modne okulary korekcyjne

12 styczeń 2024

Udostępnij:

Jak dbać o okulary? Najważniejsze zasady


Okulary korekcyjne to nie tylko akcesorium, które poprawia nasz wzrok, ale także element naszego stylu i osobowości. Dlatego warto zadbać o to, aby nasze okulary były zawsze czyste, sprawne i dobrze dopasowane. W tym artykule podpowiemy Ci, jak prawidłowo użytkować i konserwować okulary korekcyjne, aby służyły Ci jak najdłużej.

 Jak używać okulary korekcyjne?

Okulary korekcyjne są indywidualnie dopasowane do naszych potrzeb i parametrów wzroku. Dlatego nie należy ich pożyczać ani odstępować innym osobom, ponieważ może to pogorszyć ich stan wzroku lub uszkodzić okulary. Okulary korekcyjne należy używać zgodnie z zaleceniami specjalisty, który je przepisał. Niektóre okulary są przeznaczone do dali, inne do bliży, a jeszcze inne do stałego lub czasowego użytku. Nie należy więc nosić okularów, które nie są dostosowane do danej sytuacji lub aktywności.

Okulary korekcyjne są wykonane z materiałów, które mogą ulec deformacji lub pęknięciu pod wpływem nacisku, temperatury lub wilgoci. Dlatego należy chronić je przed ekspozycją na działanie wysokich temperatur, np. na podszybiu w samochodzie, czy w pobliżu źródeł ciepła. Nie należy też odkładać okularów soczewkami w stronę podłoża, ponieważ może to spowodować zarysowanie lub zabrudzenie soczewek. Zawsze należy przechowywać okulary w futerale, który zapewni im ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Jak czyścić okulary korekcyjne?

Czyste okulary korekcyjne to nie tylko lepsza jakość widzenia, ale także większy komfort i higiena. Aby utrzymać okulary w czystości, należy regularnie czyścić zarówno soczewki, jak i oprawę. Do tego celu należy używać miękkich ściereczek, najlepiej z mikrofibry, które nie rysują powierzchni okularów. Nie należy używać papierowych chusteczek, ręczników, ubrań czy innych twardych materiałów, które mogą zniszczyć soczewki lub oprawę.

W przypadku zabrudzenia powierzchni soczewek, nie należy czyścić ich „na sucho”, ponieważ może to spowodować zarysowanie lub uszkodzenie powłoki antyrefleksyjnej. Należy spłukać okulary wodą lub płynem do czyszczenia okularów, a następnie delikatnie wytrzeć ściereczką. Nie należy też używać silnych chemicznych środków czyszczących, takich jak alkohol, aceton, benzyna czy mydło, ponieważ mogą one uszkodzić materiał, z którego wykonane są okulary.

 

Jak zdejmować i zakładać okulary korekcyjne?

Okulary korekcyjne należy zdejmować i zakładać obiema rękami, chwytając za zauszniki. Nie należy ubierać i zdejmować okularów jedną ręką, ponieważ może to spowodować deformację oprawy lub powstawanie naprężeń w soczewkach. Nie należy też zdejmować okularów, trzymając je za mostek, ponieważ może to spowodować rozluźnienie lub uszkodzenie śrubek.

Okulary korekcyjne należy zdejmować w trakcie zabiegów kosmetycznych, np. podczas farbowania lub lakierowania włosów. Kolorowe kosmetyki, takie jak fluid, mogą powodować przebarwienia lakieru lub materiałów, z których wykonany jest produkt. Nie należy też nosić okularów podczas uprawiania sportów, które wymagają kontaktu fizycznego lub narażają okulary na uszkodzenia.

 

Jak naprawić uszkodzone okulary?

Okulary korekcyjne są narażone na naturalne zużycie, które może wpływać na ich jakość i wygląd. Dlatego należy dokonywać ich regularnego przeglądu i konserwacji w salonie optycznym. Specjalista sprawdzi stan soczewek i oprawy, dokona ewentualnych napraw lub wymian, a także dostosuje okulary do naszej twarzy ( np. odpowiednio dopasuje zauszniki).
W przypadku uszkodzenia okularów, nie należy próbować naprawiać ich samodzielnie, lecz zgłosić się do salonu optycznego, który dysponuje odpowiednim sprzętem i wiedzą.

 

Pielęgnacja okularów korekcyjnych

Okulary korekcyjne to inwestycja w nasze zdrowie i komfort. Dlatego warto o nie dbać i stosować się do powyższych zasad. Pamiętajmy, że odpowiednio użytkowane i konserwowane okulary korekcyjne będą nam służyć przez długi czas i zapewnią nam doskonałą jakość widzenia.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo