kobieta suplementuje witaminę E

25 lipiec 2023

Udostępnij:

Zdrowe oczy. Jakie są objawy niskiego poziomu witaminy E?


Organizm potrzebuje witaminy E do funkcjonowania, co czyni ją niezbędną witaminą. Jest rozpuszczalny w tłuszczach, co oznacza, że ​​do prawidłowego wchłaniania wymaga tłuszczu z diety. Witamina E jest magazynowana głównie w wątrobie, zanim zostanie uwolniona do krwiobiegu w celu użycia.

Niedobór jest rzadki i zazwyczaj jest wynikiem choroby podstawowej. Niektóre wcześniaki również mają niski poziom.

 

Witamina E występuje w ośmiu formach chemicznych. Dzięki badaniu krwi lekarz może dowiedzieć się, ile jednej postaci, alfa-tokoferolu, ma dana osoba. Korzystając z tych informacji, można określić, czy ogólny poziom witaminy E u danej osoby jest prawidłowy.

 

Normalny poziom jest zwykle w zakresie 5,5-17 miligramów na litr (mg/l). Normalny zakres może być inny dla wcześniaków i dzieci poniżej 17 roku życia. Normalny zakres może się również nieznacznie różnić w poszczególnych laboratoriach.

 

Gdy osoba dorosła ma we krwi mniej niż 4 mg/l witaminy E, zwykle wymaga suplementacji.

 

Oznaki i objawy niedoboru

 

Niski poziom witaminy E może prowadzić do różnych dolegliwości:

 

 

Osłabienie mięśni i trudności w koordynacji to objawy neurologiczne wskazujące na uszkodzenie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

 

Układ obwodowy to sieć nerwów znajdujących się poza mózgiem i rdzeniem kręgowym. Te neurony przekazują wiadomości w całym ciele.

 

Centralny układ nerwowy komunikuje się między mózgiem a rdzeniem kręgowym.

 

Powłoki neuronów składają się głównie z tłuszczów. Gdy organizm ma za mało witaminy E, zawiera mniej antyoksydantów, które chronią te tłuszcze, a układ nerwowy załamuje się.

 

Przyczyny niedoboru witaminy E
 

 

Niektóre z tych chorób obejmują:

 

 

Niedobór jest również powszechny u noworodków i niemowląt urodzonych przedwcześnie, które mają niższą wagę urodzeniową i mniej tłuszczu. Wcześniaki są szczególnie zagrożone, ponieważ niedojrzały przewód pokarmowy może zakłócać wchłanianie tłuszczu i witaminy E. Niedobory witaminy E u tych niemowląt mogą również prowadzić do anemii hemolitycznej, która niszczy czerwone krwinki. Aby uzyskać bardziej szczegółowe zasoby dotyczące witamin, minerałów i suplementów, odwiedź nasze dedykowane centrum.

 

Kiedy iść do lekarza

 

Jeśli dana osoba nie ma historii choroby genetycznej, ale doświadcza jakichkolwiek objawów niedoboru witaminy E, powinna skontaktować się z lekarzem.

 

Bardzo niski poziom witaminy E we krwi może wskazywać na podstawowy problem zdrowotny. Dalsze badania pomogą ustalić przyczynę i możliwości leczenia.

 

Jakie są możliwości leczenia?

 

Suplementacja witaminą E jest często skuteczna.

 

 

Witamina E w diecie


Jest bardzo mało prawdopodobne, że dana osoba ma niski poziom witaminy E, chyba że cierpi na przewlekłą chorobę, chorobę genetyczną lub dietę wyjątkowo ubogą w tłuszcze. W przypadku innych suplementacja zwykle nie jest konieczna.
 

Witamina E jest bogata w szeroką gamę produktów spożywczych. Organizm nie może jej wyprodukować, więc musi być pozyskiwana z diety lub suplementu.

 

Pokarmy zawierające witaminę E obejmują:
 


Możliwe komplikacje

 

Człowiek nie powinien przyjmować zbyt wielu suplementów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w tym witamin A, D, E i K. Nadmierny poziom witaminy E może powodować nieprawidłowości jak: krwawienie, bóle mięśni, biegunkę i wymioty. Krwawienie może zwiększyć ryzyko udaru i przedwczesnej śmierci. Zbyt dużo witaminy E może również wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna i leki stosowane w chemioterapii.
 

Należy poinformować lekarza o wszystkich suplementach i witaminach, które przyjmuje regularnie. Nie należy przekraczać zalecanej dawki suplementów, chyba że zaleci to lekarz.

 
Podsumowanie
 

Kiedy dorosły ma niedobór witaminy E, prawdopodobnie odpowiada za to przewlekła choroba lub stan genetyczny. Należy zwrócić się o leczenie do specjalisty i wykwalifikowanego dietetyka, który ma doświadczenie. Kiedy za niedobór odpowiada dieta wyjątkowo uboga w tłuszcze, można temu zaradzić, dodając do diety tłuszcze. Ciągła suplementacja witaminy E będzie konieczna, aby zatrzymać postęp choroby i zapobiec powikłaniom. Kiedy dana osoba jest wcześnie diagnozowana i otrzymuje ciągłe leczenie, jej perspektywy są zwykle dobre. Trwają badania nad suplementacją witaminy E, toksycznością i bezpiecznymi limitami.

 

Należy pamiętać, że pogorszenie widzenia może powodować niedobór witaminy E. Jej nie wystarczająca ilość może osłabiać receptory światła w siatkówce i innych komórkach oka. Z czasem może to prowadzić do utraty wzroku.

 

Dbaj o prawidłowy jej poziom i suplementację w przypadku niedoboru. Jeśli masz problem z ostrością widzenia zapraszamy do naszych salonów. Postaramy się doradzić optymalne rozwiązanie. Możliwe, że Twój stan zdrowia wymaga konsultacji lekarskiej, jednak możliwe, że wystarczą dobra okulary.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo