Jak leczyć zapalenie spojówek w domu?

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Jak leczyć zapalenie spojówek w domu?


Jak leczyć zapalenie spojówek w domu

Jak leczyć zapalenie spojówek w domu? Zapalenie spojówek to choroba oczu, która zwykle jest przejściowa i jest wynikiem infekcji bakteryjnej, infekcji wirusowej lub reakcji alergicznej. Ludzie mogą pomóc złagodzić objawy każdego rodzaju za pomocą domowych środków zaradczych. Różowe oko, które lekarze nazywają zapaleniem spojówek, zwykle ustępuje w ciągu 2 tygodni bez leczenia. W międzyczasie domowe środki mogą złagodzić swędzenie, dyskomfort i stany zapalne.

W tym artykule omówiono pięć szybkich i łatwych domowych sposobów na zapalenie spojówek, a także sytuacje, w których dana osoba może chcieć odwiedzić lekarza.


1. Użyj chłodnego kompresu
zapalenie spojówek powoduje stan zapalny wokół oka, który może być drażniący, a nawet bolesny. Stosowanie chłodnego i wilgotnego kompresu pomoże zmniejszyć stan zapalny i ukoić oko.

Jak użyć kompresu dla zapalenie spojówek:

- moczyć czystą myjkę lub ręcznik w ciepłej lub chłodnej wodzie,
- wycisnąć nadmiar wody,
- nałóż wilgotną myjkę na oko i pozostaw na kilka minut,
- zdejmij myjkę z oka i natychmiast umyć ręce.

Chorzy nie powinni ponownie używać myjek przed praniem ich w gorącej wodzie, ponieważ może to rozprzestrzenić infekcję lub ponownie zainfekować oko.

 

2. Wilgotna szmatka czysta

Osoby z bakteryjnym zapalenie spojówek mogą zauważyć gęstą wydzielinę lub ropę wyciekającą z oka, na którą wpływa.

Ropa wysycha szybko, tworząc skorupę wzdłuż brzegów powiek. Ludzie mogą mieć trudności z otwieraniem oczu, szczególnie rano, po tym, jak ropa zdążyła usiąść i stwardnieć przez noc.

Użyj ciepłej, wilgotnej szmatki, aby usunąć ropę z okolic oczu i rzęs.

 

3. Krople do oczu

Nawilżające krople do oczu lub „naturalne łzy” mogą łagodzić podrażnienie lub pieczenie oka.

Krople do oczu mogą pomóc złagodzić objawy wszystkich rodzajów zapalenie spojówek. Pomagają wypłukać alergeny, substancje drażniące i wydzieliny.4. Leki przeciwbólowe
Niektóre leki dostępne bez recepty mogą pomóc zminimalizować objawy zapalenie spojówek.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, mogą pomóc w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych.

Leki alergiczne mogą również złagodzić objawy zapalenie spojówek, jeśli przyczyną jest alergia. Te leki obejmują:

- tabletki przeciwhistaminowe
- miejscowe krople do oczu zawierające leki przeciwhistaminowe
- stabilizatory komórek tucznych

 

5. Unikaj dotykania oczu

Dotykanie lub pocieranie oczu może pogorszyć objawy zapalenie spojówek i może oznaczać, że wyleczenie zajmie więcej czasu. Jeśli dana osoba musi dotknąć oczu, może to zrobić, dokładnie myjąc ręce zarówno przed, jak i po.

Niektóre rodzaje zapalenie spojówek są zaraźliwe, więc aby uniknąć przeniesienia choroby na inne osoby i uniknąć ponownej infekcji, należy codziennie używać nowych ręczników i często zmieniać poszewki na poduszki i prześcieradła.

Unikaj noszenia soczewek kontaktowych, dopóki objawy nie ustąpią, aby zapobiec dalszym podrażnieniom.

 

Jak leczyć zapalenie spojówek w domu?
Jak leczyć zapalenie spojówek w domu?

 

Leczenie różnych rodzajów zapalenie spojówek

Lekarze często przepisują antybiotyki w leczeniu zapalenie spojówek. Jednak antybiotyki pomogą tylko w przypadku zapalenie spojówek wywołanego przez bakterie i nie będą leczyć zapalenie spojówek wywołanego przez wirus lub alergię.

Trzy główne przyczyny zapalenie spojówek to:


Zapalenie spojówek bakteryjne jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania, ponieważ oko, na które wpływa, często wytwarza gęstą ropę, podczas gdy wydzielina z wirusowego i alergicznego zapalenie spojówek wygląda bardziej jak woda.

Domowe środki zaradcze, jak omówiono tutaj, mogą złagodzić objawy niezależnie od przyczyny.
Kiedy iść do lekarza

Chociaż zapalenie spojówek często ustępuje samoistnie, zdarzają się przypadki, w których ludzie najlepiej szukają pomocy medycznej.

Osoby z osłabionym układem odpornościowym lub przebytą chorobą oczu powinny zawsze zgłaszać się do lekarza z podejrzeniem zapalenie spojówek. Niemowlęta z możliwym zapalenie spojówek również zawsze powinny udać się do lekarza, a noworodki muszą być natychmiast zbadane.

Dorośli powinni udać się do lekarza, jeśli ich objawy trwają dłużej niż tydzień lub jeśli wystąpią którekolwiek z następujących objawów:  

Jak uniknąć rozprzestrzeniania się zapalenie spojówek?

Wiele wirusów i bakterii powodujących zapalenie spojówek jest wysoce zaraźliwych. Zaleca się, aby osoby z objawami unikały bliskiego kontaktu z innymi osobami w szkole lub pracy lub pozostawały w domu, aż objawy ustąpią.

Następujące metody mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zapalenie spojówek na inne osoby:

Perspektywy

zapalenie spojówek lub zapalenie spojówek to stan, który powoduje zapalenie błony pokrywającej oko i wyścielającej wnętrze powiek.

Łagodne do umiarkowanych przypadki zapalenie spojówek mogą ustąpić samoistnie bez leków. Leczenie zapalenie spojówek zwykle koncentruje się na łagodzeniu objawów. Nie ma lekarstwa na wirusowe lub alergiczne zapalenie spojówek. zapalenie spojówek bakteryjne często mogą same się usunąć, ale krople do oczu z antybiotykiem mogą przyspieszyć proces gojenia.

Domowe środki na zapalenie spojówek obejmują leki dostępne bez recepty, nawilżające krople do oczu i kompresy.

Chorzy powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek nowych leków lub próbą zastosowania alternatywnych metod leczenia.

 

Zapraszamy do naszych salonów optycznych. Pomożemy Państwu zadbać o wzrok.
 
 
Częstochowa, ul. Kordeckiego 4
 
Lubliniec, ul. Lompy 10
 
Lubliniec, ul. Damrota 25
 
Kalety, ul. Żwirki i Wigury 8
 
Olesno, ul. Pieloka 13
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo