Okulary z filtrem światła niebieskiego - pomocne czy po prostu modne?

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Okulary z filtrem światła niebieskiego - pomocne czy po prostu modne?


Okulary z filtrem światła niebieskiego - pomocne czy po prostu modne?

Klientka zaczęła się martwić, gdy jej wzrok stał się niewyraźny podczas korzystania z komputera, ale lekarz okulista stwierdził, że jej oczy są w porządku. Potem dostała nowy komputer w pracy z dużo jaśniejszym ekranem, a jej oczy i głowa zaczęły boleć. Słyszała o okularach z filtrem światła niebieskiego i przekopała internet aby dowiedzieć się o tym więcej. Pomyślała, że warto spróbować i teraz jej oczy nie czują się tak zmęczone, moje rozmazane widzenie zniknęło, a jakkolwiek dziwnie to brzmi, moja twarz nie czuje się tak zmęczona po pracy.


Okulary z filtrem światła niebieskiego pomagają zapobiegać zmęczeniu oczu i nieostrym widzeniu. Aktualnie wciąż rośnie grono osób noszących specjalne okulary do blokowania lub filtrowania wysokoenergetycznego niebieskiego światła pochodzącego z ekranów cyfrowych. Czy te okulary naprawdę działają? To zależy od tego, kogo zapytasz. Ponieważ okulary są nowszym produktem, nie ma zbyt wielu badań, które mogłyby pokazać. 

Amerykańska Akademia Okulistyki twierdzi, że ich nie potrzebujesz i odnotowała, że ​​nie zaleca żadnych specjalnych okularów dla użytkowników komputerów. Organizacja twierdzi, że niebieskie światło z urządzeń cyfrowych nie prowadzi do chorób oczu, a nawet nie powoduje zmęczenia oczu. Mówi się, że problemy, na które narzekają ludzie, są po prostu spowodowane nadużywaniem urządzeń cyfrowych.

Niektórzy specjaliści od oczu uważają, że soczekiw BB dają korzyści.

Reprezentanci przemysłu optycznego, twierdzą, że „okulary specjalistyczne” to „jedna taktyka”, która może ograniczyć zmęczenie oczu. 

Niebieskie światło jest wszędzie
Dostawaliśmy mnóstwo niebieskiego światła, zanim zaczęło się nowoczesne życie cyfrowe. Większość pochodzi ze słońca. Ale gadżety, takie jak telewizory, smartfony, laptopy i tablety, które wypełniają współczesne życie, emitują jaśniejsze światło o krótszej długości fali (bardziej niebieskawe).

Zagrożenia dla zdrowia przez niebieskie światło
Jasne ekrany mogą osłabić ogólny stan zdrowia. Co możesz zrobić, aby chronić swoje oczy?


Ankieta z 2018 r. Przeprowadzona przez Acuvue, producenta soczewek kontaktowych, wykazała, że ​​pracownicy biurowi spędzają około 6,5 godziny dziennie siedząc przed komputerem. Badanie Pew Research Center wykazało, że 28% dorosłych Amerykanów twierdzi, że korzysta z Internetu „prawie stale”, w porównaniu z 21% w 2015 roku. Młodsi dorośli są najbardziej dostępni online, a badanie Pew wykazało, że około połowa respondentów w wieku 18–29 lat zgłasza są stale online.

Naukowcy z Emory University, zgadza się, że dotychczasowe badania pokazują, że cyfrowe nadużywanie, a nie niebieskie światło, powoduje problemy z oczami. Ale niektórzy pacjenci, którzy noszą niebieskie okulary, zgłaszają mniej zmęczenia oczu, mówi.

Kolejnym argumentem przemawiającym za niebieskimi okularami jest to, że pomagają ci lepiej spać w nocy. Naukowcy zgadzają się, że niebieskie światło z urządzeń LED, takich jak smartfon lub laptop, hamuje produkcję melatoniny indukującej sen.

Badanie przeprowadzone w 2017 r. Przez University of Houston wykazało, że uczestnicy noszący okulary wykazali około 58% wzrost poziomu nocnej melatoniny. „Używając niebieskich okularów blokujących możemy poprawić sen i nadal korzystać z naszych urządzeń. To miłe, ponieważ nadal możemy być produktywni w nocy ”- powiedziała dr Lisa Ostrin, profesor uniwersyteckiego College of Optometry, zgodnie z komunikatem uniwersyteckim.

 

Daj odpocząć swoim oczom

Jeśli martwisz się, w jaki sposób komputery i inne ekrany emitujące niebieskie światło wpływają na twoje oczy, być może powinieneś zakupić okulary z filtrem światła niebieskiego?

Jeśli kiedykolwiek miałeś wrażenie, że twoje oczy są suche i zmęczone po długim dniu patrzenia na ekran komputera - nie jesteś sam.

Cyfrowe ekrany emitują niebieskie światło, które może mieć negatywne konsekwencje dla podglądaczy, w tym zmęczone, suche lub łzawiące oczy i podrażnione oczy. Niebieskie światło jest również znane z sabotowania harmonogramu snu, ponieważ zakłóca rytm okołodobowy (np. Wewnętrzny zegar, który informuje, kiedy należy spać lub nie zasnąć).

Niestety większość z nas nie może uniknąć korzystania z komputerów, tabletów i telefonów w życiu codziennym. Jak więc radzić sobie z negatywnymi konsekwencjami ekranów cyfrowych? (Poza tym cierpimy w ciszy, gdy kontynuujemy pisanie i przewijanie).

Wprowadź okulary blokujące niebieskie światło jako najnowszy trend wellness.

 

Czym jest niebieskie światło?
Okulary blokujące niebieskie światło mają specjalnie wykonane soczewki, które podobno blokują lub odfiltrowują niebieskie światło wydzielane z ekranów cyfrowych. Soczewki chronią oczy przed olśnieniem i mogą pomóc w ograniczeniu potencjalnego uszkodzenia siatkówki w wyniku długotrwałego narażenia na niebieskie światło.

Ale czy niebieskie światło jest warte szumu?
Może Cię to zaskoczyć, ale wiele problemów z oczami spowodowanych ekranami cyfrowymi nie wynika z niebieskiego światła.

Wiele osób odczuwa dyskomfort w oku spowodowany ekranami cyfrowymi, ale większość problemów faktycznie obejmuje termin zwany syndromem widzenia komputerowego (CVS). (Czasami nazywa się to również cyfrowym zmęczeniem oczu).

CVS to szeroki zakres problemów związanych ze zmęczeniem oczu i dyskomfortem. Twoje oczy nieustannie zmieniają ostrość i poruszają się, patrząc na ekran. Ponadto blask i kontrast mogą być trudne dla twoich oczu. Więc chociaż podrażnienie oczu może być spowodowane długim dniem pracy przy komputerze, dyskomfort w oku nie wynika bezpośrednio z samego niebieskiego światła.

Kiedy zbyt długo patrzymy na ekran lub urządzenie cyfrowe, nie mrugamy zbyt często, co powoduje, że rogówka staje się sucha i zirytowana. Kiedy skupiamy wzrok na czymś z bliska, takim jak ekran lub nawet książka, nasze oczy są napięte i skurczone, co może powodować dyskomfort w oku. Ale jeśli spojrzysz w przyszłość na odległy obiekt, nasze oczy się zrelaksują.

 

Postanowiliśmy zbadać temat głębiej i... dotarliśmy do informacji p.t.: "Szkodliwość niebieskiego światła tanich żarówek led"

Należy zdać sobie sprawę z jednego faktu, mianowicie: w obecnych czasach niemal wszystkie wyświetlacze takie jak matryce monitorów, telewizorów, tabletów, SmartWatch oraz smartfonów posiadają podświetlenie wykonane w technologii LED. O ile producenci oraz prawdopodobnie mający z nami związek naukowcy utrzymują że wyświetlacze podświetlane ledem są zupełnie nieszkodliwe hotele zupełnie inne informacje zostają publikowane w zakresie związanym z emisją światła niebieskiego przez żarówki LED. W tym momencie zaczyna być interesująco. Jak podaje CNN niebieskie światło w oświetleniu LED, które jest coraz bardziej popularne w naszych domach, może uszkodzić siatkówkę oka, zakłócając jednocześnie nasz rytm biologiczny i rytm snu. Takie informacje podaje francuski organ do spraw zdrowia. Nowe dowody naukowe potwierdzają „skutki fototoksyczne” krótkotrwałego narażenia na niebieskie światło o wysokiej intensywności, a także zwiększone ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem po przewlekłym narażeniu na źródła o niższym natężeniu, według Francuskiej Agencji Żywności, Środowisko i bezpieczeństwo i higiena pracy, znane jako ANSES. Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, wiodąca przyczyna utraty wzroku u osób po 50. roku życia, powoduje uszkodzenie plamki żółtej, niewielkiego miejsca w pobliżu środka siatkówki, które jest potrzebne do ostrego widzenia centralnego. Jednak ochrona przed szkodliwym działaniem siatkówki, jaką zapewniają ekrany, filtry i okulary przeciwsłoneczne „przeciw niebieskiemu światłu”, jest różna, a ich zdolność do zachowania rytmów snu nie jest udowodniona.

Diody LED lub diody elektroluminescencyjne składają się z półprzewodnikowego układu scalonego umieszczonego na powierzchni odbijającej; kiedy elektryczność przepływa przez półprzewodnik, wytwarzane jest światło.

Niebieskie światło samo w sobie nie jest nowe. Światło słoneczne wytwarza promienie niebieskiego, które mają wyższą energię niż inne długości fal w spektrum światła. Staromodne żarówki wytwarzały nieco niebieskiego światła, choć mniej niż emitowane przez energooszczędne żarówki fluorescencyjne lub diody LED.

Lekarze wydają ostrzeżenie o latarniach LED

Diody LED podlegają szybkiemu rozwojowi technologicznemu i ekonomicznemu jako nowe źródło oświetlenia. Przez wiele lat były używane tylko w elektronice, ale obecnie znajdują się jako integralne części systemów oświetleniowych. Obecnie diody LED są używane do celów domowych, a także przemysłowych i komercyjnych.

Według amerykańskiego Departamentu Energii w Stanach Zjednoczonych produkty LED są coraz częściej stosowane, co stanowi pozytywny rozwój pod względem zużycia energii, ponieważ zużywają znacznie mniej energii elektrycznej na lumen niż wiele tradycyjnych technologii oświetleniowych. Penetracja rynku oświetlenia LED rośnie i będzie stanowić 48% całkowitej sprzedaży lumen-godzin do 2020 r. I 84% do 2030 r., Szacuje agencja.

Rozróżnia się różne rodzaje niebieskiego światła. Na przykład, „ciepłe białe” domowe oświetlenie LED ma niewielkie ryzyko fototoksyczności, podobne do tradycyjnego oświetlenia. Jednak inne źródła światła LED, w tym najnowsze latarki, reflektory samochodowe i niektóre zabawki, wytwarzają bielsze i „zimniejsze” niebieskie światło, które jest bardziej szkodliwe.

Dodatkowe dowody naukowe

W amerykańskim badaniu opisano także użycie niebieskiego światła jako „coraz bardziej widoczne” w dzisiejszym świecie. Główny autor Gianluca Tosini, profesor i główny specjalista ds. Badań naukowych w Morehouse School of Medicine w Atlancie, powiedział, że niebieskie światło może rzeczywiście uszkodzić oczy, ale tylko wtedy, gdy długości fal są niższe niż 455 nanometrów, a ich intensywność jest dość wysoka.

„W siatkówce znajdują się fotoreceptory niebieskiego światła, które bezpośrednio komunikują się z zegarem okołodobowym mózgu” - napisał w e-mailu Tosini.. „Prawdą jest, że ekspozycja na światło wieczorem wpływa na rytm snu i rytmu dobowego głównie poprzez hamowanie syntezy hormonu snu melatoniny”.

Jednak powiedział także, że kilka badań wykazało, że „wystawienie na działanie niebieskiego światła w środku dnia może mieć korzystne skutki”, ponieważ zwiększa czujność.

Jak wynika z badań, takie niebieskie światło ze smartfonów jest powiązane z niektórymi nowotworami

Siatkówka „gromadzi cząsteczki fluorescencyjne zwane ogólnie lipofuscyną” - wyjaśnił Sparrow. „Związki te stają się obfite z wiekiem i są wrażliwe na niebieskie światło”. Wczesne dowody sugerują, że ta wrażliwość na światło może w dłuższej perspektywie prowadzić do niezdrowych reakcji optycznych.

Tosini zauważył, że naukowcy są przekonani, że narażenie na niebieskie światło LED w zakresie od 470 do 480 nanometrów przez krótki do średniego okresu (dni do tygodni) nie powinno znacząco zwiększać ryzyka chorób oczu, ale to niekoniecznie musi być prawdą przez długi czas - narażenie termiczne (miesiące do lat).

„Uważam, że potrzeba więcej badań na ten temat, który naprawdę wpływa na zdrowie wielu obywateli” - powiedział. Dodał, że potencjalnym rozwiązaniem problemu niebieskiego światła będzie opracowanie inteligentnych systemów oświetleniowych, które zmieniają skład oświetlenia w ciągu dnia.

Niepowiązany przegląd badań naukowych w 2017 r. Potwierdza również stwierdzenie zawarte w raporcie ANSES, że okulary przeciwsłoneczne i filtry mogą nas nie chronić. W przeglądzie zbadano potencjalne korzyści lub szkody wynikające z zastosowania soczewek „blokujących niebieskie”, sprzedawanych w celu ochrony przed fototoksycznością i stwierdzono „brak dowodów wysokiej jakości” potwierdzających ich użycie dla całej populacji w celu poprawy wydajności widzenia lub jakości snu, złagodzenie zmęczenie oczu lub zachowanie zdrowia plamki. ”

Jednak Sparrow powiedział, że na ogół okulary przeciwsłoneczne blokują światło ultrafioletowe, a te „mające żółty odcień powinny być preferowane, ponieważ zmniejszą również ilość niebieskiego światła docierającego do siatkówki”.

W ostatecznym rozrachunku ANSES uważa, że ​​zalecany maksymalny limit krótkotrwałej ekspozycji na niebieskie światło powinien zostać zmieniony w dół, nawet jeśli większość ludzi rzadko byłaby w stanie osiągnąć ten poziom. Jak zauważyły ​​władze francuskie, dzieci i młodzież, których oczy nie w pełni filtrują niebieskie światło, są szczególnie wrażliwe na szkodliwe działanie zimnego niebieskiego światła. Agencja zaleciła również, aby konsumenci mogli korzystać tylko z urządzeń LED niskiego ryzyka i zmniejszyć jasność reflektorów samochodowych.

Francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (ANSES) jest francuską instytucją publiczną, której głównym zadaniem jest ocena zagrożeń dla zdrowia w zakresie żywności, środowiska i pracy, w celu lepszego kształtowania polityki publicznej. ANSES odpowiada przed francuskimi ministerstwami zdrowia, rolnictwa, środowiska, pracy i spraw konsumenckich.

Na podstawie materiałów dostępne w internecie na temat szkodliwości światła niebieskiego można dojść do wniosku, że warto stosować rozwiązania filtrujące to światło. Jedynym problemem jest to, czy soczewki okularowe blokujące światło niebieskie są na tyle dobrej jakości, aby spełniały swoje zadania?

Postaramy się obserwować ten temat jeszcze tylko czegoś nowego się dowiemy to zamieścimy to w naszych aktualnościach.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo