Dieta wspomagająca ochronę przed UV

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Dieta wspomagająca ochronę przed UV


Dieta wspomagająca ochronę przed UV.

Promienie słoneczne są niezbędne dla naszego życia, a codzienna dawka promieniowania UV jest równie ważna jak dawka witamin czy minerałów. Między innymi dlatego że światło słoneczne wraz z promieniowaniem UV powoduje syntezę witaminy D w naszym organizmie w przypadku i niedoborów musimy ją uzupełniać. No wszystko jednak musimy uważać na nadmiar promieni UV umiejętnie chronić się przed tym.

Światło słoneczne odpowiednich dawkach stanowi terapię prowadzącą do polepszenia naszego samopoczucia,  zwiększenia wydolności psychofizycznej, aktywacja syntezy witaminy D3. Niestety musimy pamiętać o tym że nadmierna dawka promieni słonecznych może doprowadzić do oparzeń słonecznych, może powodować działanie alergiczne, może wywołać udar cieplny, może być również przyczyną nowotworu skóry, może powodować powstawanie zmarszczek oraz zbyt wczesne starzenie się skóry. No jednak skupimy się na tym że może ono uszkadzać wzrok. Nasze oczy Muszą nam wystarczyć na całe życie Zatem musimy dbać o ich odpowiednią ochronę na przykład poprzez zastosowanie odpowiednich okularów. Należy też pamiętać że dla skóry umiejscowionej wokół oczu ważne jest zastosowanie środków zawierających filtry fizyczne i chemiczne, naturalne lub też środki  wychwytujące wolne rodniki. 

Aby zmniejszyć ryzyko powikłań związanych ekspozycją na nadmiar promieni słonecznych można wprowadzić proste zasady żywieniowe.  Przed  nadchodzącym latem warto przygotować odpowiednią skórę i oczy wzbogacając naszą dietę o beta-karoten. Znajdziemy go marchewce, dyni, pomidorach, morelach, brzoskwiniach, mango, czerwonej papryce, a również w warzywach zielonych takich jak koper, pietruszka, jarmuż, boćwina, szpinak trzeba wcześniej szczypiorek. 

Aby chronić się przed słońcem musimy także zadbać o odpowiedni poziom witaminy E.  Tutaj z pomocą przyjdą nam warzywa liściaste, jaja, mleko, kiełki zbóż oraz oleje roślinne a także pieczywo razowe. Dla naszych oczu zbawienna jest również koenzym Q10 który znajdziemy w ziarnach zbóż oraz otrębach a także w mięsie czyli powiedzmy w sercach i nerkach oraz w rybach. Jeżeli chodzi o warzywa to znajdziemy go w szpinaku i brokułach.  Warto też stosować olej rzepakowy do sałatek. Flawonoidy staną się wewnętrznym filtrem zdołają pochłonąć promienie UV. Kwercetyna jest powszechnie występującym związkiem produktach pochodzenia roślinnego takich jak wino, minut, herbata, soki owocowe ale również owoce takie jak jabłka czarna porzeczka pomarańcze czy borówka, warzywa takie jak cebula kapusta brokuły szpinak, rośliny zielne dostępne w aptece takie jak rumianek, dziurawiec, roota, skrzyp oraz kwiaty również dostępna w aptece typu czarny bez, głóg, kasztanowiec. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również olejek z pestek malin, który z powodu zawartości dużych ilości tokoferolu i karotenoidów jest fantastycznym filtrem przeciwsłonecznym. Jego stosowanie powoduje zmniejszenie skutków promieniowania słonecznego łagodząc powstały podrażnienia oraz wspomagając szybką regenerację skóry. Zawiera witaminy A dzięki czemu ma większą siłę ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym niż inne oleje. Kolejnym naturalnym filtrem umożliwiającym odbijanie promieniowania UV jest także olej z rokitnika zawierający dawkę witaminy E,  beta karoten i flawonoidy, a tu z kolei możemy sobie pozwolić na stosowanie go zewnętrznie do smarowania skóry lub przyjmować codziennie w kapsułkach.

 

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo