HbA1C – Co to jest?

26 lipiec 2023

Udostępnij:

HbA1C – Co to jest?


HbA1C – Co to jest?

HbA1C – Co to jest i z czym jest związane? HbA1c to średni poziom glukozy (cukru) we krwi z ostatnich dwóch do trzech miesięcy. Jeśli masz cukrzycę, idealny poziom HbA1c wynosi 48 mmol / mol (6,5%) lub mniej.

Jeśli jesteś zagrożony cukrzycą typu 2, Twój docelowy poziom HbA1c powinien wynosić poniżej 42 mmol / mol (6%).

Dowiesz się, co oznacza HbA1c i dlaczego dążenie do docelowego poziomu jest tak ważne. Wyjaśnimy również bardziej szczegółowo test HbA1c i pokażemy, co możesz zrobić, aby obniżyć poziom HbA1c, jeśli jest za wysoki.

 

Twój zespół diabetologów będzie regularnie sprawdzał poziom HbA1c podczas wizyt w przychodni. Powinieneś porozmawiać ze swoim zespołem o docelowej wartości HbA1c, którą chcesz osiągnąć, biorąc pod uwagę Twój styl życia, poziom aktywności i wiek.

 

Co to jest HbA1c?

HbA1c (hemoglobina glikozylowana) jest miarą ilości glukozy przyłączonej do czerwonych krwinek organizmu; jest obecny w każdym. Wskazuje na kontrolę poziomu glukozy we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Poziom HbA1c w organizmie rośnie i spada zgodnie z poziomem glukozy we krwi - im wyższy poziom HbA1c, tym więcej glukozy jest przyłączonych do czerwonych krwinek. Poziom HbA1c nie zmienia się gwałtownie, ponieważ krwinki czerwone w krwiobiegu utrzymują się przez około 3-4 miesiące. Wszelkie wzrosty i spadki HbA1c będą następować przez okres co najmniej 6 tygodni.

HbA1c jest zapisywane jako mmol / mol, a czasami jako procent, podczas gdy poziom glukozy we krwi jest zapisywany w mmol / l. Możesz przyzwyczaić się do wyświetlania wartości HbA1c jako wartości procentowej, jednak od 1 października 2011 r. HbA1c zmieniło się na wyrażone w mmol / mol. Test HbA1c to nie to samo, co test glukozy we krwi.

HbA1c i poziom glukozy we krwi

Poniższe zstawienia przedstawia zależność między własnym mierzonym poziomem glukozy we krwi a pomiarami HbA1c w szpitalu.

Poziom HbA1c (mmol / mol) - Poziom HbA1c (%)


Średni poziom glukozy w osoczu

 

42 mmol/mol

6%

7.5 mmol/L

53 mmol/mol

7%

9.4 mmol/L

64 mmol/mol

8%

11.3 mmol/L

75 mmol/mol

9%

13.3 mmol/L

86 mmol/mol

10%

15.3 mmol/L

97 mmol/mol

11%

17.2 mmol/L

108 mmol/mol

12%

19.1 mmol/LBadania pokazują, że lepsza kontrola HbA1c zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycy

Dowiedz się, jaka jest Twoja HbA1c i zapisuj ją w dzienniczku zapisów z pomiarów stężenia glukozy we krwi. Pamiętaj, że im lepsza kontrola poziomu glukozy we krwi, szczególnie po jedzeniu, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia docelowej wartości HbA1c.

Zapamietaj to:

    Samo monitorowanie stężenia glukozy we krwi nie poprawia cukrzycy. To, jak wykorzystujesz informacje z pomiarów glukozy, ma znaczenie dla kontroli cukrzycy.
    Zmiany poziomu HbA1c będą następować przez okres co najmniej 6 tygodni; nie spodziewaj się natychmiastowych zmian w odpowiedzi na zmiany wprowadzone w leczeniu cukrzycy.
    Poprawa kontroli HbA1c może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań związanych z cukrzycą.
    Upewnij się, że omówisz ze swoim zespołem diabetologicznym, jak często musisz badać poziom HbA1c, aby uzyskać kontrolę nad poziomem glukozy we krwi.

Jakie są zakresy docelowe?

Docelowe zakresy stężenia glukozy we krwi są ustalane indywidualnie i zależą od kilku czynników:

    Jak długo masz cukrzycę
    Jakie masz inne warunki
    Twój wiek i oczekiwana długość życia
    Czy masz powikłania, zwłaszcza choroby układu krążenia
    Czy jesteś zagrożony lub potrafisz rozpoznać objawy niskiego poziomu glukozy we krwi
    Twój indywidualny styl życia i potrzeby

Sugerowane cele:

   
HbA1c

8.5 mmol/L (7%)

Przed posiłkiem

3.9 - 7.2 mmol/L

1-2 Po popsiłku

Poniżej 10.0 mmol/L

 


Co oznaczają wyniki?

Twoje wartości stężenia glukozy we krwi umożliwiają śledzenie postępów w zarządzaniu poziomem glukozy we krwi. Pamiętaj, że możesz mieć silne uczucia, gdy zobaczysz wynik wykraczający poza docelowy zakres, ale każdy wynik może dostarczyć informacji. Wyniki pomagają zobaczyć, jak jedzenie wpływa na poziom glukozy we krwi, wpływ aktywności, działanie leków i nie tylko.

Możesz przejrzeć swoje wyniki ze swoim zespołem diabetologicznym, aby sprawdzić, czy masz wzorzec powyżej lub poniżej docelowego stężenia glukozy we krwi. Wzór mówi ci, że może nadszedł czas na zmianę. Może to zająć trochę czasu, więc bądź cierpliwy i pamiętaj, że kontrole stężenia glukozy we krwi mogą pomóc Ci zachować zdrowie.

 

Zastrzeżenie: ta treść, w tym porady, zawiera tylko ogólne informacje. W żaden sposób nie zastępuje wykwalifikowanej opinii lekarskiej. Aby uzyskać więcej informacji, zawsze skonsultuj się ze specjalistą lub swoim lekarzem.

 

 

Zapraszamy do naszych salonów optycznych.
 
Częstochowa, ul. Kordeckiego 4
 
Lubliniec, ul. Lompy 10
 
Lubliniec, ul. Damrota 25
 
Kalety, ul. Żwirki i Wigury 8
 
Olesno, ul. Pieloka 13Zastrzeżenie: ta treść, w tym porady, zawiera tylko ogólne informacje. W żaden sposób nie zastępuje wykwalifikowanej opinii lekarskiej. Aby uzyskać więcej informacji, zawsze skonsultuj się ze specjalistą lub swoim lekarzem.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo