przekreślone soczewki i okulary w rękach okulisty

25 lipiec 2023

Udostępnij:

Czy noszenie soczewek może zaszkodzić twojemu wzrokowi?


Kiedy ktoś po raz pierwszy zaczął nosić soczewki kontaktowe, z pewnością wydawały się małym cudem. Brak konieczności noszenia okularów poprawił jakość jazdy, sportu i codziennego życia.
 

Jednak pojawiały się sporadyczne doniesienia o infekcjach zagrażających wzrokowi i innych problemach związanych z używaniem soczewek kontaktowych. Były one alarmujące, delikatnie mówiąc – prawie wystarczająco, by rozważyć zrezygnowanie ze szkieł kontaktowych. Noszenie okularów nie jest takie złe, prawda? Poza korekcją wzroku otrzymujemy mechaniczną barierę ochronną.

 

Jakie są zagrożenia związane z noszeniem soczewek kontaktowych?


Istnieje wiele rodzajów soczewek kontaktowych — twarde, miękkie, do noszenia na co dzień i do noszenia przez dłuższy czas — wszystkie uważane są za całkiem bezpieczne. Rzadko jednak mogą wystąpić poważne problemy. A ponieważ około 45 milionów ludzi w USA nosi soczewki kontaktowe, ryzyko dotykające nawet małego odsetka użytkowników może przełożyć się na wiele tysięcy osób dotkniętych tym problemem.


Do najczęstszych problemów i stanów związanych z noszeniem soczewek kontaktowych należą:

 

Chociaż niewielkie podrażnienie może ustąpić samoistnie w ciągu dnia lub dwóch, przestań nosić soczewki i skontaktuj się z okulistą, jeśli masz poważne lub uporczywe objawy. Zwykle wymaga to oceny przez okulistę.

 

Spanie z założonymi soczewkami kontaktowymi może spowodować poważne szkody!


Rogówka jest przezroczystą zewnętrzną warstwą oka. Chroni oko i pomaga skupić światło na tylnej części oka, umożliwiając wyraźne widzenie. Podczas gdy kontakty rzadko uszkadzają rogówkę, spanie w kontaktach nieprzeznaczonych do przedłużonego noszenia może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji rogówki, a nawet owrzodzenia.
 

Leczenie tych problemów powstałych na skutek noszenia soczewek kontaktowych może obejmować konieczność zastosowania długiego cyklu antybiotyków. W najgorszym przypadku może być konieczny przeszczep rogówki z możliwą w konsekwencji utratą wzroku.
 

Jeśli nosisz kontakty, zwróć uwagę


Jak pokazują te przypadki, nie powinieneś w nich spać, chyba że korzystasz z soczewek o przedłużonym noszeniu, które zostały specjalnie zatwierdzone do noszenia na noc. Nawet wtedy najbezpieczniej jest wyjąć je przed snem.


Inne zalecenia dotyczące bezpiecznego korzystania z kontaktu to:

 

Jeśli zauważysz problemy, takie jak zaczerwienienie lub ból oka lub zmiana widzenia, natychmiast wyjmij soczewki i powiadom o tym swojego okulistę.

Jeśli mimo dbania o soczewki masz poważne problemy, to udaj się do okulisty oraz przestań używać soczewek kontaktowych i zakup klasyczne okulary.


Najważniejsze!


Na szczęście poważne problemy związane z noszeniem soczewek kontaktowych nie zdarzają się nagminnie, prawdopodobnie dlatego, że zalecana pielęgnacja soczewek w tym pomaga.  Dlatego dbaj o swoje soczewki kontaktowe sumiennie — jest to sytuacja, w której naprawdę nie powinieneś iść na skróty.

 

Jeśli nadążanie za zalecaną rutyną związaną z używaniem soczewek kontaktowych jest naprawdę zbyt uciążliwe, porozmawiaj ze swoim okulistą o innych opcjach.

 

Może uznasz, że noszenie okularów wcale nie jest takie złe. W ostateczności, jeśli nie możesz sobie pozwolić na całkowitą rezygnację z soczewek kontaktowych, staraj się nosić je najkrócej, jak to możliwe, a w pozostałym czasie używaj okularów. Gdy uśniesz w soczewkach kontaktowych, możesz się obudzić z poważnym problemem. Jeśli zaśniesz w okularach, nic się nie stanie, a poranne przebudzenie nie skończy się wizytą u lekarza.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo