Jak prawidłowo czyścić okulary

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Jak prawidłowo czyścić okulary


Jak prawidłowo czyścić okulary
Codzienne czyszczenie okularów to najlepszy sposób na utrzymanie ich świetnego wyglądu i zapobieganie zarysowaniom soczewek i innym uszkodzeniom okularów.

Ale jest dobry sposób - i wiele złych - jeśli chodzi o czyszczenie okularów.


Jak czyścić okulary

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby wyczyścić soczewki i oprawki okularów bez ryzyka zarysowania soczewek lub spowodowania innych uszkodzeń. Te wskazówki dotyczące czyszczenia pomogą Ci również utrzymać okulary przeciwsłoneczne, okulary ochronne i okulary sportowe w doskonałym stanie.

 

1. Dokładnie umyj i wysusz ręce.

Przed czyszczeniem okularów upewnij się, że Twoje ręce są wolne od brudu, brudu, balsamu i wszystkiego, co mogłoby dostać się na soczewki. Do mycia rąk używaj mydła lub płynu do mycia naczyń bez balsamu i czystego, niestrzępiącego się ręcznika.

 

2. Wypłucz okulary delikatnym strumieniem letniej wody z kranu.

Pozwoli to usunąć kurz i inne zanieczyszczenia, co pomoże uniknąć zarysowania soczewek podczas ich czyszczenia. Unikaj gorącej wody, która może uszkodzić niektóre powłoki soczewek okularów.

 

3. Nałóż małą kroplę płynu do mycia naczyń bez balsamu na każdą soczewkę.

Większość płynów do mycia naczyń jest bardzo skoncentrowana, więc używaj ich niewielkich ilości. Lub zamiast tego nałóż kroplę lub dwie na czubek palca. Używaj tylko marek, które nie zawierają balsamów.

 

4. Delikatnie pocieraj obie strony soczewek i wszystkie części oprawki przez kilka sekund.

Upewnij się, że wyczyściłeś każdą część, w tym noski i końce zauszników, które znajdują się za uszami. Wyczyść również obszar, w którym krawędź soczewek styka się z oprawką - często gromadzi się w nim kurz, zanieczyszczenia i tłuszcze ze skóry.

 

5. Dokładnie wypłucz obie strony soczewek i oprawkę.

Nieusunięcie wszystkich śladów mydła spowoduje rozmazanie soczewek podczas ich suszenia.

 

6. Delikatnie potrząśnij szkłami, aby usunąć większość wody z soczewek.

Dokładnie sprawdź soczewki, aby upewnić się, że są czyste.

 

7. Ostrożnie osusz soczewki i oprawkę czystym, niestrzępiącym się ręcznikiem.

Użyj ściereczki do naczyń, która nie została wyprana środkiem zmiękczającym tkaniny lub prześcieradłem do suszarki (te substancje mogą zabrudzić soczewki). Bawełniany ręcznik, którego używasz do czyszczenia delikatnych naczyń szklanych, to dobry wybór. Upewnij się, że ręcznik jest idealnie czysty. Brud lub zanieczyszczenia uwięzione we włóknach ręcznika mogą porysować soczewki; a olej kuchenny, olejek do skóry lub balsam w ręczniku będą je rozmazywać.

 

8. Ponownie sprawdź soczewki.

Jeśli pozostaną jakieś smugi lub smugi, usuń je czystą ściereczką z mikrofibry - te niestrzępiące się ściereczki są dostępne w większości sklepów optycznych lub fotograficznych.

Do retuszu okularów, gdy nie masz dostępnych powyższych materiałów, wypróbuj pojedynczo pakowane, wstępnie nawilżone jednorazowe chusteczki do czyszczenia soczewek. Są one opracowane specjalnie do stosowania na soczewkach okularowych.

To prowadzi nas do bardzo ważnego tematu - czego NIE używać do czyszczenia okularów. - W kolejnym artykule

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo