Jakie zmiany w oczach mogą świadczyć o cukrzycy?

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Jakie zmiany w oczach mogą świadczyć o cukrzycy?


Jakie zmiany w oczach mogą świadczyć o cukrzycy?

Jakie zmiany w oczach mogą świadczyć o cukrzycy szalejącej w Twoim Ciele? Co to jest cukrzycowa choroba oczu? Cukrzycowa choroba oczu to grupa problemów ze wzrokiem, które mogą mieć wpływ na osoby z cukrzycą. Te stany obejmują retinopatię cukrzycową, cukrzycowy obrzęk plamki, zaćmę i jaskrę. Z biegiem czasu cukrzyca może spowodować uszkodzenie oczu, które może prowadzić do słabego wzroku, a nawet ślepoty.

 

Co to jest cukrzycowa choroba oczu?

Cukrzycowa choroba oczu to grupa problemów ze wzrokiem, które mogą mieć wpływ na osoby z cukrzycą. Te stany obejmują retinopatię cukrzycową, cukrzycowy obrzęk plamki, zaćmę i jaskrę.

Z biegiem czasu cukrzyca może spowodować uszkodzenie oczu, które może prowadzić do słabego wzroku, a nawet ślepoty. Ale możesz podjąć kroki, aby zapobiec cukrzycowej chorobie oczu lub zapobiec jej pogorszeniu, dbając o cukrzycę.

Najlepsze sposoby radzenia sobie z cukrzycą i dbania o zdrowie oczu to:

Twoje oczy mogą wydawać się w porządku, ale pełne, rozszerzone badanie wzroku to jedyny sposób, aby mieć pewność.

Często nie ma żadnych objawów ostrzegawczych o cukrzycowej chorobie oczu lub utracie wzroku, gdy pojawia się pierwsze uszkodzenie. Pełne, rozszerzone badanie wzroku pomaga lekarzowi wcześnie wykryć i leczyć problemy z oczami - często zanim nastąpi znaczna utrata wzroku.

 

Jak cukrzyca wpływa na moje oczy?

Cukrzyca wpływa na oczy, gdy poziom glukozy we krwi, zwany także poziomem cukru we krwi, jest zbyt wysoki.

W krótkim okresie prawdopodobnie nie dojdzie do utraty wzroku z powodu wysokiego poziomu glukozy we krwi. Ludzie czasami mają niewyraźne widzenie przez kilka dni lub tygodni, kiedy zmieniają plan opieki diabetologicznej lub leki. Wysoki poziom glukozy może zmienić poziom płynów lub spowodować obrzęk tkanek oczu. Łącze zewnętrzne NIH, które pomagają skupić się, powodując niewyraźne widzenie. Ten rodzaj niewyraźnego widzenia jest tymczasowy i znika, gdy poziom glukozy zbliża się do normy.

Jeśli poziom glukozy we krwi utrzymuje się przez dłuższy czas, może to spowodować uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych w tylnej części oczu. Uszkodzenie to może rozpocząć się w stanie przedcukrzycowym, kiedy poziom glukozy we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie jest na tyle wysoki, aby można było zdiagnozować cukrzycę. Uszkodzone naczynia krwionośne mogą wyciekać płyn i powodować obrzęk. Mogą również zacząć rosnąć nowe, słabe naczynia krwionośne. Te naczynia krwionośne mogą krwawić do środkowej części oka, prowadzić do blizn lub powodować niebezpiecznie wysokie ciśnienie wewnątrz oka.

Najpoważniejsze cukrzycowe choroby oczu zaczynają się od problemów z naczyniami krwionośnymi. Oto cztery choroby oczu, które mogą zagrażać Twojemu wzrokowi

 

Retinopatia cukrzycowa

Zewnętrzne ogniwo siatkówki to wewnętrzna wyściółka z tyłu każdego oka. Siatkówka wyczuwa światło i zamienia je w sygnały, które Twój mózg dekoduje, dzięki czemu możesz zobaczyć otaczający Cię świat. Uszkodzone naczynia krwionośne mogą uszkodzić siatkówkę, powodując chorobę zwaną retinopatią cukrzycową.

We wczesnej retinopatii cukrzycowej naczynia krwionośne mogą osłabiać, wybrzuszać się lub przeciekać do siatkówki. Ten etap nazywa się nieproliferacyjną retinopatią cukrzycową.

Jeśli choroba nasila się, niektóre naczynia krwionośne zamykają się, co powoduje wzrost lub proliferację nowych naczyń krwionośnych na powierzchni siatkówki. Ten etap nazywa się proliferacyjną retinopatią cukrzycową. Te nieprawidłowe nowe naczynia krwionośne mogą prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem.

 

 

 

Cukrzycowy obrzęk plamki

Część siatkówki, której potrzebujesz do czytania, prowadzenia samochodu i widzenia twarzy, nazywa się plamką. Cukrzyca może prowadzić do obrzęku plamki, nazywanego cukrzycowym obrzękiem plamki. Z biegiem czasu choroba ta może zniszczyć ostre widzenie w tej części oka, prowadząc do częściowej utraty wzroku lub ślepoty. Obrzęk plamki zwykle rozwija się u osób, które mają już inne objawy retinopatii cukrzycowej.

 

Jaskra

Jaskra to grupa chorób oczu, które mogą uszkodzić nerw wzrokowy - wiązkę nerwów łączącą oko z mózgiem. Cukrzyca podwaja ryzyko wystąpienia jaskry, która nieleczona wcześnie może prowadzić do utraty wzroku i ślepoty.

Objawy zależą od rodzaju jaskry.

 

 

 

Zaćma

Soczewki w naszych oczach to przejrzyste struktury, które pomagają zapewnić ostry obraz - ale z wiekiem mają tendencję do mętnienia. Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na zmętnienie soczewek, zwane zaćmą. Osoby z cukrzycą mogą rozwinąć zaćmę w młodszym wieku niż osoby bez cukrzycy. Naukowcy uważają, że wysoki poziom glukozy powoduje odkładanie się złogów w soczewkach oczu.

 

 

 

Jak często występuje cukrzycowa choroba oczu?

Retinopatia cukrzycowa

Około jedna trzecia osób z cukrzycą w wieku powyżej 40 lat ma już pewne objawy retinopatii cukrzycowej.1 Retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób z cukrzycą. Jednak perspektywy każdej osoby na przyszłość w dużej mierze zależą od regularnej opieki. Wczesne wykrycie i leczenie retinopatii cukrzycowej może zmniejszyć ryzyko ślepoty o 95%.

Jaskra i zaćma

Twoje szanse na rozwój jaskry lub zaćmy są około dwa razy większe niż u osób bez cukrzycy.
Kto jest bardziej narażony na cukrzycową chorobę oczu?

Każdy chory na cukrzycę może rozwinąć cukrzycową chorobę oczu. Twoje ryzyko jest większe dzięki


Wysoki poziom cholesterolu we krwi i palenie również mogą zwiększać ryzyko cukrzycowej choroby oczu.

Jeśli masz cukrzycę i zaszłaś w ciążę, możesz bardzo szybko rozwinąć problemy ze wzrokiem w czasie ciąży. Jeśli masz już retinopatię cukrzycową, może się pogorszyć w czasie ciąży. Zmiany, które pomagają organizmowi utrzymać rosnące dziecko, mogą obciążać naczynia krwionośne oczu. Twój lekarz prowadzący zasugeruje regularne badania wzroku w czasie ciąży, aby wcześnie wykryć i leczyć problemy oraz chronić wzrok.

Cukrzyca występująca tylko w czasie ciąży, nazywana cukrzycą ciążową, zwykle nie powoduje problemów ze wzrokiem. Badacze nie są pewni, dlaczego tak jest.

Twoje szanse na cukrzycową chorobę oczu zwiększają się, im dłużej masz cukrzycę.

 

Jakie są objawy cukrzycowej choroby oczu?

Często nie ma wczesnych objawów cukrzycowej choroby oczu. Możesz nie odczuwać bólu i zmiany widzenia, ponieważ uszkodzenia zaczynają narastać w twoich oczach, szczególnie w przypadku retinopatii cukrzycowej.

Kiedy objawy wystąpią, mogą obejmować:


Porozmawiaj z lekarzem okulistą, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów.

 

Kiedy powinienem natychmiast zgłosić się do lekarza?

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz nagłe zmiany widzenia, w tym błyski światła lub o wiele więcej plamek (mętów) niż zwykle. Powinieneś również natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wygląda na to, że zasłona jest zasłonięta na oczy. Te zmiany w twoim wzroku mogą być objawami odklejenia siatkówki, co jest nagłym przypadkiem medycznym.

 

Jak lekarze diagnozują problemy ze wzrokiem wywołane cukrzycą?

Pełne, rozszerzone badanie wzroku to najlepszy sposób na sprawdzenie problemów z oczami spowodowanych cukrzycą. Twój lekarz umieści krople w twoich oczach, aby rozszerzyć źrenice. Dzięki temu lekarz może zbadać większy obszar z tyłu każdego oka przy użyciu specjalnej soczewki powiększającej. Twoje widzenie będzie niewyraźne przez kilka godzin po rozszerzonym badaniu.


Większość osób z cukrzycą powinna raz w roku udać się do okulisty na pełne badanie wzroku. Lekarz może zaproponować inny plan w zależności od rodzaju cukrzycy i czasu, jaki upłynął od pierwszego zdiagnozowania.

 

 

Zapraszamy do naszych salonów optycznych.
 
Częstochowa, ul. Kordeckiego 4
 
Lubliniec, ul. Lompy 10
 
Lubliniec, ul. Damrota 25
 
Kalety, ul. Żwirki i Wigury 8
 
Olesno, ul. Pieloka 13Zastrzeżenie: ta treść, w tym porady, zawiera tylko ogólne informacje. W żaden sposób nie zastępuje wykwalifikowanej opinii lekarskiej. Aby uzyskać więcej informacji, zawsze skonsultuj się ze specjalistą lub swoim lekarzem.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo