Kroki do komputerowego odciążenia oczu dla osób z przewlekłym suchym okiem - cz.1

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Kroki do komputerowego odciążenia oczu dla osób z przewlekłym suchym okiem - cz.1


Czas spędzony na wpatrywaniu się w ekran komputera może wpływać na oczy i nasilać objawy suchego oka. Ale obowiązki związane z pracą mogą często zabraniać Ci ograniczania czasu, który musisz spędzić przed komputerem.

Działania wymagające intensywnej koncentracji mogą powodować zmęczenie oczu i suchość. Według University of Iowa Hospitals and Clinics, osoba mruga do 66 procent rzadziej podczas korzystania z komputera.

Mruganie jest ważne, ponieważ pomaga rozprowadzić substancje nawilżające, takie jak łzy i śluz, na twoich oczach. Jeśli mniej mrugasz, łzy na twoich oczach mają więcej czasu na odparowanie, co powoduje zaczerwienienie i wysuszenie oczu.

Jasność monitora odbijająca się na twoich oczach może również przyczyniać się do suchości i zmęczenia oczu. Pod koniec dnia roboczego możesz zmrużyć oczy, by łatwiej zobaczyć to, co wcześniej.

Oznaki, że możesz mieć komputerowy zespół wzroku, znany również jako cyfrowy zmęczenie oczu, obejmują:

   

Oto 12 kroków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć suchość i zmęczenie oczu.


1. Wyreguluj okulary

Jeśli nosisz okulary, porozmawiaj ze swoim okulistą o powłokach antyrefleksyjnych lub specjalnych soczewkach. Mogą one pomóc zminimalizować odblaski na ekranie komputera i zapewnić komfort oczu. Upewnij się również, że masz odpowiednie okulary na receptę. W przeciwnym razie twoje oczy będą się męczyć, aby zobaczyć ekran.

 

2. Krople do oczu

Krople do oczu mogą zapewnić nawilżenie oczu podczas korzystania z komputera. Możesz kupić bez recepty (OTC) sztuczne łzy, których możesz użyć, gdy twoje oczy będą suche.

Jeśli krople OTC i korekty otoczenia nie wydają się pomóc, porozmawiaj ze swoim lekarzem okulistą. Mogą zalecić krople do oczu na receptę w przypadku przewlekłego suchego oka.

 

3. Dostosowania monitora komputera

Właściwe umieszczenie monitora na biurku może pomóc w zmniejszeniu olśnienia i zapewnić bardziej ergonomiczne i wygodne wrażenia.

Jeśli to możliwe, przełącz się na większy monitor. Zazwyczaj sprawia to, że słowa i obrazy są lepiej widoczne. Jeśli to możliwe, powiększaj czcionkę, aby ułatwić czytanie.

Ustaw monitor komputera w odległości około 20 do 26 cali od głowy. Monitor powinien być ustawiony na takiej wysokości, abyś patrzył na środek ekranu. Aby dobrze widzieć ekran komputera, nie musisz się garbić ani nadmiernie siadać.

Pomocne może być również ustawienie monitora tuż poniżej poziomu oczu, aby zmniejszyć powierzchnię oczu wystawioną na działanie powietrza. Może to pomóc w zmniejszeniu parowania łez, co może prowadzić do suchości oczu.

 

4. Ustawienia komputera

Użyj filtru olśnienia nad komputerem, aby zmniejszyć niepożądane światło, które może utrudniać widzenie. Należy również pamiętać, że bardziej płaskie ekrany mają zwykle mniej odblasków.

Ustaw częstotliwość odświeżania komputera na 70–85 Hz. Większość ekranów komputerowych będzie odświeżana z częstotliwością 60 Hz. Jednak ta prędkość może powodować migotanie lub przewracanie ekranu.

Dostosuj również jasność monitora komputera. Jeśli witryna z białym tłem jest tak jasna, że ​​wygląda jak źródło światła, jest zbyt jasna. Ale jeśli monitor wydaje się szary lub matowy, oznacza to, że monitor powinien być jaśniejszy.

 

5. Oświetlenie

Układ miejsca, w którym korzystasz z komputera, może przyczynić się do zmęczenia oczu. Najlepiej, jeśli monitor komputera znajduje się z dala od okna (co oznacza, że ​​nie znajduje się przed ani za oknem).

Zmniejsza to odblaski z zewnętrznych źródeł światła, które mogą dodatkowo podrażniać i osuszać oczy. Jeśli twoje biurko musi stać przy oknie, weź żaluzje lub zasłony, aby zmniejszyć odblaski.

Wyłączenie górnych lamp fluorescencyjnych na korzyść lamp może pomóc zredukować olśnienie górne, co może utrudnić skupienie wzroku. Dostosowanie światła do niższej mocy lub nawet bardziej miękkiego filtra może pomóc zrelaksować oczy.

Jeśli używasz lampy na biurku, upewnij się, że nie jest skierowana bezpośrednio na twoją twarz. Zamiast tego światło powinno być skierowane w dół, w kierunku dokumentów na biurku.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo