Jak zadbać o zdrowie oczu zimą?

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Jak zadbać o zdrowie oczu zimą?


Jak zadbać o zdrowie oczu zimą?

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zadbać o swoje oczy tej zimy.
    

 

Dbaj o zdrowie oczu w zimne dni

Temperatury spadają, wieją zimne wiatry, a Ty zakładasz kurtki, aby chronić swoje ciało przed zimnem. Ale zimą możesz zaniedbywać jedną ważną część swojego ciała - oczy.

Zamarzające powietrze wysysa wilgoć ze wszystkiego, w tym ze skóry i oczu. A kiedy uciekasz przed zimnem i wchodzisz do domu, podmuch ciepła, który zwykle wita Cię o tej porze roku, może jeszcze bardziej wysuszyć oczy.

Niektóre z nieprzyjemnych objawów zimowego suchego oka to:

 

Suche, podrażnione oczy są powszechne o tej porze roku, ale nie muszą. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zadbać o swoje oczy tej zimy.

 

Skontaktuj się z lekarzem

Badacze z przeanalizowali 3,4 miliona wizyt w klinikach w okresie pięciu lat i odkryli, że u prawie 607 000 pacjentów zdiagnozowano zespół suchego oka. Stan ten wywołała niska wilgotność wiosną i zimą.

Aby ustalić, czy pewne czynniki środowiskowe powodują podrażnienie oczu, skontaktuj się z okulistą w celu zbadania. Suche oczy mogą być również objawem innych poważnych schorzeń, więc nie odkładaj wizyty u okulisty tylko dlatego, że wydaje Ci się, że winna jest zimna pogoda.

 

Niektóre z zaburzeń, które mogą powodować lub przyczyniać się do zespołu suchego oka, obejmują:

 

Podczas wizyty powiedz swojemu lekarzowi o wszelkich innych dolegliwościach zdrowotnych i przyjmowanych lekach. Jeśli twój lekarz stwierdzi, że zimno w rzeczywistości powoduje ból i podrażnienie oczu, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby przywrócić spokój i komfort swojemu życiu.

 

Trzymaj się z dala od bezpośredniego upału

Rozgrzewka przy ogniu po wyjściu z zimna może przynieść ulgę, ale nie spędzaj przy nim zbyt wiele czasu. Ciepło powoduje, że film łzowy z oczu wyparowuje, pozostawiając powierzchnię oka podatną na wysychanie.

 

Noś okulary ochronne na zewnątrz

Już suche oczy staną się jeszcze gorsze, gdy będą narażone na lodowaty wiatr. Dookoła okulary przeciwsłoneczne doskonale chronią przed wietrznymi zimowymi dniami. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu nowej pary okularów przeciwsłonecznych tej zimy, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dla kupujących po okularach przeciwsłonecznych.

 

Trzymaj krople do oczu pod ręką

Możesz kupić dostępne bez recepty krople do oczu lub sztuczne łzy w ramach zimowej pielęgnacji oczu. Krople do oczu i sztuczne łzy to niezawodne lekarstwa na suche oczy. Trzymaj butelkę ze sobą przez cały dzień, aby poradzić sobie z nagłymi epizodami podrażnienia.

Jeśli krople nie działają dobrze, żel do suchego oka może być dobrą alternatywą. Żel do suchego oka najlepiej nakładać przed snem, ponieważ może zaburzać ostrość widzenia.

 

Spożywaj oleje Omega-3

Oleje omega-3 mogą poprawiać funkcjonowanie gruczołów Meiboma oka, które wytwarzają tłuste części łez. Badanie przeprowadzone na ponad 32 000 kobiet wykazało, że wyższe spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie wiąże się ze zmniejszoną częstością występowania zespołu suchego oka.

 

Oleje Omega-3 można znaleźć w:

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli objawy suchego oka nie ustąpią.

Jeśli twoje wysiłki nie poprawią sytuacji tej zimy, lekarz okulista może przepisać lekarstwo. Umów się na spotkanie w jednym z naszych zalonów, aby już teraz zacząć przywracać komfort swoim oczom. Postaramy się pomóc.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo