10 kluczowych wskazówek dla rodzica czyli jakie okulary kupić dla dziecka

26 lipiec 2023

Udostępnij:

10 kluczowych wskazówek dla rodzica czyli jakie okulary kupić dla dziecka


10 wskazówek dotyczących zakupu okularów dla dzieci

Jeśli jesteś rodzicem i szukasz odpowiedniej pary okularów dla swojego dziecka, prawdopodobnie wiesz, to nie łatwa decyzja..

Okularów dziecięcych nie brakuje. Problem polega na ustaleniu, jakie okulary będzie chętniej nosić Twoje dziecko - i czy wytrzymają dłużej niż jazda do domu?

Oto 10 wskazówek dotyczących zakupów, które pomogą Ci wybrać okulary, które Twoje dziecko pokocha, a które będą stylowe i trwałe.


1. Jak grube będą soczewki?

Przy wyborze okularów zawsze najważniejsza jest recepta na okulary. Zanim zaczniesz szukać oprawek, skonsultuj się z okulistą lub optykiem w sprawie soczewek Twojego dziecka.

Jeśli recepta wymaga mocnych soczewek, które prawdopodobnie będą grube, unikaj dużych oprawek, które zwiększą grubość soczewek. Ponadto mniejsze soczewki mają zwykle mniej aberracji wyższego rzędu w pobliżu krawędzi soczewki niż duże soczewki z tego samego materiału i na receptę, więc istnieje mniejsze ryzyko niewyraźnego lub zniekształconego widzenia peryferyjnego.

 

2. Wybierz nowoczesny, atrakcyjny styl

Większość dzieci po raz pierwszy będzie świadomie nosić okulary. Wybierz więc oprawki, które mają nowoczesny, atrakcyjny styl. Ponadto funkcje, takie jak soczewki fotochromowe, które ciemnieją automatycznie w świetle słonecznym na zewnątrz, mogą pomóc zainspirować dziecko do noszenia okularów.

 

3. Plastik czy metal?

Oprawki dla dzieci są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu, a wiele z nich ma style, które celowo naśladują oprawki okularów unisex zaprojektowanych dla dorosłych. Dzieci często pociągają te style, ponieważ wyglądają na bardziej dorosłe. Często zdarza się, że dzieci wybierają okulary, które wyglądają jak te noszone przez ich starsze rodzeństwo lub rodziców.

W przeszłości ramki plastikowe były lepszym wyborem dla dzieci, ponieważ uważano je za trwalsze, mniej podatne na wygięcie lub złamanie, lżejsze i tańsze. Ale teraz producenci wytwarzają metalowe ramy, które również zawierają te cechy. Skład metalu jest różny, więc zapytaj optyka, który z nich jest najlepszy dla Twojego dziecka, na podstawie doświadczenia z różnymi stopami.

Wybierz oprawki wykonane z materiałów hipoalergicznych, jeśli Twoje dziecko wykazało wrażliwość na określone substancje. Na przykład niektórzy ludzie są uczuleni na metalowe ramki zawierające nikiel.

 

4. Prawidłowe dopasowanie mostu

Jedną z najtrudniejszych kwestii przy wyborze odpowiednich oprawek dla małych dzieci jest to, że ich noski nie są w pełni rozwinięte, więc nie mają mostka, który zapobiega zsuwaniu się plastikowych oprawek. Oprawki metalowe są jednak zwykle wykonane z regulowanymi noskami, dzięki czemu pasują do mostka każdego.

Większość producentów dostrzega tę trudność w przypadku plastikowych ramek i dopasowuje mostki do małych nosów.

Każda rama musi być oceniana indywidualnie, aby upewnić się, że pasuje do mostu. Jeśli między grzbietem oprawki a grzbietem nosa istnieją jakiekolwiek przerwy, ciężar soczewek spowoduje przesuwanie się okularów, niezależnie od tego, jak dobrze oprawka wydaje się pasować przed wykonaniem soczewek.

Ważne jest, aby okulary pozostały na miejscu; w przeciwnym razie dzieci mają tendencję do patrzenia ponad soczewkami zamiast wpychania okularów z powrotem tam, gdzie powinny. Optyk zazwyczaj najlepiej ocenia, czy oprawka jest dopasowana.

 

5. Właściwy styl zauszników

Zauszniki, które otaczają tylną część ucha, zapobiegają zsuwaniu się lub całkowitemu spadnięciu okularów z twarzy dziecka.

Te owinięte zauszniki, zwane „zausznikami z linkami”, są zazwyczaj dostępne w metalowych oprawkach i są szczególnie przydatne do utrzymywania okularów na miejscu u małych dzieci. Inną opcją jest rama z elastycznym paskiem, który opasuje głowę.

 

6. Zawiasy sprężynowe

Miłym dodatkiem są zauszniki ze sprężynowymi zawiasami. Dzięki temu zauszniki mogą wyginać się na zewnątrz, z dala od oprawek, bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń.

Dzieci nie zawsze są ostrożne podczas zakładania i zdejmowania okularów, a zawiasy sprężynowe mogą pomóc w zapobieganiu konieczności częstych regulacji i kosztownych napraw. Przydają się również, gdy dziecko zasypia w okularach lub po prostu ma ciężki dzień na zabawie.

Zawiasy sprężynowe są również zdecydowanie zalecane dla małych dzieci, które czasami dają się ponieść zabawie z nowymi okularami.

 

7. Materiał soczewki
Gdy ty i twoje dziecko uzgodnicie oprawki, które oboje lubicie, następną kwestią będą soczewki.

Soczewki dziecięce powinny być wykonane z poliwęglanu. Te materiały są znacznie bardziej odporne na uderzenia niż inne materiały soczewek, co zwiększa bezpieczeństwo.

Soczewki z poliwęglanu są również znacznie lżejsze niż zwykłe soczewki plastikowe, co sprawia, że ​​okulary są wygodniejsze - szczególnie w przypadku mocnych recept.

Soczewki z poliwęglanu mają wbudowaną ochronę przed potencjalnie szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), a soczewki są pokryte powłoką odporną na zarysowania przez producenta lub laboratorium produkcyjne.

Cena soczewek poliwęglanowych jest zasadniczo porównywalna z ceną zwykłych soczewek plastikowych z powłokami odpornymi na promieniowanie UV i zarysowania. A dzięki poliwęglanowi dzieci zyskują dodatkowy margines bezpieczeństwa, aby chronić oczy.

Unikaj wybierania szklanych soczewek do okularów dziecięcych. Chociaż są bardzo odporne na zarysowania, szklane soczewki są bardzo ciężkie i mogą stosunkowo łatwo pękać (w porównaniu z soczewkami poliwęglanowymi).

 

8. Okulary sportowe
Poliwęglan to tak bezpieczny materiał na soczewki, że możesz ulec pokusie, aby pozwolić dziecku uprawiać sport w jego zwykłych okularach.

Oto wada: chociaż poliwęglan jest materiałem soczewkowym używanym w okularach sportowych, zwykłe oprawki okularów nie zapewniają wystarczającej ochrony przed dużymi przedmiotami, takimi jak piłki i latające łokcie.

Jeśli więc Twoje dziecko uprawia sport, odpowiednie gogle sportowe z soczewkami z poliwęglanu zapewnią najlepszą ochronę przed urazami oczu.

Aby zapewnić optymalną ochronę, okulary sportowe muszą być odpowiednio dopasowane - dlatego przed zakupem należy skonsultować się z okulistą. Otwory soczewek okularów sportowych powinny być dostatecznie duże, więc jeśli gogle są dociskane w kierunku twarzy, punkty uderzenia znajdują się nad i pod oczami, aby uniknąć obrażeń oczu.

 

9. Gwarancje
Wielu sprzedawców optycznych oferuje plan gwarancyjny, który umożliwia wymianę okularów bezpłatnie lub za niewielką opłatą w przypadku uszkodzenia oprawek lub soczewek. Rozważ skorzystanie z gwarancji, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko jest małym dzieckiem lub nosi okulary po raz pierwszy.

Sprawdź koszty wymiany soczewek z planem gwarancyjnym i bez niego. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli gwarancja kosztuje mniej lub mniej więcej tyle samo, co opłata za wymianę jednego obiektywu, jest wart swojej ceny.

Upewnij się, że gwarancja na soczewki obejmuje wymianę, jeśli soczewki zostaną mocno zarysowane podczas normalnego użytkowania. Oprócz powodowania odblasków i niewyraźnego widzenia, zarysowania powierzchni mogą osłabić odporność soczewek okularowych na uderzenia, zagrażając oczom dziecka.

 

10. Kup „parę zapasową”

Ponieważ dzieci mogą być twarde w swoich okularach, dobrym pomysłem jest zakup drugiej lub zapasowej pary okularów dla nich - zwłaszcza jeśli Twoje dziecko ma mocną receptę i nie może funkcjonować bez swoich okularów.

W niektórych przypadkach gogle sportowe można wykorzystać jako zapasową parę okularów. Lub, jeśli recepta Twojego dziecka nie uległa znaczącej zmianie, przechowuj poprzednie okulary w bezpiecznym miejscu do wykorzystania jako zapasowe.

Jeśli Twoje dziecko nosi okulary w pełnym wymiarze godzin, należy również wziąć pod uwagę soczewki fotochromowe lub okulary przeciwsłoneczne na receptę, aby zmniejszyć odblask, zwiększyć komfort widzenia i zapewnić 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

 

Krok pierwszy: badanie wzroku w naszym salonie

Przed zakupem okularów dla dzieci umów się na badanie wzroku w jednym z naszych salonów.

Oczy dziecka mogą się szybko zmieniać, więc zanim zainwestujesz w nowe okulary, upewnij się, że ma ono aktualną receptę na okulary, aby uzyskać jak najlepsze widzenie i komfort.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo