Rosnący problem: zespół suchego oka.

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Rosnący problem: zespół suchego oka.


Rosnący problem: zespół suchego oka.

To bardzo irytujące przewlekłe zaburzenie dotyka około 30% populacji1 i staje się coraz bardziej powszechne, szczególnie w związku ze starzeniem się populacji i zwiększonym wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Analizujemy ten problem, aby lepiej zrozumieć problem i pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania, które zapewni większy komfort.

 

Co to jest suche oko?

Suchość oka występuje, gdy oczy nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości naturalnych łez lub gdy łzy zbyt szybko odparowują. Łzy mają zasadnicze znaczenie dla ogólnego zdrowia oczu. Za każdym razem, gdy mrugasz, na powierzchnię oka nakłada się ochronną warstwę łez, niczym film. Jeśli nie wytworzysz wystarczającej ilości łez, twoje oczy mogą wyschnąć. Spójrzmy na objawy, które mogą wskazywać na problem suchego oka.

 
Możliwe przyczyny

Suche oko może dotknąć każdego, ale najczęściej występuje u kobiet, seniorów i osób po operacji oka (laserowa korekcja wzroku, zaćma itp.) Lub przyjmujących określone leki.

Począwszy od 65 lat, częściej doświadczasz suchego oka, ponieważ nasze ciała produkują mniej oleju w miarę starzenia się2. Suchość oka dotyczy również kobiet bardziej niż mężczyzn z powodu zmian hormonalnych po menopauzie, ale może również wystąpić w czasie ciąży lub w wyniku doustnego stosowania antykoncepcji.

Może to również wynikać z czynników środowiskowych (zanieczyszczenie, oziębłe temperatury, wiatr, ogrzewanie itp.), Alergii, nawyków pracy (godziny i godziny przed ekranem każdego dnia), nawyków stylu życia (palenie), a nawet niewłaściwego kontaktu soczewki lub okulary. Choroby oka, takie jak zapalenie powiek lub dysfunkcja gruczołów Meiboma, mogą również powodować suchość oka.

 

Choroby oczu, które powodują suchość oka

Gruczoły meibomijne znajdują się w górnej i dolnej powiece i wytwarzają olej uwalniany w filmie łzowym. Olej ten jest niezbędny, aby zapobiec parowaniu wody we łzach. Zapalenie powiek jest stanem zapalnym tych gruczołów, który uniemożliwia im prawidłowe funkcjonowanie. Zaburzenia gruczołów Meibomiańskich występują, gdy olej staje się gęstszy niż zwykle i zatyka gruczoły, uniemożliwiając im uwalnianie oleju na powierzchnię filmu łzowego.

Diagnoza i leczenie

Bardzo ważne jest, aby porozmawiać z okulistą na temat każdego dyskomfortu w oku, którego doświadczasz. Podczas konsultacji w klinice suchego oka sprawdzamy jakość (osmolarność) i ilość twoich łez, integralność powierzchni oka oraz struktury i funkcjonowanie gruczołów meibomijnych powiek za pomocą obrazowania (meibografia).


Optometrysta może następnie ustalić, co leży u podstaw suchego oka i zasugerować odpowiednie leczenie. Będziesz mieć regularne kontrole w celu oceny skuteczności leczenia i upewnienia się, że twój stan się poprawia.

Podstawowe zabiegi

Zmiany stylu życia, takie jak częstsze mruganie, używanie nawilżacza, skracanie czasu na ekranie, rzucanie palenia, picie dużej ilości wody itp., Mogą mieć największy wpływ na zmniejszenie lub wyeliminowanie objawów.

Podstawowe zabiegi obejmują:

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo