okulary do pracy

20 czerwiec 2023

Udostępnij:

Spędzasz dużo czasu przy komputerze? Twoje oczy zasługują na komfort i ochronę!


W naszym salonie optycznym oferujemy okulary z odpowiednio dobranymi powłokami ochronnymi, które zapewnią Twoim oczom ulgę i wygodę podczas pracy przy monitorze.Specjalne powłoki ochronne, które skutecznie redukują ilość niebieskiego światła emitowanego przez ekrany elektroniczne. Dzięki temu Twoje oczy będą mniej narażone na zmęczenie, a Ty będziesz w stanie pracować wygodnie i bez uczucia przemęczonych oczu. Daj swoim oczom odpowiednią ochronę, odwiedzając nasz salon optyczny!

We współczesnej dobie pracy możemy znaleźć się przed ekranem komputera nawet do 12 godzin dziennie. Spędzamy również około 5 i pół godziny dziennie, patrząc na ekrany naszych smartfonów. Nasze ciała nie zostały do tego zaprojektowane. To smutny i niefortunny fakt, że po prostu nie traktujemy naszych oczu z troską, na jaką zasługują. Nie jesteśmy zaskoczeni, gdy dowiadujemy się, że w latach 2017-2018 około 13 milionów Australijczyków cierpiało na jedną lub więcej długotrwałych chorób oczu.

Ale jak bardzo szkodliwe może być światło z naszych komputerów dla naszych oczu? A co możemy zrobić, aby chronić nasze oczy – zwłaszcza, gdy nasza praca wymaga od nas przebywania przed ekranem przez tak długi czas?
Poniżej przyjrzymy się koncepcji cyfrowego zmęczenia oczu i przedstawimy 9 prostych sposobów ochrony oczu przed groźnymi promieniami z ekranów laptopów, smartfonów i tabletów.

 

„Cyfrowe zmęczenie oczu” a ekran komputera

 

Syndrom widzenia komputerowego, znany również jako cyfrowe zmęczenie oczu, to zespół problemów wynikających z nadmiernego korzystania z komputerów i telefonów komórkowych.
Patrzenie na coś na ekranie zmusza oczy do ciężkiej pracy – to nie to samo, co czytanie czegoś drukowanego. Kiedy czytasz słowa na ekranie, znaki nie są tak zdefiniowane. Kontrast jest zmniejszony. Blask może utrudniać widzenie.
Wyniki są oczywiste. Ustawianie ostrości i przesuwanie oka po ekranie cyfrowym jest bardziej uciążliwe, co wiąże się z wysokimi wymaganiami dla całego systemu optycznego. Jeśli masz już wcześniejszy problem ze wzrokiem, objawy mogą się nawet pogorszyć.
Jeśli masz problemy ze wzrokiem, które nie zostały skorygowane lub nie zostały odpowiednio skorygowane – prawdopodobnie doświadczysz cyfrowego zmęczenia oczu. Jeśli masz okulary, może się nawet okazać, że nie możesz korzystać z ekranu komputera, który jest zbyt blisko twarzy. Może się okazać, że przechylasz okulary lub ustawiasz głowę w nienaturalnej pozycji. Rezultatem może być ból pleców, ból szyi, a nawet skurcze mięśni.
Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy i szybko reagować.

 

Objawy zmęczenia oczu: dowiedz się, czym one są

 

Niektóre z najczęstszych objawów związanych z cyfrowym zmęczeniem oczu lub zespołem widzenia komputerowego obejmują:
 


Różni ludzie będą doświadczać różnych objawów iw różnym stopniu. Będzie to naprawdę zależeć od ich własnych unikalnych zdolności wizualnych, a także od tego, jak często spędzają patrząc na ekran.
Jeśli masz pewne warunki wzrokowe, takie jak astygmatyzm, możesz doświadczyć pogorszenia poziomu objawów.
Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby ochrony oczu przed ekranami komputerów i nie są one zbyt trudne do osiągnięcia.

 

9 sposobów na ochronę oczu przed ekranem komputera

 

Poniżej przedstawiamy 9 stosunkowo łatwych i praktycznych sposobów ochrony oczu przed ekranami, zwłaszcza jeśli musisz na nie patrzeć przez wiele godzin dziennie w pracy.

 

1. Zasada 20/20/20

 

Twoje oczy nie zostały stworzone do patrzenia na coś przed sobą przez cały dzień, każdego dnia. Więc jeśli możesz włączyć zasadę 20/20/20 do swojej codziennej rutyny, zapewnisz swoim oczom przerwę, na którą zasługują od pozornie niekończącego się wpatrywania się w ekran. Zasada 20/20/20 polega na patrzeniu na ekran przez 20 minut, zanim spojrzysz na coś oddalonego o co najmniej 20 stóp od ciebie przez 20 sekund. 20 stóp to około sześciu metrów.

 

2. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

 

Zmęczenie oczu często wynika z jasnego światła (niezależnie od tego, czy pochodzi ono z zewnątrz, czy z wnętrza). Gdy korzystasz z telefonu lub komputera, oświetlenie tła powinno być o połowę mniejsze niż w większości nowoczesnych biur.
Zalecamy używanie pełnego spektrum oświetlenia w ciągu dnia, które odpowiada takiemu samemu widmu, jak światło zewnętrzne. Pełne spektrum światła ma wiele zalet – stabilizuje energię i reguluje nastrój. Pozwala również uniknąć wielu problemów, jakie może powodować standardowe oświetlenie LED i fluorescencyjne, a mianowicie zmęczenie oczu, bóle głowy i inne dolegliwości. Dobrym pomysłem jest również przesunięcie ekranu komputera tak, aby okna znajdowały się z boku, a nie tuż za nim.
W nocy zalecamy używanie niebieskich żarówek blokujących, z których usunięto całe niebieskie światło. Jest to najbardziej optymalne na noc ze względu na to, że niebieskie światło ma efekt czuwania, a mianowicie – mówi mózgowi, że jest dzień.

 

3. Użyj lepszego monitora komputera

 

Jeśli masz taką możliwość, wymień swój stary monitor komputerowy (który może być monitorem kineskopowym lub CRT) na ekran LED (dioda elektroluminescencyjna) z nieodblaskową powierzchnią. Staromodny monitor CRT migocze obrazy, co może powodować ogromne cyfrowe zmęczenie oczu. Kupując nowy ekran, kup taki, który ma najwyższą rozdzielczość i „rozstaw punktów” około 0,28 mm lub mniejszy.

Powinieneś także zaopatrzyć się w większy wyświetlacz - ekran o przekątnej co najmniej 47 centymetrów powinien załatwić sprawę.
Należy jednak pamiętać, że monitory LED nadal migoczą. Upewnij się, że kupujesz monitor przyjazny dla oczu z wyższymi częstotliwościami odświeżania, który został zaprojektowany tak, aby był lepszy dla twoich oczu.

 

4. Mrugaj częściej

 

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale kiedy patrzysz na ten ekran, najprawdopodobniej będziesz mrugać znacznie mniej niż zwykle.
Mruganie jest bardzo ważne dla naszych oczu - nawilża je, zapobiegając podrażnieniom i wysuszeniu.
Łzy w twoich oczach szybko wyparują podczas faz, w których nie mrugasz. To wyjaśnia, dlaczego suchość oczu jest częstym objawem cyfrowego zmęczenia oczu.

Kiedy pracujesz w biurze, przebywasz również w naturalnie suchym środowisku – a to zwiększa szybkość odparowywania wody w twoich oczach.
Sugerujemy mruganie 10 razy co 20 minut. Zamknij oczy, jakbyś zasypiał podczas mrugania. Możesz być zaskoczony wynikami.

 

5. Rób przerwy – dużo

 

Jest to korzystne nie tylko dla zdrowia fizycznego oczu. Jest to dobre dla twojego ogólnego zdrowia psychicznego – tj. zdrowia psychicznego.
Aby zmniejszyć ryzyko zespołu widzenia komputerowego, a także bólu barku, pleców i szyi, rób przerwy. Co godzinę rób co najmniej jedną przerwę przez 10 minut.

Wstań, potrząśnij ciałem, rozciągnij ręce, nogi, plecy i ramiona. Napraw napięcie całego ciała. Poruszaj mięśniami, aby nie zapadły w stan uśpienia.

 

6. Zmień swoją stację roboczą

 

Czasami w naszej pracy musimy patrzeć w tę iz powrotem między czymś wydrukowanym a ekranem komputera. Ciągłe obracanie głowy i patrzenie na coś wydrukowanego przed powrotem do ekranu może być niezdrowe. Umieść stronę na stojaku przylegającym do ekranu. Odpowiednio ją oświetl – na przykład lampą biurkową.

Powodem, dla którego jest to dobre dla naszych oczu, jest to, że zła postawa może w rzeczywistości przyczynić się do syndromu widzenia komputerowego.
Ustaw ekran komputera tak, aby znajdował się około 60 centymetrów od Twoich oczu. Środek ekranu powinien znajdować się około 10 do 15 stopni poniżej oczu. W ten sposób głowa i szyja mogą być odpowiednio ułożone, a prawdopodobieństwo wystąpienia bólu szyi, pleców i ramion będzie mniejsze.

 

7. Kup osłonę ekranu

 

Naprawdę fajnym sposobem ochrony oczu przed ekranem komputera jest zakup osłony ekranu, która ma chronić oczy przed szkodliwym niebieskim światłem. Możesz otrzymać te ekrany ochronne zarówno do telefonu komórkowego, jak i komputera.Na przykład ScreenTime Blue Blocking Screen Filter to świetna ochrona ekranu dla iPhone'a. Jest wykonany z kutego szkła, które może odfiltrować połowę szkodliwego niebieskiego światła emitowanego z ekranu smartfona.

 

8. Dostosuj jasność ekranu i użyj trybu nocnego

 

Dotyczy to zarówno komputera, jak i telefonu komórkowego.Zarówno urządzenia Apple, jak i Android mogą emitować dużo światła, więc zmniejszenie poziomu jasności może znacznie zmniejszyć zmęczenie oczu, którego możesz doświadczać. Należy jednak pamiętać, że prawdopodobnie nie naprawi to migotania.Jak wspomnieliśmy powyżej, możesz kupić monitory komputerowe bez migotania, dzięki czemu twoje oczy będą mniej narażone na zmęczenie spowodowane migotaniem o wysokiej częstotliwości.Możesz także przełączyć telefon w „tryb nocny”, który również zmniejsza poziom niebieskiego światła emitowanego z ekranu.

„Tryb nocny” nadaje się również do pracy w ciągu dnia. Obniża poziom niebieskiego światła (ale nie eliminuje go całkowicie), co jest idealne do użytku w ciągu dnia. Jednak w nocy „tryb nocny” wciąż nie wystarcza – emituje poziomy niebieskiego światła. Korzystanie z naszych okularów w 100% blokujących niebieskie światło jest nadal wymagane w nocy, nawet przy włączonym trybie nocnym.

 

9. Zdobądź okulary komputerowe z filtrem światła niebieskiego

 

Innym doskonałym sposobem ochrony oczu przed ekranami komputerów jest noszenie specjalnie zaprojektowanych okularów komputerowych. Te okulary zostały stworzone specjalnie w celu zmniejszenia narażenia na szkodliwe niebieskie światło podczas patrzenia na komputer przez wiele godzin każdego dnia.

Technologia filtrowania, której używamy w okularach, ma na celu redukcję niebieskiego światła o 50% w całym jego spektrum. Mówiąc dokładniej, nasze okulary komputerowe z przezroczystymi soczewkami celują w niebieskie światło o długości fali 455 nm, co ma kluczowe znaczenie, ponieważ najmocniejsza długość fali emitowana przez nasze urządzenia cyfrowe (w tym oświetlenie LED) ma długość 455 nm.

Podobnie okulary komputerowe zostały zaprojektowane tak, aby jak najlepiej chronić Cię przed niebieskim światłem w ciągu dnia. Zostały zaprojektowane tak, aby blokować 100% niebieskiego światła, które istnieje w widmie 400-455 nm. Nadal jednak wpuści do ciebie trochę dobrego niebieskiego światła (widmo od 455-500nm). To spektrum niebieskiego światła jest nadal ważne i dobre dla organizmu, ponieważ dodaje energii, wprawia w dobry nastrój i motywuje.

 

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące tego, jak okulary z niebieskim światłem mogą chronić Twoje oczy przed ekranami komputerów, skontaktuj się z naszym zespołem specjalistów już dziś.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo