Okulary na lato. Ochroń swoje oczy przed palącym słońcem.

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Okulary na lato. Ochroń swoje oczy przed palącym słońcem.


Okulary na lato? Tak, to bardzo ważne!

Okulary na lato. Ochroń swoje oczy przed palącym słońcem. Istnieją poważne zagrożenia, mogące narazić zdrowie Twoich oczu w sezonie letnim. Z tego artykułu dowiesz się jak temu zapobiegać.

 

Co to jest powłoka UV na okularach i czy jest to ważne?

Powłoka UV do okularów przeciwsłonecznych lub okularów może nie znajdować się na szczycie listy priorytetów podczas zakupów nowych okularów. Ale czy wiesz, że słońce nie musi świecić, aby szkodliwe promienie ultrafioletowe (UV) mogły uszkodzić oczy i skórę wokół nich? Nie daj się zwieść chmurom: promienie UV mogą odbijać się od piasku, wody, śniegu i budynków, nawet w najbardziej pochmurne dni. Okulary z powłoką UV i okulary przeciwsłoneczne z powłoką UV mają cienką powłokę z materiału blokującego promieniowanie UVA i UVB, aby chronić oczy na zewnątrz. Powłoka UV może być standardowo dołączana do produktu, tak jak w przypadku wielu okularów przeciwsłonecznych, lub marek z zastrzeżoną technologią soczewek. Można go również dodać do okularów przeciwsłonecznych lub okularów po ich zakupie i często jest oferowany jako funkcja dodatkowa.

 

Powłoki i dodatki do soczewek - Okulary na lato

Istnieją trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego — UVA, UVB i UVC. Prawdopodobnie niewiele słyszysz o UVC, ponieważ warstwa ozonowa ziemi pochłania je, co sprawia, że ​​zagrożenie jest minimalne lub nieistniejące. Ale zarówno UVA, jak i UVB (lub po prostu promieniowanie UV) mogą powodować krótko- i długoterminowe uszkodzenia oczu i wzroku. Jeśli chodzi o promieniowanie ultrafioletowe, słońce stanowi codzienne zagrożenie, ale spawarki, łóżka opalające i lasery również mogą wytwarzać promienie UV. Ochrona przed promieniowaniem UV na okularach i soczewkach przeciwsłonecznych może pomóc zapobiec uszkodzeniom, jakie promieniowanie UV może wyrządzić twoim oczom. Powłoka UV może być nakładana na dowolne plastikowe lub szklane soczewki w celu uzyskania maksymalnej ochrony.

 

Okulary na lato

 

Czy potrzebuję powłoki UV na moich okularach przeciwsłonecznych?

Tak: powłoka UV na okularach i okularach przeciwsłonecznych chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Nawet krótkotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe bez noszenia okularów przeciwsłonecznych lub okularów z powłoką UV może spowodować uszkodzenia podobne do oparzeń słonecznych, ale w twoich oczach, które mogą stać się czerwone i opuchnięte lub czuć się zabrudzone, jakbyś miał w nich piasek. Jeśli jesteś bardzo wrażliwy na światło, możesz cierpieć na nadmierne łzawienie. Na szczęście objawy te są zwykle tymczasowe. Ale jeśli twoje oczy są narażone na długotrwałe promieniowanie słoneczne, istnieje większe ryzyko rozwoju zaćmy lub zwyrodnienia plamki żółtej w późniejszym życiu.

Około ¼ uszkodzeń oczu spowodowanych promieniowaniem UV występuje przed ukończeniem 20 roku życia. W przypadku dzieci dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu w miesiącach letnich to najlepszy czas na zwiększoną ekspozycję na promieniowanie UV. A dla dorosłych czynności takie jak rywalizacja w maratonach, w połączeniu z godzinami spędzonymi na treningach, mogą być niebezpieczne dla oczu. Okulary przeciwsłoneczne, które zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV, są niezbędne do utrzymania zdrowych oczu przez całe życie.

 

Jaką ochronę przed promieniowaniem UV powinny zapewniać moje okulary przeciwsłoneczne?

Idealnie okulary przeciwsłoneczne powinny oferować UV400, co oznacza, że ​​blokują 100% promieni UV. Jeśli nie możesz zweryfikować na podstawie naklejki lub informacji dołączonej do okularów przeciwsłonecznych, że są one UV400, upewnij się, że okulary zapewniają 100% ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Powinny również blokować 75 do 90 procent całego światła widzialnego, aby zmaksymalizować ochronę. Zachowaj ostrożność przy kupowaniu okularów przeciwsłonecznych, które nie blokują promieniowania UV. Ciemny odcień może sprawić, że źrenice pozostaną większe, narażając cię na większe szkody spowodowane promieniowaniem UV. A każdy, kto spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, powinien rozważyć noszenie okularów przeciwsłonecznych UV, aby zmniejszyć ilość promieniowania UV, które może dostać się do oczu z obwodu.

 

Czy okulary przeciwsłoneczne tracą ochronę przed promieniowaniem UV?

Tak. Z biegiem czasu ochrona przed promieniowaniem UV w okularach przeciwsłonecznych zmniejszy się, ale zajmie to lata. Osoby noszące okulary przeciwsłoneczne UV mogą najlepiej chronić się na dłuższą metę, wymieniając okulary co kilka lat. Kupując odpowiedni styl, pamiętaj również o dopasowaniu i zakryciu skroni. Elementy te mogą stanowić dodatkową ochronę dla osób regularnie narażonych na silne, bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

 

Czy polaryzacja jest taka sama jak ochrona przed promieniowaniem UV?

Nie. Różnica między terminami polaryzacyjnymi lub spolaryzowanymi okularami przeciwsłonecznymi a okularami przeciwsłonecznymi UV może być myląca. Ale polaryzacja i ochrona UV to nie to samo, nawet jeśli niektóre firmy reklamują je razem. Polaryzacja odnosi się do zdolności soczewki do zmniejszania zamglenia i olśnienia w jasnym słońcu, ale sama polaryzacja nie chroni oczu przed promieniowaniem UV. Chociaż większość soczewek polaryzacyjnych to również okulary blokujące promieniowanie UV, upewnij się, że przy zakupie okularów przeciwsłonecznych uwzględniono obie funkcje. Według Glaucoma Research Foundation „polaryzacja nie ma związku z ochroną przed promieniowaniem UV, więc nadal musisz zapewnić absorpcję promieniowania UV przez soczewki”.

 

Czy czyszczenie lub ekspozycja na ciepło może uszkodzić ochronę UV?

Żadne czyszczenie lub wystawienie na działanie ciepła nie wpłynie na właściwości ochronne okularów przeciwsłonecznych z ochroną UV wbudowaną w soczewki. Wybierz markę znaną z jakości swoich soczewek do okularów przeciwsłonecznych, które są standardowo wyposażone w ochronę przed promieniowaniem UV.

 

Czy ochrona UV jest konieczna w okularach?

Jeśli planujesz wyjść na zewnątrz w okularach, warto rozważyć ochronę przed promieniowaniem UV i kupić Okulary na lato. Amerykańska Akademia Okulistyki twierdzi, że „powłoki UV na przezroczystych soczewkach korekcyjnych są tak samo skuteczne, jak te na okularach przeciwsłonecznych”. AAO zwraca uwagę, że to nie ciemny odcień blokuje promieniowanie UV, ale nakładana powłoka UV. Również rodzaj materiału soczewki ma znaczenie. Według AAO soczewki poliwęglanowe i inne tworzywa sztuczne o wysokim indeksie, takie jak Trivex, zapewniają 100% ochronę przed promieniowaniem UV. Soczewki fotochromowe – te, które ciemnieją pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego – mają wbudowaną ochronę przed promieniowaniem UV. Ale powłokę należy dodać do zwykłych plastikowych soczewek, aby były to okulary blokujące promieniowanie UV. Bez zmiany koloru soczewki powłoka całkowicie obroni Twoje oczy przed promieniami UVA i UVB.

 

Jakie inne rodzaje ochrony przed światłem są dostępne w okularach?

Soczewki blokujące niebieskie światło należą do najnowszych dostępnych technologii ochrony oczu. Większość ekranów LED emituje niebieskie światło, które może uszkodzić siatkówkę oczu, a także wpływać na wzorce snu. Noszenie soczewek blokujących światło niebieskie podczas długotrwałego korzystania z komputera lub tabletu odfiltrowuje niebieskie światło w celu zwiększenia bezpieczeństwa i produkcji melatoniny w nocy.

 

Czy ochrona przed promieniowaniem UV jest taka sama jak ochrona przed niebieskim światłem?

W większości przypadków tak. Wybierz okulary przeciwsłoneczne, które zapewniają 100% ochronę przed promieniowaniem UV, a także pochłaniają większość niebieskiego światła, znanego również jako promienie HEV. Dodanie powłoki UV do okularów może również wystarczyć do odfiltrowania niebieskiego światła. Ale ponieważ niebieskie światło emitowane jest z ekranów LED, a światło UV ze słońca, warto wybrać obie powłoki, aby zapewnić dodatkową ochronę. Nałogowi gracze lub użytkownicy, którzy spędzają długie godziny przy komputerze, mogą nawet wybrać soczewki w brązie, miedzi lub czerwonawo-brązowym odcieniu, aby zapewnić najlepszą ochronę przed promieniami HEV.

GRALOPTIC oferuje tysiące okularów przeciwsłonecznych i okularów od najlepszych projektantów i marek. Skontaktuj się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących konkretnych oprawek lub sposobu dodania powłoki UV do okularów.

 

Zapraszamy do naszych salonów optycznych. Pomożemy Państwu zadbać o wzrok. Okulary na lato? ZAPRASZAMY
 
Częstochowa, ul. Kordeckiego 4
 
Lubliniec, ul. Lompy 10
 
Lubliniec, ul. Damrota 25
 
Kalety, ul. Żwirki i Wigury 8
 
Olesno, ul. Pieloka 13
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo