Okulary czy soczewki kontaktowe wady i zalety. Co wybrać?

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Okulary czy soczewki kontaktowe wady i zalety. Co wybrać?


Okulary czy soczewki kontaktowe: wady i zalety

Okulary czy soczewki kontaktowe? Co wybrać? Jeśli myślisz o przejściu na soczewki kontaktowe, nie jesteś sam. Szacunkowo 45 milionów Amerykanów nosi soczewki kontaktowe.

Ludzie noszą soczewki kontaktowe, aby korygować szereg wad refrakcji, w tym krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność. Soczewki kontaktowe mogą być również stosowane w leczeniu chorób oczu, takich jak stożek rogówki lub uszkodzenie rogówki spowodowane infekcją lub urazem.

Ważne pytanie brzmi, czy soczewki kontaktowe są dla Ciebie odpowiednie? A może raczej czy są bezpieczne?

Powinieneś dla własnego zdrowia także rozważyć zalety i wady przejścia z okularów na kontakty.

Ten artykuł nie jest wyczerpujący, ale zawiera przegląd niektórych najważniejszych wad soczewek kontaktowych.

 

Okulary czy soczewki kontaktowe
Okulary czy soczewki kontaktowe

 

Dlaczego ludzie kupują soczewki kontaktowe?

Kontakty zapewniają pełne pole skupionego widzenia

Kontakty dają swobodę prowadzenia aktywnego stylu życia

Kontakty mogą dać ci więcej pewności siebie

Okulary czy soczewki kontaktowe? Nadal nie masz pewności?

Wady noszenia soczewek kontaktowych


Kontakty to bardziej praca niż okulary

Czyszczenie i dezynfekcja soczewek kontaktowych może być skomplikowane i niewygodne. Same soczewki również wymagają więcej pielęgnacji i konserwacji niż okulary. Jeśli szukasz łatwej alternatywy dla noszenia okularów, soczewki kontaktowe mogą nie być odpowiedzią - ale operacja laserem może być, chociaż czy aby napewno?
  


Kontakty niosą większe ryzyko niż okulary

Prawie wszystkie komplikacje wynikają z nieodpowiedniej higieny i konserwacji, ale faktem jest, że soczewki kontaktowe niosą ze sobą większe ryzyko niż okulary. Nadwaga w pielęgnacji soczewek może powodować podrażnienie, zapalenie spojówek, zespół suchego oka i inne nieprzyjemne problemy z oczami. CDC podaje następujące statystyki związane z powikłaniami związanymi z soczewkami kontaktowymi i czynnikami ryzyka:

    Poważne infekcje oczu, które mogą prowadzić do ślepoty, dotykają nie więcej niż jednego na 500 użytkowników soczewek kontaktowych rocznie
    Od 40% do 90% osób noszących soczewki kontaktowe nie przestrzega prawidłowo instrukcji pielęgnacji soczewek kontaktowych
    Zapalenie rogówki - bolesna infekcja oka często związana z niewłaściwym stosowaniem soczewek kontaktowych - prowadzi do miliona wizyt lekarskich i szpitalnych rocznie


Kontakty mogą kosztować więcej niż okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne mogą być drogie, zwłaszcza jeśli wybierzesz funkcje premium, takie jak designerskie oprawki i soczewki progresywne, ale soczewki kontaktowe mogą być równie drogie - a w niektórych przypadkach nawet więcej. Cena zależy od wielu czynników, ale ze względu na częstotliwość wymiany soczewek (mniej więcej co dwa tygodnie w przypadku soczewek jednorazowych) roczne i długoterminowe koszty mogą przewyższać okulary.

Soczewki kontaktowe często powodują powstanie zespołu suchego oka. O zapaleniu rogówki już wspominaliśmy. Dokonaj dobrego wyboru. To Twoje oczy i muszą Ci wystarczyć na całe życie. 

Najbezpieczniej dla Twojego zdrowia będzie, jeśli jednak zostaniesz przy okularach.

 

Okulary kupisz w jednym z naszych salonów: KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZ GDZIE JESTEŚMY

 

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź Wikipedię: Dowiedz się więcej o okularach i soczewkach kontaktowych.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo