Okulary do komputera. Czy ich potrzebujesz? Graloptic Optyk Częstochowa -  Lubliniec radzi...

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Okulary do komputera. Czy ich potrzebujesz? Graloptic Optyk Częstochowa - Lubliniec radzi...


Okulary do komputera. Czy ich potrzebujesz?

Okulary do komputera? Salon Optyczny Graloptic Częstochowa - Lubliniec radzi...

Kupowanie okularów było dość proste: jeśli podczas jazdy nie widziałeś tablicy w szkole lub znaków drogowych (lub innych równie odległych rzeczy), poszedłeś do okulisty, zrobiłeś test, a następnie założyłeś okulary, jeśli było to konieczne. Niestety, ale teraz, gdy tak dużo czasu spędzamy na wpatrywaniu się w ekrany - niezależnie od tego, czy są to telefony, czy komputery - powiedziano nam, że potrzebujemy innych rodzajów okularów, aby pomóc naszym oczom, nawet jeśli nie wymagamy specyfikacji na receptę.

 

Więc o co chodzi z okularami komputerowymi? Dlaczego możesz potrzebować okularów komputerowych?

Problemy ze wzrokiem są niestety jednym z zagrożeń związanych z nadmierną ilością czasu przed ekranem. W rzeczywistości ​​59 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych zgłosiło wystąpienie pewnego rodzaju cyfrowego zmęczenia oczu (napięte, suche lub zaczerwienione oczy; niewyraźne widzenie; bóle głowy; ból pleców; ból szyi; lub ogólne zmęczenie) godzinami korzystania z urządzeń cyfrowych.

Wcześniej zauważyliśmy kilka sposobów zapobiegania lub zmniejszania zmęczenia oczu, w tym stosowanie zasady 20-20-20, aby regularnie dawać oczom odpocząć i ergonomicznie optymalizować stanowisko pracy. Oprócz tych niezbędnych poprawek, okulary komputerowe mogą również złagodzić lub zapobiec cyfrowemu zmęczeniu oczu, w zależności od sytuacji.

 

Oto, co musisz wiedzieć.

 

Jak działają okulary komputerowe

Okulary komputerowe to specjalne okulary, które mają na celu optymalizację wzroku podczas patrzenia na cyfrowe ekrany. Zostały zaprojektowane, aby: zmniejszyć odblaski (główną przyczynę zmęczenia oczu), zwiększyć kontrast i zmaksymalizować to, co widzisz przez soczewki - ułatwiając patrzenie na ekran przez dłuższy czas. Oto dwie główne funkcje, które zobaczysz w takich okularach:

Powłoka antyrefleksyjna (AR): Powłoki przeciwodblaskowe zmniejszają odblaski odbijające się od ekranów i od źródeł światła. Specjalnie zaprojektowane okulary komputerowe i do gier oferują te powłoki, a okulary korekcyjne mogą również zostać pokryte powłokami antyrefleksyjnymi. Jednak nie wszystkie powłoki przeciwodblaskowe są takie same. Starsze okulary mogły mieć tanią powłokę, która nieustannie łapała smugi i brud - w rzeczywistości powodując zmęczenie oczu i problemy ze wzrokiem. Prawdopodobnie czyścisz takie okulary co pół godziny. Nowoczesne okulary z nowszą / bardziej zaawansowaną powłoką, nie mają tego problemu.

Zwróć uwagę, że jeśli chodzi o powłoki, to nowa generacja powłok jest znacznie lepsza niż wcześniejsze wersje. Starsze łatwo się łuszczyły i drapały, co powodowało nieestetyczne pęknięcia, więc jeśli wypróbowałeś je kilka lat temu i miałeś złe doświadczenia, nie odpisuj nowszych wersji. Stały się znacznie lepsze, między łatwiejszym w czyszczeniu a redukcją odbić, odblasków i aureoli.

Odcienie kolorów: Niektóre okulary komputerowe mają również charakterystyczny (zwykle żółty) odcień, który ma na celu zwiększenie kontrastu na ekranie i odfiltrowanie niewygodnego / ostrego widma światła, dzięki czemu mięśnie oczu rozluźniają się.

 

A co z niebieskim światłem?

Ale co z tym całym niebieskim światłem, o którym ostatnio słyszeliśmy? Przez ostatnie kilka lat mówiono nam, że niebieskie światło pochodzące z naszych telefonów, tabletów i komputerów rani nasze oczy, a na rynku jest wiele firm sprzedających okulary do filtrowania światła niebieskiego. Okulary do komputera. Czy ich potrzebujesz?

Jeżeli chodzi o najważniejsze fakty o świetle niebieskim to:

- światło niebieskie jest wszędzie,
- oko nie jest zbyt dobre w blokowaniu niebiesko fioletowego światła,
- narażenie na niebiesko fioletowe światło może zwiększyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej,
- niebieskie światło przyczynia się do Cyfrowego zmęczenia oczu,
- ochrona przed światłem niebieska fioletową jest także ważna po operacji zaćmy,
- niebieskie światło nie jest w całości złe.

Szerzej pisaliśmy o tym tutaj

 

Okulary do komputera Częstochowa Lubliniec
Okulary do komputera Częstochowa Lubliniec

 

Czy okulary komputerowe są skuteczne?

To, czy okulary komputerowe będą tego warte i będą działać dla Ciebie, jest subiektywne, ponieważ, czynniki obejmują twoje zdolności wzrokowe i korzystanie z komputera, warunki środowiska pracy i nawyki oglądania. Pomijając niebieskie światło, oto, co eksperci i użytkownicy powiedzieli o innych typach okularów komputerowych. Okulary do komputera. Czy są Ci potrzebne?

 

Po pierwsze: jeśli się nie zepsuło, nie naprawiaj tego

Jeśli nie masz żadnych problemów ze wzrokiem, możesz po prostu zatrzymać się tutaj. Specjalnie powlekane i / lub okulary komputerowe nic dla Ciebie nie zrobią (poza tym, że zinterpretują Twój wygląd). W rzeczywistości mogą być przeszkodą.

Okulary komputerowe niekoniecznie zapobiegają zmęczeniu oczu w już zoptymalizowanym środowisku. Ponadto zasięg, jaki oczy mogą przesuwać z jednej strony na drugą, jest zmaksymalizowany bez okularów. Krawędzie oprawek ograniczają ten zakres ruchu i mogą w rzeczywistości bardziej utrudniać osobom, które nie odnoszą większych korzyści z noszenia okularów. Na okularach również pojawiają się smugi, które również mogą zakłócać widzenie.

 

Jeśli odczuwasz zmęczenie oczu, mogą być tego warte

To powiedziawszy, wiele osób doświadcza cyfrowego zmęczenia oczu i po prostu je ignoruje.

Ludzie są tak przyzwyczajeni do zmęczenia oczu pod koniec dnia, że ​​po prostu to akceptują. To, że jest to normalne, nie oznacza, że ​​jest w porządku. Twój okulista będzie pracował z tobą i pomoże poprawić samopoczucie oczu!

[Okulary z najwyższej jakości powłoką antyrefleksyjną] pomagają zapewnić wyraźny wzrok, zapobiegając przedostawaniu się kurzu, odcisków palców itp. Na soczewkach. Będziesz także chciał szukać okularów, które mają niewielki guzek, który zapewni wystarczający wzrost mocy, aby wydruk na ekranie stał się nieco większy, zmniejszając w ten sposób zmęczenie oczu. Ponadto większość okularów komputerowych może pomóc zwiększyć kontrast, co ułatwia skupienie wzroku na ekranie komputera.

 

Więc czy powinieneś je kupić? Okulary do komputera. Czy ich potrzebujesz?

Zanim zaczniesz kupować specjalne okulary, upewnij się, że najpierw skonfigurowałeś swoją stację roboczą i dostosowałeś nawyki korzystania z komputera, aby zapewnić optymalne zdrowie oczu.

Jeśli jednak spędzasz sporo czasu przed komputerem, tabletem, smartfonem to lepiej zadbaj o to, aby nie nadwyrężać oczu i zastosuj okulary, które odfiltrują światło niebieskie.

 

Jak zapobiegać zmęczeniu oczu na moim komputerze?

Zoptymalizuj ergonomie swojego miejsca pracy.

Zmniejsz zmęczenie oczu spowodowane komputerami, stosując zasadę 20-20-20.

Kup okulary do komputera w jednym z naszych salonów:

- w Częstochowie,

- w Lublińcu,

- w Oleśnie,

- w Kaletach.

Rozważ zakup okularów z soczewkami filtrującymi światło niebieskie np.: BLUVXPERT, o których pisaliśmy tutaj

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo