Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?


Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej? Jeśli jesteś tutaj, prawdopodobnie właśnie zostałeś zdiagnozowany lub podejrzewasz, że masz zwyrodnienie plamki żółtej lub ktoś, na kim ci zależy, właśnie został zdiagnozowany lub podejrzewa, że ​​ma chorobę. Cały artykuł poświęcony jest informacjom dotyczącym zwyrodnienia plamki żółtej, ale na tej stronie znajdziesz szybki przegląd ogólny, który pomoże ci się orientować. Zwyrodnienie plamki żółtej jest wiodącą przyczyną utraty wzroku, (wg statystyk w USA, dotykającą ponad 10 milionów Amerykanów) dotykającą więcej osób niż zaćma i jaskra łącznie. Obecnie zwyrodnienie plamki żółtej jest uważane za nieuleczalną chorobę oka. Zwyrodnienie plamki spowodowane jest pogorszeniem środkowej części siatkówki, wewnętrznej tylnej warstwy oka, która rejestruje obrazy, które widzimy, i przesyła je nerwem wzrokowym z oka do mózgu. Środkowa część siatkówki, zwana plamką żółtą, jest odpowiedzialna za skupienie centralnego widzenia w oku i kontroluje naszą zdolność do czytania, prowadzenia samochodu, rozpoznawania twarzy lub kolorów oraz szczegółowego widzenia obiektów.

Ilustracje anatomii normalnego ludzkiego oka i utraty centralnego widzenia:

 

1 – twardówka, 2 – ciało rzęskowe, 3 – tęczówka, 4 – ciecz wodnista, 5 – oś optyczna, 6 – oś widzenia, 7 – rogówka,

8 – soczewka, 9 – naczyniówka, 10 – nerw wzrokowy, 11 – plamka ślepa, 12 – dołek środkowy (plamka żółta), 13 – siatkówka, 14 – ciało szkliste,

 

Można porównać ludzkie oko do kamery. Plamka żółta jest centralnym i najbardziej wrażliwym obszarem tak zwanego filmu. Kiedy działa poprawnie, plamka gromadzi bardzo szczegółowe obrazy w centrum pola widzenia i wysyła je nerwem wzrokowym do mózgu, co interpretuje je jako wzrok. Gdy komórki plamki niszczeją, obrazy nie są odbierane poprawnie. We wczesnych stadiach zwyrodnienie plamki żółtej nie wpływa na widzenie. Później, jeśli choroba postępuje, ludzie doświadczają falistego lub niewyraźnego widzenia, a jeśli stan się pogarsza, centralne widzenie może zostać całkowicie utracone. Osoby z bardzo zaawansowanym zwyrodnieniem plamki są uważane za prawnie niewidome. Mimo to, ponieważ reszta siatkówki nadal działa, zachowują swoje widzenie peryferyjne, które nie jest tak wyraźne jak widzenie centralne.

 

Rodzaje zwyrodnienia plamki

Istnieją dwa podstawowe rodzaje zwyrodnienia plamki: „sucha” i „mokra”. Około 85% do 90% przypadków zwyrodnienia plamki żółtej jest typu „suchego” (zanikowego), a 10–15% typu „mokrego” (wysiękowego). Choroba Stargardta jest formą zwyrodnienia plamki żółtej występującą u młodych ludzi, spowodowaną recesywnym genem.

 

Etapy zwyrodnienia plamki żółtej

Istnieją trzy etapy zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Wczesne AMD - większość osób nie doświadcza utraty wzroku we wczesnym stadium AMD, dlatego ważne są regularne badania oczu, szczególnie jeśli masz więcej niż jeden czynnik ryzyka (patrz poniżej). Wczesne AMD jest diagnozowane przez obecność druzów średniej wielkości (żółte złogi pod siatkówką). Pośrednia AMD - Na tym etapie może wystąpić utrata wzroku, ale nadal mogą nie być zauważalne objawy. Kompleksowe badanie wzroku z konkretnymi testami będzie szukać większych zmian druz i / lub pigmentów w siatkówce. Późne AMD - Na tym etapie zauważalna jest utrata wzroku. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zwyrodnienie plamki żółtej, oto dziesięć pytań do lekarza.

 

Przyczyny AMD

Konkretne czynniki powodujące zwyrodnienie plamki żółtej nie są jednoznacznie znane, a badania nad tą mało zrozumiałą chorobą ograniczają niewystarczające fundusze. W tym momencie wiadomo o zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem, że przyczyny są złożone, ale obejmują zarówno dziedziczność, jak i środowisko. Naukowcy pracują, aby zrozumieć, co powoduje uszkodzenie komórek plamki żółtej, szukając przełomu w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej. Wiedzą, że przyczyny nie są takie same w przypadku zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, jak w przypadku choroby Stargardta. Choroba Stargardta ma w większości przypadków specyficzną przyczynę genetyczną, podczas gdy AMD obejmuje zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. 

 

Czynniki ryzyka

Największym czynnikiem ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej jest wiek.

Twoje ryzyko wzrasta z wiekiem, a choroba najprawdopodobniej wystąpi u osób w wieku 55 lat i starszych.

 

Inne czynniki ryzyka obejmują:

Genetyka - osoby z wywiadem rodzinnym AMD są bardziej narażone na ryzyko.

Rasa - rasy białej są bardziej podatne na rozwój choroby niż Afroamerykanie lub Latynosi / Latynosi.

Palenie - palenie podwaja ryzyko AMD.

 

Leczenie

Obecnie nie jest znane lekarstwo na zwyrodnienie plamki żółtej, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko i być może spowolnić postęp po zdiagnozowaniu.

Na przykład można dążyć do zmian stylu życia, takich jak dieta, ćwiczenia, unikanie palenia i ochrona oczu przed światłem ultrafioletowym.

 

Jak możemy pomóc?

Udzielimy wskazówek, jaką drogę diagnostyki i leczenia obrać. Wykonamy dla Państwa okulary z filtrem UV, które zabezpieczą oczy przed światłem ultrafioletowym. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo