Męty w ciele szklistym - często spotykany problem

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Męty w ciele szklistym - często spotykany problem


Męty pojawiają się, gdy szklista, żelopodobna substancja, która wypełnia około 80 procent oka i pomaga zachować okrągły kształt, powoli kurczy się. Gdy ciało szkliste kurczy się, staje się nieco sztywne, a pasma mogą rzucać małe cienie na siatkówkę. To są Męty.

 

Czy męty w ciele szklistym znikają?

Na przykład męty spowodowane przez luźne komórki zwykle nie są tak uciążliwe i często same ustępują w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Elementy pływające, które wyglądają jak wątłe nici, wydają się być bardziej widoczne, a w większości przypadków znikają z czasem. ... Większość pływaków jest spowodowana przez oderwanie w tylnej części ciała szklistego.

 

Czy męty w oku są niebezpieczne?
Chociaż same męty nie są niebezpieczne, w rzadkich przypadkach mogą być objawem zagrożenia wzroku. Gdy ciało szkliste kurczy się, może ono szarpać siatkówkę z tyłu oka i powodować łzawienie lub odwarstwienie siatkówki - gdzie siatkówka oddala się od ciała szklistego.

 

Czym są męty?
Większość pływających mętów w oczach jest spowodowana zmianami związanymi z wiekiem, które pojawiają się, gdy galaretowata substancja (szklista) w twoich oczach staje się bardziej płynna. Mikroskopijne włókna w ciele szklistym mają tendencję do zlepiania się i mogą rzucać drobne cienie na siatkówkę. Cienie, które widzisz, nazywane są pływakami.

 

Kiedy powinienem martwić się o pływające oczy?
Jeśli zauważysz nagły wzrost pływów oka, połączony ze zmniejszeniem wzroku, błyskami świateł, cieni lub szarą zasłoną w polu widzenia, może to oznaczać, że masz odklejoną siatkówkę i powinieneś PILNIE poszukać pomocy medycznej.

 

Jak szybko pozbyć się mętów czyli pływaków?
Jeśli pływaki oka zaczynają zaburzać widzenie, dostępne są zabiegi, które zmniejszają ich widoczność lub usuwają. 

- Ignoruj je. Czasami lepsze od leczenia będzie bierność w tej materii.

- Witrektomia to zabieg inwazyjny, polega na usunięciu ciała szklistego i zastąpienia go gazem albo olejem silikonowym. Po tym zabiegu już nigdy nie będzie się widziało tak samo. Jest ostatecznością.

- Laseroterapia

 

Jak pozbyć się naturalnie pływaków?
Naturalne zabiegi na pływaki do oczu: Jedz zdrową dietę pełną produktów przeciwzapalnych. Zastosuj ciepłe i zimne okłady, aby rozluźnić oczy. Delikatnie masuj skronie z zamkniętymi oczami. Wykonuj ćwiczenia oczu, takie jak przewracanie oczami i skupianie się na poruszającym się obiekcie, aby budować odporność na zmęczenie i zmniejszać pływanie. Skróć czas naświetlania.

 

Czy okulista widzi męty w ciele szklistym?
Podczas regularnych badań zawsze powinieneś wspominać lekarzowi okiem o wszelkich zmianach wzroku lub problemach z oczami, zarówno u osób z zaburzeniami wzroku, jak i innych. Pływaki są czasami widoczne tylko podczas badań wzroku, szczególnie jeśli znajdują się blisko siatkówki.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo