Jak lekarze leczą cukrzycową chorobę oczu?

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Jak lekarze leczą cukrzycową chorobę oczu?


Jak lekarze leczą cukrzycową chorobę oczu?

Lekarz może zalecić wykonywanie badań wzroku częściej niż raz w roku wraz z leczeniem cukrzycy. Oznacza to kontrolowanie ABC cukrzycy, które obejmuje HbA1c, ciśnienie krwi i cholesterol, rzucenie palenia.

Lekarze mogą leczyć zaawansowane problemy z oczami za pomocą leków, zabiegów laserowych, operacji lub kombinacji tych opcji.

 

Leczenie farmakologiczne

Lekarz może leczyć oczy lekami anty-VEGF, takimi jak Aflibercept, Bewacyzumab lub Ranibizumab. Leki te blokują wzrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych w oku. Leki anty-VEGF mogą również zatrzymać wycieki płynów, co może pomóc w leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki.

Podczas wizyt w gabinecie lekarz wstrzyknie do oczu lek anty-VEGF. Będziesz mieć kilka zabiegów w ciągu pierwszych kilku miesięcy, a następnie mniej zabiegów po zakończeniu pierwszej rundy terapii. Twój lekarz zastosuje leki, aby znieczulić oczy, abyś nie odczuwał bólu. Igła ma grubość mniej więcej ludzkiego włosa.

Zabiegi anty-VEGF mogą zatrzymać dalszą utratę wzroku i mogą poprawić widzenie u niektórych osób.

 

Leczenie laserowe

Zabieg laserowy, zwany także fotokoagulacją, powoduje powstanie niewielkich oparzeń wewnątrz oka wiązką światła. Ta metoda leczy nieszczelne naczynia krwionośne i dodatkowy płyn, zwany obrzękiem. Twój lekarz zwykle zapewnia to leczenie podczas kilku wizyt w gabinecie, używając leków do znieczulenia oczu. Leczenie laserowe może zapobiec pogorszeniu się choroby oczu, co jest ważne, aby zapobiec utracie wzroku lub ślepocie. Ale leczenie laserowe jest mniej prawdopodobne, aby przywrócić utracone widzenie w porównaniu z lekami anty-VEGF.

Istnieją dwa rodzaje leczenia laserowego łącza zewnętrznego NIH:


Witrektomia

Witrektomia to zabieg polegający na usunięciu przezroczystego żelu wypełniającego środek oka, zwanego żelem szklistym. Zabieg leczy problemy z silnym krwawieniem lub bliznami spowodowanymi proliferacyjną retinopatią cukrzycową. Tkanka bliznowata może zmusić siatkówkę do oderwania się od tkanki znajdującej się pod nią, jak tapeta odrywająca się od ściany. Siatkówka, która całkowicie się poluzuje lub odłączy się, może spowodować ślepotę.

Podczas witrektomii do oka pompuje się delikatnie przezroczysty roztwór soli, aby utrzymać ciśnienie w oku podczas zabiegu chirurgicznego i zastąpić usunięte ciało szkliste. Witrektomia jest wykonywana w ośrodku chirurgicznym lub szpitalu z lekiem przeciwbólowym.

 

Chirurgia soczewki zaćmy

W przychodni chirurgicznej lub podczas wizyty w szpitalu lekarz może usunąć zmętniałą soczewkę w oku, w miejscu zaćmy, i zastąpić ją sztuczną soczewką. Osoby, które przeszły operację zaćmy, na ogół mają później lepsze widzenie. Po wygojeniu oka możesz potrzebować nowej recepty na swoje okulary. Twoje widzenie po operacji zaćmy może również zależeć od leczenia wszelkich uszkodzeń spowodowanych retinopatią cukrzycową lub obrzękiem plamki żółtej.

 

Co mogę zrobić, aby chronić oczy?

Aby zapobiec cukrzycowej chorobie oczu lub zapobiec jej pogorszeniu, kontroluj cukrzycowe ABC: HbA1c, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu i rzuć palenie, jeśli palisz. Przeczytaj więcej informacji o leczeniu cukrzycy.

Co najmniej raz w roku zrób badanie wzroku z rozszerzeniem oka - lub częściej, jeśli zaleci to specjalista. Te działania są potężnymi sposobami ochrony zdrowia oczu i mogą zapobiegać ślepocie.

Im szybciej zaczniesz radzić sobie z cukrzycą i innymi schorzeniami, tym lepiej. I nawet jeśli w przeszłości zmagałeś się ze swoim zdrowiem, teraz lepsza dbałość o siebie może ochronić Twoje oczy na przyszłość. Na rozpoczęcie nigdy nie jest za późno.
A jeśli mam już jakąś utratę wzroku z powodu cukrzycy?

Poproś swojego okulistę o pomoc w znalezieniu pomocy medycznej dla słabowidzących. Specjaliści okulistyczni mogą pomóc w radzeniu sobie z utratą wzroku, której nie można skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych, leków lub operacji. Specjalne urządzenia i szkolenia mogą pomóc Ci w pełni wykorzystać pozostałą wizję, abyś mógł nadal być aktywny, cieszyć się hobby, odwiedzać przyjaciół i członków rodziny oraz żyć bez pomocy innych.

 

Zapraszamy do naszych salonów optycznych.
 
Częstochowa, ul. Kordeckiego 4
 
Lubliniec, ul. Lompy 10
 
Lubliniec, ul. Damrota 25
 
Kalety, ul. Żwirki i Wigury 8
 
Olesno, ul. Pieloka 13Zastrzeżenie: ta treść, w tym porady, zawiera tylko ogólne informacje. W żaden sposób nie zastępuje wykwalifikowanej opinii lekarskiej. Aby uzyskać więcej informacji, zawsze skonsultuj się ze specjalistą lub swoim lekarzem.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo