Zapalenie rogówki. Objawy, diagnoza, leczenie.

26 lipiec 2023

Udostępnij:

Zapalenie rogówki. Objawy, diagnoza, leczenie.


Zapalenie rogówki. Objawy, diagnoza, leczenie.

Zapalenie rogówki to bolesne zapalenie oka. Może to być spowodowane infekcją lub urazem. Istnieje wiele różnych typów zapalenia rogówki, a każdy z nich wymaga innego leczenia.

Oko jest bardzo wrażliwe i istnieje kilka sposobów, w jakie chroni się przed uszkodzeniem. Powieka zakrywa oko, a łzy i płyn chronią je przed infekcją. Rogówka jest najbardziej zewnętrzną warstwą oka i stanowi barierę przed brudem, zarazkami i chorobami.

Ponieważ rogówka jest jedną z pierwszych linii obrony, może być podrażniona i ulegać stanom zapalnym. Jest to znane jako zapalenie rogówki.

 

Zapalenie rogówki i oko

Zapalenie rogówki to stan wpływający na rogówkę, która jest przezroczystą zewnętrzną warstwą w przedniej części oka. Rogówka pomaga oku skupić się, dzięki czemu może wyraźnie widzieć obiekty. Zapalenie rogówki powoduje stan zapalny rogówki. Może to być bardzo bolesne, powodować problemy ze wzrokiem i zwiększać wrażliwość oka na światło. Zapalenie rogówki nie ma jednej przyczyny. Istnieje wiele różnych typów zapalenia rogówki, a każdy z nich wymaga innego leczenia.

 

Przyczyny i czynniki ryzyka

Zapalenie rogówki zwykle występuje, gdy coś podrażniło oko, na przykład infekcja lub uraz. Niektóre czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia rogówki. Noszenie soczewek kontaktowych jest ryzykowne, zwłaszcza jeśli dana osoba nosi je przez noc. Brak czyszczenia soczewek kontaktowych lub pojemnika na soczewki kontaktowe zwiększa ryzyko zapalenia rogówki. Osoba, która niedawno przeszła chorobę oczu lub uraz, może oznaczać, że jest bardziej prawdopodobne, że rozwinie się u niej. Osoby z wirusem opryszczki pospolitej są narażone na ryzyko rozwoju wirusowego zapalenia rogówki.

Zapalenie rogówki może być spowodowane wysychaniem oczu. Problem z powiekami lub kanalikami łzowymi może oznaczać, że oko nie jest tak wilgotne, jak powinno. Grzybicze zapalenie rogówki występuje, gdy część drzewa lub rośliny, na przykład gałązka, uszkadza oko, więc osoby pracujące z roślinami są bardziej zagrożone. Narażenie oczu na działanie wody - na przykład podczas pływania lub w wannie z hydromasażem - jest dużym ryzykiem zapalenia rogówki. Osoba powinna zawsze czyścić soczewki kontaktowe roztworem do soczewek kontaktowych, a nie myć ich w wodzie.

 

Rodzaje

Istnieją dwa główne typy zapalenia rogówki: zakaźne i niezakaźne. W ramach tych dwóch kategorii istnieją inne formy tego stanu.

Niezakaźne przyczyny zapalenia rogówki obejmują:

    noszenie soczewek kontaktowych przez zbyt długi czas
    oko wysycha, czasami, jeśli oko nie wytwarza wystarczającej ilości łez
    alergia, na przykład na kosmetyki lub zanieczyszczenia
    coś w oku, czego nie powinno tam być
    uraz rogówki
    narażenie na intensywne światło słoneczne, na przykład od wody lub śniegu
    niedobór witaminy A.

Zakaźne typy zapalenia rogówki obejmują:

    bakteryjne, zwykle z brudnych soczewek kontaktowych
    grzybicze, najczęściej spowodowane urazem oka przez gałąź drzewa lub roślinę
    wirusowe, od zakażenia wirusem herpes simplex lub herpes zoster
    pasożytniczy, wywoływany przez maleńki organizm często występujący w jeziorach i rzekach

Wybór optymalnego leczenia zapalenia rogówki będzie zależeć od rodzaju choroby.

 

Zapalenie rogówki. Objawy, diagnoza, leczenie.
Zapalenie rogówki. Objawy, diagnoza, leczenie.

 

Objawy

Ból oka jest głównym objawem zapalenia rogówki. Ponieważ rogówka jest częścią oka, która pomaga skupić wzrok, widzenie może być zamazane.

Ktoś może również poczuć, że ma coś w oku, nawet jeśli nie, i oko może łzawić bardziej niż zwykle. Oko może również wydawać się czerwone i może występować wydzielina.

Osoba z zapaleniem rogówki może być wrażliwa na światło, co jest znane jako światłowstręt. Mogą nie lubić patrzeć w stronę światła, mieć jasne światło w domu lub przebywać na zewnątrz w silnym świetle słonecznym.

 

Komplikacje

Zapalenie rogówki może być poważne i może powodować utratę wzroku lub ślepotę, jeśli nie jest leczone. Stan ten jest zwykle uleczalny, jeśli zostanie rozpoznany odpowiednio wcześnie.

Powikłania mogą obejmować trwałe blizny, owrzodzenia rogówki lub rzadziej jaskrę. Jest to stan, w którym ciśnienie wewnątrz oka może powodować problemy ze wzrokiem.

Osoba powinna udać się do lekarza lub okulisty, jeśli ma objawy zapalenia rogówki.

 

Diagnoza

Okulista zbada oko i zada pytania o to, co mogło spowodować zapalenie rogówki.

Lekarz może zdiagnozować bakteryjne lub grzybicze zapalenie rogówki, pobierając małe zeskrobanie rogówki i wysyłając je do laboratorium w celu wykonania testu.

Wirusowe zapalenie rogówki nie wymaga badań laboratoryjnych, ale lekarz zapyta o informacje o historii choroby danej osoby.

Pasożytnicze zapalenie rogówki może wymagać dokładniejszego zbadania oka, aby lekarz mógł zobaczyć pasożyta powodującego stan.


Leczenie

W przypadku łagodnego bakteryjnego zapalenia rogówki można przepisać antybakteryjne krople do oczu.

Jeśli dana osoba ma zapalenie rogówki i nosi soczewki kontaktowe, powinna je wyjąć, gdy tylko pojawią się objawy infekcji lub podrażnienia. Soczewek kontaktowych nie należy używać ponownie, dopóki stan nie ustąpi.

Jeśli dana osoba ma łagodne bakteryjne zapalenie rogówki, lekarz może zalecić stosowanie przeciwbakteryjnych kropli do oczu.

W poważniejszych przypadkach dana osoba może potrzebować antybiotyków. Steroidowe krople do oczu mogą zmniejszyć stan zapalny, jeśli zapalenie rogówki jest szczególnie ciężkie.

Ludzie mogą stosować krople do oczu w domu i będą musieli regularnie je stosować. Wraz z poprawą stanu osoby mogą rzadziej stosować lek.

Osoby cierpiące na grzybicze zapalenie rogówki będą musiały przez kilka miesięcy stosować leki przeciwgrzybicze. Jeśli to nie rozwiąże problemu, w skrajnych przypadkach może być konieczna operacja.

Krople do oczu lub leki przeciwwirusowe są stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia rogówki. Ponieważ nie ma lekarstwa na wirusa opryszczki pospolitej, który może powodować wirusowe zapalenie rogówki, choroba może się powtórzyć.

Pasożytnicze zapalenie rogówki jest najtrudniejszym do leczenia typem i wymaga pilnego leczenia oraz operacji.

Podczas leczenia należy zgłosić się do okulisty, jeśli:

    stan nie poprawia się po zastosowaniu kropli do oczu
    ich wzrok staje się niewyraźny
    oko staje się bardziej bolesne lub zaczerwienione
    powiększa się biała plama na rogówce

Zapobieganie

Oprócz wirusowego zapalenia rogówki większość ludzi może uniknąć innych form choroby, przestrzegając właściwej higieny soczewek kontaktowych.

Ludzie mogą pomóc w zapobieganiu zapaleniu rogówki poprzez:

    postępując zgodnie z poradą lekarza okulisty, dotyczącą noszenia, wymiany, przechowywania i czyszczenia soczewek kontaktowych
    mycie i osuszanie rąk mydłem i wodą przed dotknięciem oczu lub soczewek kontaktowych
    unikanie spania w soczewkach kontaktowych
    utrzymywanie wody z dala od soczewek kontaktowych, na przykład podczas kąpieli lub pływania
    czyszczenie soczewek kontaktowych roztworem do soczewek kontaktowych

    regularne wizyty u okulisty i kontaktowanie się z nimi w przypadku jakichkolwiek objawów budzących niepokój

Zapalenie rogówki może dotyczyć osób, które nie noszą soczewek kontaktowych. Ważne jest, aby chronić oczy przed uszkodzeniami, które mogą powodować stan.

Kroki mające na celu ochronę oczu obejmują:

    noszenie okularów ochronnych podczas pracy z roślinami lub drzewami
    noszenie okularów przeciwsłonecznych pod wpływem silnego światła słonecznego
    zdawać sobie sprawę z wszystkiego, co może wywoływać alergię i unikać ich, jeśli to możliwe
    stosowanie diety zawierającej witaminę A, którą można znaleźć w mleku i jajach

Możliwe jest również zmniejszenie ryzyka wirusowego zapalenia rogówki. Należy uważać, aby nie dotykać oczu ani okolicy wokół nich i używać wyłącznie kropli do oczu przepisanych przez lekarza.

 

Perspektywy

Zapalenie rogówki jest uleczalne, ale ważne jest, aby przestać nosić soczewki kontaktowe, gdy tylko pojawi się stan zapalny oka.

Osoba powinna zasięgnąć porady lekarza, aby znaleźć przyczynę stanu, ponieważ leczenie może się różnić w zależności od przyczyny problemu.

Osoby noszące soczewki kontaktowe są najbardziej narażone na infekcję. Przestrzeganie zaleceń dotyczących czyszczenia i przechowywania soczewek kontaktowych powinno w większości przypadków zapobiec zapaleniu rogówki.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo