Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać

Czy noszenie soczewek może zaszkodzić twojemu wzrokowi?

Czy noszenie soczewek może zaszkodzić twojemu wzrokowi?

Czy noszenie soczewek może zaszkodzić twojemu wzrokowi?

Kiedy ktoś po raz pierwszy zaczął nosić soczewki kontaktowe, z pewnością wydawały się małym cudem. Brak konieczności noszenia okularów poprawił jakość jazdy, sportu i codziennego życia.

Jednak pojawiały się sporadyczne doniesienia o infekcjach zagrażających wzrokowi i innych problemach związanych z używaniem soczewek kontaktowych. Były one alarmujące, delikatnie mówiąc – prawie wystarczająco, by rozważyć zrezygnowanie ze szkieł kontaktowych. Noszenie okularów nie jest takie złe, prawda? Poza korekcją wzroku otrzymujemy mechaniczną barierę ochronną.

Jakie są zagrożenia związane z noszeniem soczewek kontaktowych?

Istnieje wiele rodzajów soczewek kontaktowych — twarde, miękkie, do noszenia na co dzień i do noszenia przez dłuższy czas — wszystkie uważane są za całkiem bezpieczne. Rzadko jednak mogą wystąpić poważne problemy. A ponieważ około 45 milionów ludzi w USA nosi soczewki kontaktowe, ryzyko dotykające nawet małego odsetka użytkowników może przełożyć się na wiele tysięcy osób dotkniętych tym problemem.

Do najczęstszych problemów i stanów związanych z noszeniem soczewek kontaktowych należą:

 • podrażnienie lub ból oka
 • obrzęk wokół oka
 • niewyraźne widzenie lub wrażliwość na światło
 • zapalenie spojówek ("różowe oko")
 • owrzodzenie rogówki (uszkodzenie gładkiej, przejrzystej przedniej części oka)
 • zakaźne zapalenie rogówki (zapalenie rogówki spowodowane infekcją).

Chociaż niewielkie podrażnienie może ustąpić samoistnie w ciągu dnia lub dwóch, przestań nosić soczewki i skontaktuj się z okulistą, jeśli masz poważne lub uporczywe objawy. Zwykle wymaga to oceny przez okulistę.

Spanie z założonymi soczewkami kontaktowymi może spowodować poważne szkody!

Rogówka jest przezroczystą zewnętrzną warstwą oka. Chroni oko i pomaga skupić światło na tylnej części oka, umożliwiając wyraźne widzenie. Podczas gdy kontakty rzadko uszkadzają rogówkę, spanie w kontaktach nieprzeznaczonych do przedłużonego noszenia może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji rogówki, a nawet owrzodzenia.

Leczenie tych problemów powstałych na skutek noszenia soczewek kontaktowych może obejmować konieczność zastosowania długiego cyklu antybiotyków. W najgorszym przypadku może być konieczny przeszczep rogówki z możliwą w konsekwencji utratą wzroku.

Jeśli nosisz kontakty, zwróć uwagę

Jak pokazują te przypadki, nie powinieneś w nich spać, chyba że korzystasz z soczewek o przedłużonym noszeniu, które zostały specjalnie zatwierdzone do noszenia na noc. Nawet wtedy najbezpieczniej jest wyjąć je przed snem.

Inne zalecenia dotyczące bezpiecznego korzystania z kontaktu to:

 • Zapytaj swojego okulistę, jakich rozwiązań powinieneś używać i trzymaj się ich. Przechowuj je w chłodnym miejscu.
 • Dokładnie umyj ręce przed dotknięciem soczewek kontaktowych.
 • Nie wkładaj kontaktów do ust ani nie pluj na nie (tak, są ludzie, którzy to robią, zwłaszcza w przypadku twardych kontaktów).
 • Nie pozwól, aby kremy do rąk lub makijaż miały kontakt z Twoimi soczewkami. Załóż soczewki przed nałożeniem makijażu i wyjmij soczewki przed usunięciem makijażu.
 • Utrzymuj futerał na soczewki czysty i suchy między użyciami i kup nowy przynajmniej co kilka miesięcy.
 • Nie nadużywaj swoich kontaktów. Zmieniaj soczewki zgodnie z zaleceniami, codziennie, co tydzień lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Zrób badanie wzroku przynajmniej raz w roku.

Jeśli zauważysz problemy, takie jak zaczerwienienie lub ból oka lub zmiana widzenia, natychmiast wyjmij soczewki i powiadom o tym swojego okulistę.

Jeśli mimo dbania o soczewki masz poważne problemy, to udaj się do okulisty oraz przestań używać soczewek kontaktowych i zakup klasyczne okulary.


Najważniejsze!

Na szczęście poważne problemy związane z noszeniem soczewek kontaktowych nie zdarzają się nagminnie, prawdopodobnie dlatego, że zalecana pielęgnacja soczewek w tym pomaga.  Dlatego dbaj o swoje soczewki kontaktowe sumiennie — jest to sytuacja, w której naprawdę nie powinieneś iść na skróty.

Jeśli nadążanie za zalecaną rutyną związaną z używaniem soczewek kontaktowych jest naprawdę zbyt uciążliwe, porozmawiaj ze swoim okulistą o innych opcjach.

Może uznasz, że noszenie okularów wcale nie jest takie złe. W ostateczności, jeśli nie możesz sobie pozwolić na całkowitą rezygnację z soczewek kontaktowych, staraj się nosić je najkrócej, jak to możliwe, a w pozostałym czasie używaj okularów. Gdy uśniesz w soczewkach kontaktowych, możesz się obudzić z poważnym problemem. Jeśli zaśniesz w okularach, nic się nie stanie, a poranne przebudzenie nie skończy się wizytą u lekarza.

SALONY OPTYCZNE
GRALOPTIC
Zadzwoń do nas i umów się na badanie