recepta okularowa

25 lipiec 2023

Udostępnij:

Jak odczytać receptę okularową?


OP/OL

 

Oko prawe/Oko lewe

 

Dal
 

Oznaczenie korekcji okularowej do dali czyli przeznaczonej do codziennego użytku. Zapewnią Ci ostre widzenie z większych odległości.

 

Bliż
 

Oznaczenie korekcji okularowej przeznaczonej do bliży. Takie okulary będą odpowiednie do ostrego widzenia z bliska, często nazywane są okularami "do czytania".

 

Sfera
 

Oznacza moc soczewki okularowej, przyjmuje ona wartości dodatnie (+), ujemne (-) lub 0 / PLAN w przypadku braku wady, co potocznie nazywa się "zerówkami".

 

Cylinder

 

To parametr związany z korekcją astygmatyzmu. Moce cylindra mogą być dodatnie (+) lub ujemne (-). Występują ZAWSZE razem z wartością "Oś".

 

 

Jest niezbędnym parametrem do poprawnego ustawienia soczewki okularowej w oprawie. Występuje zawsze w połączeniu z cylindrem, a zakres jej wynosi od 0 do 180 stopni.

 

Pryzmat
 

Parametr podawany jest w przypadku zeza lub problemów z widzeniem obuocznym. Moc szkieł zapisywana jest w dioptriach pryzmatycznych oraz z podaną bazą pryzmatu.

 

Baza pryzmatu

 

Jest określeniem kierunku pryzmatu. Może być podana w dwojaki sposób: kątowo od 0 do 360 stopni lub opisowo – nos (bazą do nosa), skroń (bazą do skroni), góra (bazą do góry), dół (bazą do dołu).

 

PD
 

Oznacza rozstaw źrenic, czyli odległość środka źrenicy od środka nasady nosa. Wartości PD mogą być różne dla jednego i drugiego oka lub takie same i dzieje się to w zależności od symetrii twarzy. Rozstaw źrenic PD jest niezbędną wartością do przygotowania okularów.

 

Addycja

 

Czasami na recepcie okularowej lekarz lub optometrysta napisze oznaczenie ADD (addycja) z podaną obok wartością. Określa ona różnicę (mierzoną w dioptriach – DPT) miedzy korekcją do dali (górna część recepty) a korekcją do bliży (dolna część recepty). Parametr ten wprowadzany jest na recepcie w sytuacjach, w których będziesz decydował się na zakup okularów progresywnych. Wartość addycji dla obu oczu w przypadku okularów progresywnych zawsze jest taka sama.

 

Wszystkie powyższe dane są niezbędne do przygotowania okularów. Wartości, które dodatkowo znajdują się na recepcie dotyczą pacjentów z bardziej skomplikowanymi wadami wzroku np. z astygmatyzmem.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo