Zadbajmy o wzrok naszych dzieci

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Zadbajmy o wzrok naszych dzieci


Oczy są oknami naszego ciała od ich prawidłowego działania, prawidłowej budowy, zależy odbiór bodźców wzrokowych ze świata w którym żyjemy. Każda, nawet drobna nieprawidłowość narządu wzroku może prowadzić do zaburzeń widzenia obuocznego, a konsekwencją tego może stać się dekompensacja widzenia obuocznego.  Do nieprawidłowości możemy zaliczyć zaburzenia mięśni gładko ruchowych, nie wykrytą wadę wzroku, zaburzenia akomodacji. Skutkiem tych zaburzeń mogą być takie przypadłości jak zez, niedowidzenie, a u dorosłych diplopia.

Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że rozwój informatyki i elektroniki spowodował na naszym rynku  szeroką dostępność komputerów oraz urządzeń jak tablety czy jak smartfony, wyposażonych w wyświetlacze różnego rodzaju. To z kolei spowodowało, już spora część i dzieci w wieku szkolnym ma problemy ze wzrokiem. Wynika to między innymi z długotrwałego skupienia wzroku w jednym punkcie  umiejscowionym ogólnie w stałym miejscu, o stałej odległości od oczu, wymagającym wytężenia wzroku z powodu drobnycyh szczegółów grafiki na wyświetlaczu smartfona lub tableta czy dodatkowej emisji światła niebieskiego centralnie w kierunku naszych oczu, po czym pisaliśmy już w poprzednich artykułach.   W większości przypadków rodzice czy nauczyciela zauważają, że dziecko ma problemy ze wzrokiem dopiero w momencie, kiedy ma problemy z nauką. Powinniśmy wiedzieć, że sygnały świadczące o wadach wzroku pojawiają się znacznie wcześniej.

Objawy zaburzeń widzenia

Podstawowe objawy zaburzeń widzenia objawiające się w obrębie narządu wzroku dziecka to przykładowo:

 

Wzrok dziecka powinno się regularnie weryfikować u lekarza okulistę od najmłodszych lat. Ostrość widzenia do dali i bliży, wielkość konta zeza oraz widzenie przestrzenne można kontrolować już u dwu trzylatków.

Czym grozi nierozpoznanie nie leczenie wad widzenia?

Przykładowo u dzieci z nie zdiagnozowanym astygmatyzmem mogą wystąpić problemy z utrzymaniem równowagi i oceną odległości od obiektów.  Dziecko, u którego nie został skorygowany problem nadwzroczności okularami, gorsze widzenie koryguje samo poprzez napięcie akomodacyjne i wzmożoną konwergencja, w efekcie prowadząc do zeza zbieżnego akumulacyjnego. Dziecko, Które słabo widzi czytany tekst, słabo czyta a to które słabo widzi wyniki w zeszycie, słabo pisze. To jedynie przykłady. Istnieje wiele negatywnych skutków braku leczenia wad widzenia.

Profilaktyka

Musimy wiedzieć i pamiętać o tym, jak ważne jest dbanie o wzrok dziecka już od najmłodszych lat. Oprócz kontroli okulistycznej  zapewnijmy małym dzieciom odpowiednie dla nich ćwiczenia rozwojowe dużo czasu spędzają z nimi na dworze. Nie pozwalamy dzieciom na zabawę smartfonami i tabletami które nie dość, że emitują światło niebieskie to wymuszają na oczach praca na krótkiej odległości, która im szkodzi. Dbajmy o to aby ochronić oczy dziecka przed nadmiarem promieniowania UV stosując dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Kiedy nasze dziecko jest w wieku szkolnym stwórzmy mu odpowiednie miejsce do nauki umiejscowione prostopadłe do okna, ponieważ naturalne światło dzienne jest przyjazne dla wzroku. Biurko dziecka powinno mieć matowy blat aby nie powodować refleksów świetlnych Męczących wzrok bardzo ważna jest również lampka na biurku jako dodatkowe źródło światła. Podczas nauki kontroluje prawidłową postawę ciała oraz regularność przerw pozwalających na odpoczynek oczom. Określony czas przeznaczony na korzystanie z urządzeń elektronicznych posiadających wyświetlacza tak aby w ciągu dnia nie trwało to zbyt długo.

Zapraszamy do naszych salonów optycznych. Postaramy się pomóc Państwu w doborze odpowiedniej linii działania w rozwiązywaniu problemów ze wzrokiem Państwa dzieci oraz doradzimy rozwiązania, które pomogą zapobiec problemom, zanim one wystąpią.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo