Co to jest astenopia? Zmęczenie oczu. Objawy, zapobieganie, leczenie.

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Co to jest astenopia? Zmęczenie oczu. Objawy, zapobieganie, leczenie.


Co to jest astenopia?

Astenopia jest bardziej znana jako zmęczenie oczu. Jest to powszechny stan, który pojawia się, gdy twoje oczy stają się zmęczone intensywnym użyciem. Długie okresy wpatrywania się w ekran komputera lub wysiłek, aby widzieć w słabym świetle, są częstymi przyczynami.

Przez większość czasu astenopia nie jest poważna i ustępuje po odprężeniu oczu. Czasami astenopia jest związana z leżącym u jej podstaw problemem widzenia, takim jak astygmatyzm lub dalekowzroczność (nadwzroczność).
Objawy astenopii

Objawy astenopii mogą być różne dla różnych osób w zależności od przyczyny i leżących u jej podstaw problemów z oczami. Najczęstsze objawy to:

    ból wokół oczu
    ból głowy, który może nasilać się przy użyciu oczu
    suche lub łzawiące oczy
    rozmazany obraz
    piekące, obolałe lub zmęczone oczy
    wrażliwość na światło
    trudności z utrzymaniem otwartych oczu
    zawrót głowy

Według American Academy of Ophthalmology u niektórych osób występują objawy odruchowe związane z astenopią. Mogą one obejmować:

    migrena
    nudności
    drganie mięśni twarzy

 

Przyczyny astenopii

Długotrwałe korzystanie z komputerów i urządzeń cyfrowych stało się tak powszechną przyczyną astenopii, że nazwano ją „syndromem widzenia komputerowego” lub „cyfrowym zmęczeniem oczu”.

Oprócz wpatrywania się w ekrany przez dłuższy czas, inne przyczyny astenopii obejmują:

    czytanie przez długi czas
    wpatrując się w ciemne lub ciemne otoczenie
    jazda na duże odległości
    ekspozycja na jasne światło lub odblaski
    działania wymagające intensywnego skupienia
    być zestresowanym lub zmęczonym
    narażenie na poruszające się suche powietrze, takie jak wentylator, klimatyzacja lub grzejnik
    choroby oczu, takie jak suche oko lub nieskorygowane widzenie

Przez większość czasu astenopię można leczyć, wprowadzając kilka zmian w środowisku i stylu życia.

 

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci leczyć astenopię w domu.

Dostosuj swoje oświetlenie

Wystarczające oświetlenie podczas wykonywania niektórych zadań, takich jak czytanie lub szycie, może pomóc zmniejszyć zmęczenie i zmęczenie oczu. Umieść źródło światła za sobą, wykonując jakikolwiek rodzaj pracy w pobliżu, i ustaw je tak, aby światło było skierowane na twoje zadanie.

Klosz lampy w świetle ustawionym przed Tobą jest najlepszy, jeśli pracujesz lub czytasz za biurkiem. Kluczem jest, aby mieć wystarczające oświetlenie, bez świecenia bezpośrednio w oczy.

Jeśli oglądasz telewizję, miękkie lub słabe oświetlenie w pokoju będzie łatwiejsze dla twoich oczu.
Ćwicz mądrzejszy czas na ekranie

Ograniczenie czasu poświęcanego na ekran komputera lub urządzenie cyfrowe może znacznie przyczynić się do poprawy objawów astenopii. Wraz z ograniczaniem czasu wyświetlania, wypróbuj następujące rozwiązania podczas pracy na komputerze lub urządzeniu cyfrowym:

Rób przerwy

Astenopia występuje, gdy twoje oczy spędzają zbyt dużo czasu skupiając się na czymś bez przerwy. Niezależnie od tego, czy czytasz, korzystasz z komputera, czy prowadzisz samochód, robienie okresowych przerw jest ważne. Od czasu do czasu odwracaj wzrok od ekranów lub stron i zatrzymuj się, aby zatrzymać wzrok na długiej drodze.
Używaj sztucznych łez

Sztuczne łzy bez recepty (OTC) pomagają utrzymać nawilżenie oczu, co może złagodzić lub zapobiec suchym oczom spowodowanym wysiłkiem. Używaj ich, nawet jeśli twoje oczy czują się dobrze przed siadaniem do pracy przy komputerze lub innym bliskim zadaniu.

Sztuczne łzy OTC można kupić w sklepach lub w Internecie. Poszukaj nawilżających kropli do oczu, które nie zawierają konserwantów. Można ich używać tak często, jak potrzebujesz i nie zawierają substancji chemicznych, które mogą dodatkowo podrażniać twoje oczy.


Popraw jakość powietrza w swojej przestrzeni

Wprowadzanie zmian w jakości powietrza w otoczeniu, np. Stosowanie nawilżacza, może pomóc w zapobieganiu suchości oczu. Unikaj wdmuchiwania powietrza bezpośrednio w twarz. Możesz to zrobić, odsuwając krzesło od otworów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub przesuwając wentylatory lub grzejniki. Podczas jazdy umieść otwory wentylacyjne z dala od twarzy.
Leczenie astenopii

Leczenie astenopii jest czasem konieczne, gdy objawy są ciężkie lub związane z chorobą podstawową. Skontaktuj się z okulistą lub okulistą, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z widzeniem lub astenopia utrzymuje się nawet po skróceniu czasu na ekranie i podjęciu innych środków w celu odpoczynku oczu.

Leczenie astenopii i powiązanych objawów zależy od przyczyny i może obejmować:

    okulary
    szkła kontaktowe
    chirurgia refrakcyjna
    krople do oczu na receptę

 

Zapobieganie astenopii

Najlepszym sposobem zapobiegania astenopii jest ograniczenie czynności powodujących zmęczenie oczu. Możesz to zrobić, robiąc regularne przerwy podczas wykonywania zadań wymagających intensywnego skupienia, takich jak czytanie, prowadzenie samochodu lub patrzenie na ekran komputera. Jeśli to możliwe, ogranicz ilość czasu spędzanego na komputerze lub urządzeniu cyfrowym.

Regularne badania oczu są również ważne, aby zdiagnozować i leczyć wszelkie zmiany widzenia lub inne problemy z oczami. Wyjściowe badanie oka jest zalecane w wieku 40 lat, czyli wtedy, gdy bardziej prawdopodobne są wczesne objawy choroby oka lub zmiany widzenia. Przeprowadź badanie okulistyczne wcześniej, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w widzeniu lub masz chorobę oka.

Osoby, które są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju choroby oka z powodu cukrzycy lub wysokiego ciśnienia krwi, powinny również wcześniej zgłosić się do okulisty lub okulisty.

 

Podsumowanie

Astenopia, choć denerwująca, nie jest poważna i nie powoduje trwałych problemów ze wzrokiem lub oczami. Ograniczanie czasu na ekranie, robienie przerw i wprowadzanie kilku zmian w otoczeniu i codziennych nawykach to często wszystko, co jest potrzebne, aby złagodzić objawy i zapobiec ich nawrotowi.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo