Jak długo żyje koronawirus na różnych powierzchniach

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Jak długo żyje koronawirus na różnych powierzchniach


Koronawirus może żyć na różnych powierzchniach, czasami przez kilka godzin, po tym, jak zarażona osoba kaszle lub kicha.

Według transmisji Światowej Organizacji Zdrowia, oprócz transmisji między osobami, wirus może również rozprzestrzeniać się pośrednio. Zainfekowana osoba może przenieść wirusa przez kaszel lub kichanie na powierzchni lub dotykając jej twarzy, a następnie dotykając powierzchni. Jeśli ktoś dotknie tej samej powierzchni, a na przykład własnych oczu, ust lub nosa, może się zarazić. Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, chociaż transmisja powierzchniowa nie jest najczęstszą formą rozprzestrzeniania wirusa, jest taka możliwość.

W kilku badaniach przeanalizowano długość życia SARS-CoV-2, wirusa, który powoduje COVID-19, a także pokrewne koronawirusy na wielu powierzchniach, aby określić, jak długo są one żywotne.

Według New England Journal of Medicine wirus może żyć na powierzchniach przez kilka godzin lub nawet kilka dni.

Poniżej znajduje się lista różnych ustawień i powierzchni oraz czas, przez jaki można oczekiwać, że na nich żyje nowy koronawirus, na podstawie badań przeprowadzonych przez New England Journal of Medicine i agencje rządowe:

 

POWIERZCHNIE RÓŻNYCH PRZEDMIOTÓW

- Tektura: na tekturze wirus odpowiedzialny za powodowanie COVID-19 miał żywotność około 24 godzin.

- Miedź: nowy koronawirus był w stanie żyć na miedzianej powierzchni do czterech godzin. Wiadomo, że miedź jest naturalnym środkiem przeciwdrobnoustrojowym o właściwościach dezynfekujących.

- Plastik: nowy koronawirus został odkryty na plastiku do 72 godzin po nałożeniu.

- Stal nierdzewna: Szczep wirusa odpowiedzialnego za powodowanie COVID-19 został wykryty do 72 godzin po nałożeniu na powierzchnię ze stali nierdzewnej.

 

POWIETRZE

Według WHO badania sugerują, że nowy koronawirus nie może być przenoszony drogą powietrzną. Krople oddechowe odpowiedzialne za rozprzestrzenianie wirusa są zbyt ciężkie, aby pozostawać zawieszone w powietrzu, zamiast tego spadają na podłogę oraz znajdujące się w pobliżu przedmioty i powierzchnie. Możesz jednak zostać zarażony, jeśli stoisz mniej niż dwa metry od kogoś z wirusem, który zakaszlał lub kichnął.

W tym samym eksperymencie przeprowadzonym przez New England Journal of Medicine wirus był w stanie żyć w powietrzu do trzech godzin, ale warto zauważyć, że aerozole często używane w eksperymentach składają się z cząstek mniejszych niż krople uwalniane z kaszel lub kichanie, więc pozostają w powietrzu przez dłuższy czas.

 

JEDZENIE

Według kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego ludzie prawdopodobnie nie zarażą się COVID-19 poprzez żywność. Agencja twierdzi, że nie ma dowodów, które sugerowałyby, że żywność jest prawdopodobnym źródłem transmisji, a na razie nie zgłoszono przypadków przenoszenia COVID-19 przez żywność. CDC dodaje, że ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa przez produkty spożywcze jest niskie, biorąc pod uwagę, że produkty są zwykle wysyłane przez kilka dni lub tygodni w temperaturze pokojowej lub chłodzone, jeśli to konieczne.

 

PACZKI

Według aktualnych danych nie ma ryzyka, że ​​jakikolwiek koronawirus przeniesie się za pośrednictwem paczek lub listów. CDC twierdzi również, że USA nie widziały żadnych przypadków COVID-19 związanych z importowanymi towarami.

 

CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA

Health Canada zaleca regularne czyszczenie i dezynfekcję tych twardych powierzchni i innych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Aby to zrobić, agencja rządowa zaleca stosowanie zwykłych domowych środków czyszczących zgodnie z instrukcjami na etykiecie lub rozcieńczonym wybielaczem. Sugerowany stosunek to jedna łyżeczka wybielacza na filiżankę (250 mililitrów) wody lub cztery łyżeczki na litr (1000 mililitrów). Zakłada się, że wybielacz zawiera 5% podchlorynu sodu, co daje 0,1% roztwór podchlorynu sodu. Pamiętaj, aby nie używać przeterminowanego wybielacza i nie mieszaj go z amoniakiem ani żadnym innym środkiem czyszczącym.

CDC sugeruje również, aby powierzchnie były czyszczone za pomocą wody z mydłem lub detergentem. Po oczyszczeniu powierzchni należy ją zdezynfekować. Health Canada opracowała listę środków dezynfekujących, które spełniają jej wymagania dotyczące stosowania przeciwko COVID-19. Chociaż produkty te nie twierdzą, że zabijają wirusa, z pewnością mogą pomóc w ograniczeniu jego rozprzestrzeniania się.

Według CDC roztwory alkoholowe zawierające co najmniej 70 procent alkoholu mogą być również stosowane jako środki dezynfekujące. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska opracowała listę zatwierdzonych domowych środków dezynfekujących, które są uważane za skuteczne przeciwko COVID-19. Zaleca się postępowanie zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi wszystkich produktów do czyszczenia i dezynfekcji.

Często dotykane przedmioty, które powinny być czyszczone i dezynfekowane, to blaty, klamki, włączniki światła, stoły, klawiatury, biurka, zabawki, piloty telewizyjne, elektronika, telefony, toalety, krany i zlewy.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo