Genialne produkty poprawiające zdrowie oczu

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Genialne produkty poprawiające zdrowie oczu


Genialne produkty poprawiające zdrowie oczu

Jeśli szukasz diety zdrowej dla oczu, oto dobra wiadomość: ta sama dieta, która pomaga Twojemu sercu i reszcie ciała, pomaga również Twoim oczom.

Poza tym będziesz cieszyć się wieloma pysznymi wyborami. To dieta bogata w owoce, warzywa, fasolę i ryby.

 

Dlaczego odżywianie jest ważne dla dobrego wzroku?

Niektóre składniki odżywcze zapewniają ogólny stan zdrowia oczu, a niektóre zmniejszają ryzyko chorób oczu.

Spożywanie diety o niskiej zawartości tłuszczu i bogatej w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste może pomóc nie tylko sercu, ale także oczom. Nie jest to zaskakujące: Twoje oczy potrzebują tlenu i składników odżywczych w małych tętnicach, tak jak serce opiera się na znacznie większych tętnicach. Utrzymanie zdrowych tętnic pomoże twoim oczom.

 

Na czym powinienem się skupić, aby odżywiać się zdrowo?

Warzywa i owoce w kolorze pomarańczowym z witaminą A.

Być może najbardziej znanym składnikiem odżywczym zdrowym dla oczu jest witamina A. Twoja siatkówka potrzebuje dużo witaminy A, aby pomóc zamienić promienie świetlne w obrazy, które widzimy. Ponadto bez wystarczającej ilości witaminy A oczy nie mogą pozostać wystarczająco wilgotne, aby zapobiec suchości oka.

Marchew jest dobrze znanym źródłem witaminy A. Słodkie ziemniaki dostarczają jeszcze więcej witaminy A, powiedział dr Taylor. „Słodki ziemniak zawiera ponad 200% dziennej dawki witaminy A, którą zalecają lekarze”. Owoce, w tym kantalupa i morele, mogą być dobrym źródłem witaminy A.

Owoce i warzywa bogate w witaminę C.

Witamina C ma kluczowe znaczenie dla zdrowia oczu. Jako przeciwutleniacz, witamina C pomaga chronić organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi przez niektóre rzeczy, które jemy, niezdrowe nawyki i czynniki środowiskowe. Smażone potrawy, dym tytoniowy i promienie słoneczne mogą wytwarzać wolne rodniki - cząsteczki, które mogą uszkadzać i zabijać komórki. Witamina C pomaga w naprawie i wzroście nowych komórek tkankowych.

Dobre źródła witaminy C obejmują owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i cytryny. Wiele innych produktów spożywczych zawiera witaminę C, w tym brzoskwinie, czerwona papryka, pomidory i truskawki. Według badań przeciwutleniacze mogą zapobiegać lub przynajmniej opóźniać związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) i zaćmę.

Witamina E.

Innym ważnym przeciwutleniaczem jest witamina E, która pomaga w utrzymaniu zdrowych komórek. Witaminę E można znaleźć w awokado, migdałach i nasionach słonecznika.

Ryby zimnowodne z kwasami tłuszczowymi omega-3

Badania sugerują, że dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 z ryb zimnowodnych może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób oczu w późniejszym życiu. Ryby te obejmują łososia, tuńczyka, sardynki, halibuta i pstrąga. Omega-3 są dobre dla funkcji łez, więc jedzenie ryb może pomóc osobom z zespołem suchego oka.


Zielone warzywa liściaste bogate w luteinę i zeaksantynę

Luteina i zeaksantyna to przeciwutleniacze występujące w pigmentach zielonych warzyw liściastych i innych potrawach o jaskrawych kolorach. Są kluczem do ochrony plamki żółtej, obszaru oka, który zapewnia nam centralne, najbardziej szczegółowe widzenie. Jarmuż i szpinak zawierają dużo tych składników odżywczych. Inne pokarmy zawierające przydatne ilości luteiny i zeaksantyny obejmują sałatę rzymską, kapustę, rzepę, brokuły i groszek. I chociaż nie liściaste i zielone, jaja są również dobrym źródłem tych składników odżywczych.

Fasola i cynk

Mineralny cynk pomaga zachować zdrową siatkówkę i może chronić oczy przed szkodliwym działaniem światła. Jednak cynk może obniżyć ilość miedzi w organizmie, której potrzebujemy do tworzenia czerwonych krwinek. Na szczęście możesz zwiększyć jednocześnie wszystkie rodzaje fasoli (rośliny strączkowe), w tym groszek czarnooki, fasolkę nerkową i fasolę limonkową. Inne pokarmy bogate w cynk to ostrygi, chude czerwone mięso, drób i wzbogacone zboża.

 

produkty poprawiające zdrowie oczu
produkty poprawiające zdrowie oczu

 

Czy powinienem otrzymywać zdrowe dla oczu składniki odżywcze poprzez suplementy witaminowe?

Spożywanie odpowiednich pokarmów to najlepszy sposób na uzyskanie zdrowych dla oczu składników odżywczych. Ogólnie rzecz biorąc, większość osób może i powinna otrzymywać wystarczającą ilość składników odżywczych w swojej diecie bez konieczności przyjmowania suplementów.

Wyjątkiem są osoby ze zwyrodnieniem plamki żółtej. W tym przypadku przyjmowanie suplementów jest zalecane przez badanie 2 dotyczące chorób oczu związanych z wiekiem. Porozmawiaj ze swoim okulistą, jeśli Ty lub członek Twojej rodziny cierpi na AMD.

Bez względu na wiek, nie jest za późno, aby zacząć zdrowo się odżywiać, powiedziała.

Tak wielu pacjentów koncentruje się na zdrowej diecie dopiero po zdiagnozowaniu poważnego problemu zdrowotnego.

Zacznij dobrze się odżywiać już teraz, aby poprawić swój wzrok i zdrowie do końca życia.

 

 

Potrzebujesz okularów? Nie wiesz jak zadbać o zdrowie oczu? Zapraszamy do nas.

 Kliknij i zobacz gdzie jesteśmy, znajdź najbliższy salon.

 

Nasz facebook:

Optyk Okulista Lubliniec - Salony GRALOPTIC ul. Lompy 10 i Damrota 25

Optyk Okulista Częstochowa - Salon Optyczny Graloptic ul. Kordeckiego 4

Salony Optyczne Graloptic Lubliniec, Olesno, Kalety, Częstochowa

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo