Soczewki polaryzacyjne - co to jest?

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Soczewki polaryzacyjne - co to jest?


Czym są soczewki polaryzacyjne? Dokonaj wyboru znając zalety i wady.


Chociaż soczewki UV pomagają chronić oczy i skórę wokół oczu przed szkodliwym światłem ultrafioletowym, to nie eliminują rozpraszającego i oślepiającego blasku, który powoduje dyskomfort wizualny w każdej słonecznej sytuacji.

Soczewki spolaryzowane eliminują odblaski, ale mogą nie być idealnym rozwiązaniem dla każdej sytuacji. Opisujemy tu, w jaki sposób działają spolaryzowane soczewki, ich zalety, potencjalne wady.

 

Co to jest blask?
Kiedy wiązka światła uderza w płaską powierzchnię, staje się spolaryzowana lub odbija się w poziomie. Pakiet staje się skoncentrowany i oślepia każdego, kto go obserwuje. Nazywa się to oślepiającym blaskiemOdbicia te mogą być jednolite, czyli światło odbite od gładkiej pracy. Jednolite odbicia to światło odbite od drogi lub od zderzaka samochodu lub tylnej szyby. Mogą być również niejednorodne, czyli światło odbijane od nierównej powierzchni. Przykładem może być światło odbite od bieżącej wody lub plama lodu na drodze.

Niezależnie od przypadku pożądanym rezultatem jest odfiltrowanie rozpraszającego światła odbitego i zapewnienie użytkownikowi wyraźnych wrażeń z oglądania.

 

Co to są soczewki polaryzacyjne?

Podczas procesu produkcji na soczewkę okularową nakłada się specjalny środek chemiczny, aby ją spolaryzować. Substancja chemiczna jest laminowana w układzie pionowym, który reorganizuje światło. Ten wzór blokuje światło poziome, aby wyeliminować odblaski, podobnie jak działa żaluzja.

Olśnienie zwykle występuje, gdy fale światła odbijają się od powierzchni odbijających światło, takich jak jezioro, zaśnieżone zbocze lub błyszczący zderzak samochodu. Ponieważ powierzchnia jest pozioma, światło odbija się w poziomie. Gdy nosisz spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne, powierzchnia blokuje odblaski, odfiltrowując poziome fale świetlne, które nie pasują do wzoru laminatu chemicznego.

Obrazy mogą wydawać się ciemniejsze podczas noszenia spolaryzowanych soczewek. Jednak po wyeliminowaniu olśnienia szczegóły obrazu są łatwiej widoczne i może wyraźnie zmniejszyć zmęczenie oczu. Ponadto spolaryzowane soczewki zapewniają również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

 

Spolaryzowane soczewki - różnice między szkłami
Niedrogie spolaryzowane okulary znacznie różnią się od droższych soczewek. Tańsze okulary mogą mieć cienki laminat chemiczny po jednej stronie soczewki. Cienka warstwa może zapewnić jedynie minimalną korzyść, a cienką warstwę można łatwo przetrzeć lub zarysować. Możesz również zauważyć aberracje w swoich soczewkach, ponieważ są to zwykle produkowane seryjnie wytłoczone soczewki o niższej jakości.

Opcje wyższej jakości mają folię laminowaną między dwiema warstwami materiału soczewki. Otoczenie laminatu chroni go przed zarysowaniem i zapewnia dodatkowe korzyści. Im grubsza folia polaryzacyjna, tym bardziej ochronna jest soczewka przed olśnieniem.

 

Uwaga na temat koloru soczewki

Ciemniejsze soczewki nie są oznaką lepszej ochrony. Przed zakupem spytaj sprzedawcę okularów lub optyka, w jaki sposób spolaryzowany laminat nakłada się na okulary. Jeśli chodzi o inne opcje, okulary polaryzacyjne są dostępne w szerokiej gamie kolorów, materiałów i wzorów soczewek.

 

Jak działają dla Ciebie soczewki polaryzacyjne
Oprócz zmniejszenia olśnienia, spolaryzowane soczewki zmniejszają zmęczenie oczu podczas długich godzin na słońcu. A jeśli odczuwasz bóle głowy z powodu wrażliwości na światło, spolaryzowane soczewki mogą pomóc Ci doświadczyć mniejszej liczby wystąpień i mniej intensywnych bólów głowy. Soczewki spolaryzowane mogą również zwiększać wyrazistość, kontrast i ostrość, dzięki czemu otoczenie jest przyjemniejsze. A kiedy będziesz w stanie widzieć lepiej, możesz być w stanie szybciej określić mentalnie, co widzisz, co może pomóc skrócić czas reakcji.

Dodatkowa korzyść

Jeśli jesteś osobą kochającą ruch i rekreację nad wodą, wędkarzem, rybakiem lub żeglarzem, spolaryzowane okulary pozwalają widzieć pod powierzchnią wody, dzięki czemu możesz łowić więcej ryb i bezpiecznie manewrować wodą.

Granice polaryzacji
Wyświetlacze ciekłokrystaliczne (LCD) - które są powszechne na ekranach telefonów komórkowych, automatycznych pulpitach nawigacyjnych, zegarów i innych wyświetlaczy przyrządów - mogą być trudne do wyraźnego zobaczenia podczas noszenia spolaryzowanych soczewek. Są szczególnie kłopotliwe dla pilotów, którzy mogą mieć problemy z czytaniem tablicy rozdzielczej, a także oglądaniem obiektów na niebie, w tym innych samolotów.

Ponieważ polaryzacja blokuje nieco światła, korzystanie z niej w nocy nie jest zalecane ze względów bezpieczeństwa.

Spolaryzowane okulary są dostępne w naszych salonach optycznych. Jeśli kupujesz te okulary przeciwsłoneczne blokujące odblaski, aby zmniejszyć zmęczenie oczu, upewnij się, że dobrze wydajesz swoje pieniądze. Skonsultuj się z profesjonalistami w naszych salonach, aby uzyskać dokładne informacje o swoich okularach. Ponadto, w zależności od obciążenia i dyskomfortu związanego ze światłem słonecznym, może istnieć inny problem, o którym powinien wiedzieć lekarz okulista w czym również możemy pomóc.

Skonsultuj się z wykwalifikowanym specjalistą w naszych salonach już dziś, jeśli masz pytania dotyczące działania soczewek spolaryzowanych i czy są odpowiednie dla Ciebie.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo