Okulary z filtrem światła niebieskiego - ochrona przed zaburzeniami snu

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Okulary z filtrem światła niebieskiego - ochrona przed zaburzeniami snu


Okulary z filtrem światła niebieskiego - ochrona przed zaburzeniami snu

 

Wielu z nas po wstaniu do łóżka sięga po komputer lub smartfon. W rzeczywistości sondaż przeprowadzony w 2011 roku przez National Sleep Foundation’s Sleep w USA wykazał, że 90% Amerykanów deklaruje używanie urządzenia elektronicznego w swojej sypialni w ciągu godziny od próby zaśnięcia. Niestety ekrany tych urządzeń mogą emitować niebieskie światło, które zakłóca nasze naturalne cykle snu. Zmniejszenie ekspozycji na światło wieczorem, a zwłaszcza na światło niebieskie, jest ważnym sposobem na naturalne przygotowanie organizmu do snu.


Co to jest niebieskie światło?

Światło składa się z promieniowania elektromagnetycznego, które jest niewidzialną formą energii. Nasze oczy interpretują kolory światła na podstawie ilości zawartej w nich energii. Tęcze pokazują nam całe spektrum światła widzialnego. Światło białe, podobnie jak światło emitowane przez słońce, jest kombinacją wszystkich kolorów widma światła widzialnego.

Niebieskie światło to część widma światła widzialnego, które może mieć wyjątkowy wpływ na czujność, produkcję hormonów i cykle snu. Ta długość fali światła jest emitowana przez światła LED i fluorescencyjne, a także wiele urządzeń elektronicznych.

 

Jak niebieskie światło wpływa na sen?

Rytmy dobowe to precyzyjnie dostrojone, 24-godzinne cykle, które pomagają naszemu organizmowi wiedzieć, kiedy wykonywać podstawowe funkcje. Światło jest najważniejszym czynnikiem w wyrównaniu rytmów okołodobowych i przez większość historii ludzkości rytmy te były ściśle powiązane ze wschodem i zachodem słońca.

Wraz z pojawieniem się sztucznego światła i elektroniki ludzie są narażeni na coraz większe ilości światła przed snem. Podczas gdy wszystkie rodzaje światła widzialnego mogą wpływać na rytmy dobowe, największy wpływ ma światło niebieskie.

W pełni wykorzystujemy naszą ekspozycję na niebieskie światło słoneczne. Niebieskie światło stymuluje te części mózgu, które sprawiają, że czujemy się czujni, podnosząc temperaturę ciała i tętno. W ciągu dnia niebieskie światło może poprawić wydajność i uwagę, dostosowując nasz rytm dobowy i zapewniając nam lepszy sen po zachodzie słońca.

Właściwa ekspozycja na światło niebieskie może leczyć kilka zaburzeń snu. Zaburzenia rytmu dobowego, takie jak występują, gdy rytm dobowy danej osoby nie jest zgodny z otoczeniem. Terapia światłem, a w szczególności światłem niebieskim, może pomóc wyrównać rytm dobowy organizmu i poprawić sen.

Niebieskie światło hamuje uwalnianie z organizmu melatoniny, hormonu, który powoduje senność. Chociaż może to być pomocne w ciągu dnia, staje się nieprzydatne w nocy, kiedy próbujemy zasnąć. Wieczorne wystawienie na działanie niebieskiego światła może zmylić nasz mózg do myślenia, że ​​wciąż jest dzień, zaburzając rytm dobowy i sprawiając, że czujemy się czujni zamiast zmęczeni.

Przewlekłe rozbieżności rytmów dobowych mogą również prowadzić do wielu negatywnych skutków zdrowotnych, w tym zaburzeń metabolicznych i chorób psychicznych, takich jak depresja. Biorąc pod uwagę znaczące konsekwencje zdrowotne związane z narażeniem na niebieskie światło po zmroku, ważne jest, aby zrozumieć źródła niebieskiego światła i sposoby zmniejszenia ryzyka.


Jakie urządzenia emitują niebieskie światło?

Wiele osób pracuje przy sztucznym oświetleniu i stale wchodzi w interakcję z ekranami urządzeń elektronicznych. Zrozumiałe jest chcieć wiedzieć, które z tych źródeł emitują niebieskie światło.

 

Typowe źródła światła niebieskiego to:

Dobrą wiadomością jest to, że ryzyko ekspozycji na niebieskie światło w nocy można zmniejszyć za pomocą stosunkowo prostych i szybkich metod.

 

Łagodzenie skutków niebieskiego światła

Najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie ekspozycji na niebieskie światło wieczorem jest po prostu wyłączenie źródeł. Oznacza to ściemnianie lub ograniczanie oświetlenia LED i fluorescencyjnego oraz wyłączanie urządzeń elektronicznych po zmroku na zewnątrz. Nie zawsze jest to jednak możliwe z przyczyn technicznych.

Okulary specjalne mogą być również pomocne w zmniejszeniu ekspozycji na niebieskie światło. Okulary blokujące niebieskie światło lub bursztynowe mogą zmniejszyć działanie jasnego światła hamujące melatoninę.

Ponieważ wiele osób nie może po prostu wyłączyć źródeł niebieskiego światła po zmroku, oto kilka innych pomysłów na zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło, które może zakłócać sen.

Niech to będzie rutyna: ustaw alarm, który przypomni Ci o wyłączeniu elektroniki na 2–3 godziny przed snem.

Znajdź lepszą lampę: Jeśli lubisz czytać w łóżku, spróbuj kupić lampę, która nie emituje niebieskiego światła. Dobrze sprawdzają się czerwone lub pomarańczowe lampy, podobnie jak naturalne oświetlenie, takie jak świece.

Naucz się przyciemniać: Dowiedz się, czy możesz przyciemnić jasność urządzeń elektronicznych lub czy mają one „tryb nocny”, który zmniejsza emisję niebieskiego światła.

Wypróbuj aplikację: Jeśli musisz korzystać z urządzeń przed snem, wypróbuj jedną z kilku aplikacji na smartfony i komputery, które mogą pomóc zredukować emisję niebieskiego światła.

Popraw swoje środowisko do spania: Jeśli w sypialni są źródła światła, których nie możesz przyciemnić lub wyłączyć, spróbuj użyć maski na oczy, aby zablokować je, gdy będziesz w łóżku.

Używając powyższych urządzeń emitujących światło niebieskie korzystaj z okularów z filtrem światła niebieskiego w godzinach wieczornych.

Dzięki tym zasadom spowodujemy, że produkcja melatoniny nie zostanie zahamowana i będziemy mieli dobry, zdrowy sen.

Zapraszamy do naszych salonów optycznych. W naszej ofercie znajdują się okulary z filtrem światła niebieskiego.

 

Zapraszamy do naszych salonów optycznych.
 
Częstochowa, ul. Kordeckiego 4
 
Lubliniec, ul. Lompy 10
 
Lubliniec, ul. Damrota 25
 
Kalety, ul. Żwirki i Wigury 8
 
Olesno, ul. Pieloka 13

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo