kobieta przeciera oczy po długim korzystaniu z komputera

25 lipiec 2023

Udostępnij:

Jak chronić oczy przed ekranami telefonów i komputerów?


Komputerowe zmęczenie oczu być może nie jest czymś, o czym często myślisz, ale kiedy już na ciebie wpłynie, trudno tego nie zauważyć.

Ochrona oczu przed ekranami komputerów i smartfonami...

 

jest ważniejsza niż kiedykolwiek, ale skuteczne rozwiązywanie problemu polega bardziej na zapobieganiu niż na leczeniu. Proste środki zapobiegawcze pomagają chronić oczy przed ekranami komputerów i smartfonami.

 

Czy ekrany pogarszają wzrok?


Digital Eye Strain (DES) jest dziś bardziej powszechny niż kiedykolwiek ze względu na fakt, że praktycznie każdy używa ekranu w życiu codziennym.

Chociaż nie wszyscy spędzają dzień przed ekranem komputera, większość ludzi korzysta ze smartfonów. Eksperci sugerują, że DES występuje u około 50% użytkowników komputerów.

 

Zmęczenie oczu nie jest długotrwałym problemem.


Nie ma dowodów na to, że zmęczenie pogarsza wzrok na dłuższą metę, ale powoduje ogromny dyskomfort i utrudnia przetrwanie dnia pracy.

 

Komputerowe napięcie oka


Jaki dokładnie jest wpływ ekranu na oczy? Istnieje kilka symptomów, na które należy zwrócić uwagę i różnią się one nieznacznie w zależności od tego, czy używasz komputera, czy smartfona. Przyjrzyjmy się niektórym z tych objawów i sposobom ich uniknięcia.

 

Objawy przeciążenia oczu spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze


Uznaje się, że najczęstszymi objawami zmęczenia oczu są bóle głowy, niewyraźne widzenie, suchość oczu, a w skrajnych przypadkach ból szyi i ramion.

Kiedy twoje oczy się męczą, mówią reszcie twojego ciała, że ​​coś jest nie tak. Suche oczy są spowodowane tym, że podświadomie przestajemy mrugać podczas czytania ekranów, a inne reakcje bólowe są spowodowane sygnalizacją ciała, że ​​coś jest nie tak.

Jeśli korzystasz z komputera przez cały dzień w pracy, objawy te pojawią się po dłuższym korzystaniu z ekranu.
 

Co to jest niebieskie światło?

 

Ponieważ lata 2010 zostały nazwane „dekadą smartfonów”, nie jest zaskoczeniem, że w tej dziedzinie przeprowadzono szeroko zakrojone badania. Jednym z odkrycia, które wydaje się być wszędzie wymieniane, jest „niebieskie światło”. To światło emitowane przez nasze telefony, tablety i laptopy, które niestety ma negatywny wpływ na zdrowie naszych oczu. Badania sugerują, że może on „potencjalnie prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej”, omijając źrenicę i rogówkę, aby skierować się bezpośrednio do siatkówki. Uważa się, że niebieskie światło wpływa na widzenie centralne, ponieważ zabija komórki fotoreceptorowe w siatkówce. W przeciwieństwie do niektórych innych komórek w twoim ciele, gdy te komórki obumrą, nie mogą się zregenerować. Oznacza to, że wszelkie wyrządzone im szkody są trwałe.

 

Niebieskie światło pochodzi również ze światła słonecznego, o którym wszyscy wiemy, że jest szkodliwe dla naszych oczu. Nosimy nawet okulary przeciwsłoneczne, aby chronić przed nim nasze oczy – więc czy powinniśmy robić to samo z naszymi ekranami? Niebieskie światło jest szczególnie toksyczne, ponieważ ma krótszą długość fali niż inne kolory światła, co oznacza, że ​​ma więcej energii. Niebieskie światło zapobiega również uwalnianiu melatoniny, substancji chemicznej, której organizm potrzebuje, aby czuć się sennym. Ponieważ niebieskie światło pochodzi również ze słońca, oszukuje nasze mózgi, aby uwierzyły, że wciąż jest dzień, co utrudnia spanie. Używanie ekranu smartfona lub komputera w ciemnym otoczeniu może w rzeczywistości pogorszyć podatność na sen, z czym walczy firma Apple przy użyciu „trybu nocnego” z bardziej żółtym ekranem, a Samsung oferuje „filtr światła niebieskiego”.

 

Jak chronić oczy przed ekranem komputera?


Użyj zasady 20/20/20


Twoje oczy nie są zbudowane tak, aby przez cały dzień wpatrywać się w coś, co znajduje się bezpośrednio przed Tobą. Dzięki regule 20/20/20 zapewniasz oczom tak potrzebną przerwę podczas długich dni pracy. Jeśli patrzysz na ekran przez 20 minut, musisz patrzeć na coś co najmniej 20 stóp od siebie przez 20 sekund. Jednak im dłużej odwrócisz wzrok od ekranu, tym lepiej!

 

Upewnij się, że twój pokój jest dobrze oświetlony


Może to zabrzmieć sprzecznie z intuicją, ale mniej światła w twoim pokoju jest w rzeczywistości lepsze dla twoich oczu, gdy pracujesz na komputerze. Biura nie powinny być zbyt jasne, więc jeśli to możliwe, zasłoń zasłony i ogranicz użycie światła fluorescencyjnego. Używaj żarówek o niższym jasności i upewnij się, że oświetlenie otoczenia jest o połowę jaśniejsze niż w przeciętnym biurze.

 

Regularnie przeprowadzaj badania wzroku


Regularne badania oczu pomagają utrzymać zdrowie oczu w ryzach i upewnić się, że Twoje problemy nie są gorsze niż normalne zmęczenie oczu. To także świetna okazja do porozmawiania z ekspertem o Twoich nawykach i zdrowiu oczu!

 

Zmniejsz refleksy


Odblaski czyli refleksy na ekranie komputera mogą powodować zmęczenie oczu, ponieważ uniemożliwiają one dostosowanie się oczu tak łatwo, jak powinny, do treści, na której próbujesz się skupić. Tam, gdzie to możliwe, używaj matowego ekranu z powłoką antyodblaskową (zamiast ekranów LCD pokrytych szkłem). Jeśli nosisz okulary, upewnij się, że Twoje soczewki mają powłokę antyrefleksyjną.

 

Użyj ekranów o wysokiej rozdzielczości


Większość ludzi od dawna nie musi już używać ekranów CRT czyli kineskopowych. Są to stare ekrany komputerowe z niskimi częstotliwościami odświeżania, które powodowały zauważalne migotanie, które sprawiało, że twoje oczy były bardzo przemęczone. Obecnie ekrany zazwyczaj oferują częstotliwość odświeżania 75 Hz lub wyższą. Im wyższy, tym lepiej. Ponadto ekrany o wyższej rozdzielczości wyglądają bardziej realistycznie. Kiedy nie widzisz pikseli, twoje oczy nie pracują tak ciężko, aby zrozumieć obrazy przed tobą.

 

Zmniejsz niebieskie światło


Niebieskie światło ma krótką długość fali i jest znane z tego, że powoduje uszkodzenie oka. Zredukuj niebieskie światło, używając specjalistycznych okularów lub zmniejsz temperaturę barwową ekranu. Jest idealny do długotrwałego użytkowania.

 

Przeciążenie oczu od telefonu komórkowego czyli smartfona

 

Podobnie jak komputery, ekrany telefonów komórkowych mogą powodować zmęczenie oczu. Fakt, że używamy ich zamiast pióra i papieru praktycznie do wszystkiego, oznacza, że ​​wszyscy musimy o tym porozmawiać. Ale jak telefony wpływają na twoje oczy?

 

Objawy zmęczenia oczu spowodowane telefonem


Objawy zmęczenia oczu spowodowane telefonem są bardzo podobne do objawów zmęczenia oczu komputera. Przemęczenie oczu przez telefon komórkowy może powodować suchość oka i podrażnienie, bolesne pulsujące bóle głowy w okolicy oczu, a nawet niewyraźne widzenie. Jednak używamy naszych telefonów inaczej niż komputerów. Z komputerami możemy spędzać godziny patrząc na ekran. Używamy smartfonów przez krótkie okresy czasu w ciągu dnia, które mogą łącznie godzin użytkowania. Jest to lepsze dla oczu, ale jeśli męczysz się podczas korzystania z urządzenia, może to oznaczać, że objawy te pozostaną z Tobą przez cały dzień, nie zdając sobie sprawy, że są one wynikiem zmęczenia oczu telefonu komórkowego.
 

Jak chronić oczy przed telefonem?


Dostosuj ustawienia ekranu


Łatwo zapomnieć, że ekran można dostosować, ponieważ wygląda dobrze od razu po wyjęciu z pudełka! Oczy każdego są jednak inne, a wszystkie smartfony umożliwiają zmianę ustawień kontrastu, jasności i tekstu.

Zmniejsz jasność, gdy jesteś w domu, lub włącz automatyczne ustawienia jasności, aby telefon dostosowywał się do warunków otoczenia. Zwiększ rozmiar tekstu, aby ułatwić czytanie wiadomości tekstowych!

 

Zachowaj rozsądną odległość


Powinieneś widzieć wszystko na ekranie telefonu z odległości od 35 do 50 cm. Nie trzymaj telefonu zbyt blisko, ale jeśli zbliżysz się do niego, zamiast tego rozważ powiększenie ekranu.

 

Użyj trybu nocnego


Nowoczesne smartfony Android i Apple oferują funkcje trybu nocnego, które ułatwiają automatyczne zmniejszanie zmęczenia oczu w nocy. Włącz tę funkcję, a telefon automatycznie dostosuje ustawienia ekranu w zależności od pory dnia.

 

Nie zapomnij mrugnąć!


Może to zabrzmieć głupio, ale łatwo zapomnieć o mrugnięciu, gdy korzystamy ze smartfonów i tabletów. Podświadomie tak bardzo skupiamy się na treści, że po prostu wpatrujemy się w urządzenie. Za każdym razem, gdy mrugamy, utrzymujemy wilgotne oczy i ponownie skupiamy oczy. Rób to często, aby uniknąć zmęczenia i suchości.

 

Użyj antyodblaskowych filtrów ekranu


Ekrany smartfonów są błyszczące, ale matowe folie ochronne zapewniają wygląd starego ekranu LCD. Chronią ekran i redukują odblaski światła otoczenia lub słońca. Są też niedrogie!


Użyj sztucznych łez


W przypadku wszelkiego rodzaju przemęczenia oczu, czy to spowodowanego przez komputery, czy urządzenia mobilne, sztuczne łzy mogą być skutecznym narzędziem zapewniającym komfortowe nawilżenie oczu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawilżających kropli do oczu — zarówno z konserwantami, jak i bez nich — które można kupić bez recepty. Być może będziesz musiał wypróbować kilka, zanim znajdziesz te, które najbardziej Ci odpowiadają.

 

Ważne porady dotyczące ochrony oczu


Regulacja jasności w telefonie jest ważna, ale telefon często robi to automatycznie. Czujnik światła otoczenia w urządzeniu oznacza, że ​​światło będzie się zmieniać w zależności od tego, ile światła jest już dostępne. Jak wspomniano, funkcja trybu nocnego zmniejsza wpływ niebieskiego światła na twoje oczy.

Im cieplejszy kolor ekranu, tym lepiej. Długie fale są dla Ciebie lepsze, dlatego ważne jest, aby zmniejszyć ilość niebieskiego światła, które widzisz.

Umów się już dziś na wizytę u jednego z naszych wysoko wykwalifikowanych specjalistów, dowiedz się więcej o Twoich oczach i jak możemy pomóc Ci poprawić widzenie.

Pamiętaj o tych wskazówkach za każdym razem, gdy korzystasz z telefonu lub komputera, a będziesz mieć pewność, że będziesz chronić swoje oczy.

 

Nie zapomnij też zrobić sobie przerw!

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo