informacja o refundacji okularów z narodowe funduszu zdrowia

25 lipiec 2023

Udostępnij:

Refundacja okularów z NFZ


Czy jesteś uprawniony do uzyskania zniżki na okulary od NFZ? Co zrobić aby kupić taniej okulary? Ile wynosi Kwota refundacji okularów z NFZ?

Refundacja NFZ

 

W dobie rosnących cen galopujące inflacji refundacja okularów przez NFZ jest zagadnieniem cieszącym się coraz szerszym zainteresowaniem. Jest to rodzaj dofinansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który nie dotyczy wyłącznie osób pracujących przed komputerem. Aby skorzystać z dofinansowania trzeba udać się do lekarza okulisty lub poradni okulistycznej, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia

 

Refundacja części kosztów wykonania okularów należy się każdemu ubezpieczonemu. Od czego zacząć? Od wizyty u okulisty, który współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia i może wystawić dokument formacie A4 stanowiący zlecenie na wyrób Medyczny w postaci okularów korekcyjnych.  Zatem przed udaniem się do okulisty z zamiarem uzyskania refundacji musimy się upewnić czy ma on podpisaną umowę z NFZ.


Aktywne ubezpieczenie zdrowotne

 

W obecnych czasach lekarz wystawiający receptę na okulary korekcyjne ma możliwość sprawdzenia w systemie czy weryfikacja pacjenta wypada Pozytywnie czy Negatywnie i dzięki temu nie trzeba jechać do oddziału NFZ.

 

Lekarz wystawia recepty na okulary, która składa się z trzech stron  formatu A4.


Wybór salonu optycznego

 

Kolejnym etapem niezbędnym do uzyskania okularów z dofinansowaniem jest wybór salonu optycznego, w którym możemy zrealizować zlecenie na wyroby medyczne refundowane przez NFZ. Nasze salony optyczne umożliwiają realizację recept refundowanych w każdym z nich.


Ile wynosi Kwota refundacji z NFZ

 

Refundacja wykonania okularów przez NFZ jest zależna głównie od wady wzroku, ale również od wieku.

 

Jeśli osoba dorosła ma wadę wzroku w granicach +/- 6,00 dioptrii i cylinder do 2,00 dioptrii lub nie ma astygmatyzmu dofinansowanie wynosi 17,50 zł na soczewkę. Dofinansowanie okularów wynosi 35 zł. Dotyczy to krótkowidzów i dalekowidzów.

 

Jeśli osoba dorosła ma wadę wzroku +/- 6,25 dioptrii lub więcej, i/lub cylinder 2,25 dioptrii i więcej, dofinansowanie okularów wynosi wówczas 35 zł na jedno szkło, czyli 70 zł na parę okularów.

 

Dofinansowanie NFZ dla dzieci do 18 roku życia
 

Większe kwotę dofinansowania otrzymają osoby poniżej 18 roku życia.

 

Analogicznie jak u osób dorosłych przedstawia się sprawa mocy szkieł.

 

Gdy dziecko ma wadę wzroku do +/- 6,00 dioptrii, cylinder od 0,00 do 2,00 dioptrii dofinansowanie wynosi 25 zł na oko czyli 50 zł na okulary.
 

Gdy dziecko ma wadę wzroku +/- 6,25 dioptrii i więcej, cylinder 2,25 dioptrii i więcej, refundacja wówczas wynosi 50 na oko, czyli 100 zł na okulary.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo