czwartek, 15 lipiec 2021 12:45

Jesteś na plaży? Piasek dostał się do oka? Co zrobić?

Jesteś na plaży? Piasek dostał się do oka? Co zrobić? Jesteś na plaży? Piasek dostał się do oka? Co zrobić?

Wybierasz się na plażę na urlop? Jesteś na plaży? A może wybierasz się na biwak lub wędrujesz po lesie, a nawet po prostu trochę czasu na lokalnym boisku lub parku. Bez względu na rodzaj aktywności istnieje duża szansa, że ​​do oczu dostanie się jakiś brud lub piasek. Jeśli tak się stanie, upewnij się, że znasz te kroki z Amerykańskiego Stowarzyszenia Okulistycznego w celu właściwego leczenia.

Dostanie się do oka piasku, brudu, kurzu lub innych małych naturalnych cząstek nie jest nagłym wypadkiem. Nasze oczy są bardzo dobre w wypłukiwaniu tego rodzaju cząsteczek łzami i mruganiem. Pozwól swoim oczom zająć się cząsteczkami naturalnie, zanim zrobią cokolwiek innego.

Jeśli masz w oku metal, szkło lub inne materiały stworzone przez człowieka, może to być poważniejsze. Tego rodzaju przedmioty mogą osadzać się na powierzchni oka i powodować ciągłe podrażnienia i dalsze uszkodzenia.

 W skórcie: 

  • NIE trzeć oka.
  • Mrugnij kilka razy i pozwól łzom wypłukać cząsteczkę.
  • Podnieś górną powiekę nad rzęsy dolnej powieki, aby rzęsy spróbowały usunąć drobinkę.
  • Użyj płynu do płukania oczu, roztworu soli fizjologicznej lub bieżącej wody z kranu, aby wypłukać oko.
  • Skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na pogotowie tak szybko, jak to możliwe, jeśli nie możesz usunąć cząstek z oka lub jeśli nadal masz wrażenie, że coś jest w twoim oku po wyjęciu materiału.

 

Szerszy opis zagadnienia wygląda następująco.

Nie trzeć podrażnionych oczu. Pod żadnym pozorem nie należy pocierać ani nawet dotykać oczu, gdy czuje się w nich coś, na przykład piasek. Pocieranie oczu może spowodować, że piasek zadrapie rogówkę, co będzie wymagało wizyty u okulisty i ewentualnie leków.

Być może będziesz musiał sprawdzić, co jest w twoim oku i gdzie się znajduje, ale rób to tylko wtedy, gdy znajdziesz się w dobrze oświetlonej łazience z lustrem.
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, wyjmij je od razu. Przełącz się na okulary na resztę dnia, aby uniknąć dalszego podrażniania oka.


Mrugaj ciągle, aby usunąć piasek. Pozwól oczom łzawić, a następnie mrugaj raz za razem, aby naturalnie wypłukać piasek. Twoje oczy są zaprojektowane tak, aby szybko i łatwo pozbyć się przedmiotów takich jak piasek poprzez mruganie i łzy. Kontynuuj mruganie przez kilka minut, a następnie ustal, czy nadal czujesz, że w twoich oczach jest piasek.

Spójrz w dół, gdy mrugasz, aby pomóc łzom i piasku spłynąć z twoich oczu.


Przemyj oczy wodą, jeśli mruganie nie zadziałało. Wlej trochę letniej wody z kranu do muszli ocznej lub małej szklanki. Przytrzymaj muszlę oczną lub szklankę do oka, opierając brzeg o kość pod okiem. Odchyl głowę i muszlę oczną/szkło do tyłu i pozwól, aby ciepła woda spłynęła z muszli ocznej/szkła do oka. Pozwól wodzie wypłukać piasek z twojego oka. Postaraj się mieć otwarte oczy podczas robienia tego. Kontynuuj płukanie oczu przez 15 minut, jeśli to konieczne.

Możesz także przepłukać oko stojąc pod prysznicem, jeśli jest to wygodniejsze.
Jeśli jesteś w pracy, możesz mieć dostęp do stanowiska do przemywania oczu, którego zadaniem jest wypłukiwanie cząsteczek z oczu.
Jeśli pomagasz dziecku z piaskiem w oku, przechyl jego głowę nad umywalką lub zlew z chorym okiem bliżej zlewu. Poproś je, aby otworzyły oczy tak szeroko, jak to możliwe, i odciągnij dolną powiekę dłonią podczas płukania oka. Jeśli jest to bardzo małe dziecko lub niemowlę, poproś inną osobę o pomoc w utrzymaniu otwartego oka podczas płukania, jeśli to możliwe.


Użyj kropli do oczu, aby usunąć piasek, jeśli nie możesz spłukać oczu. Spróbuj wcisnąć kilka kropli do podrażnionego oka. Pozwól kroplom natychmiast spłynąć z oka, miejmy nadzieję, że wypłucze również piasek. Powtórz ten proces kilka razy, aby upewnić się, że oczy są całkowicie wypłukane.

Ten krok może być możliwy tylko wtedy, gdy już używasz, a zatem masz, pewnego rodzaju krople do oczu.
Wypróbuj ten krok tylko z kroplami do oczu bez recepty. Jeśli masz krople do oczu na receptę, mogą wystąpić negatywne skutki uboczne, jeśli użyjesz zbyt dużo na raz.


Zasięgnij pomocy medycznej, jeśli dyskomfort i rozmycie trwają dłużej niż 2 dni. Wrażenie czegoś w twoich oczach może trwać kilka godzin, nawet po usunięciu piasku lub innego przedmiotu. Jeśli jednak po kilku dniach twoje oczy nadal są podrażnione, zamazane lub niewygodne, umów się na wizytę u okulisty.

Nie próbuj usuwać z oka osadzonego przedmiotu. Natychmiast poszukaj pomocy medycznej w takim przypadku.
Kawałek piasku w oku może czasami zarysować powierzchnię rogówki, co może prowadzić do infekcji. Z tego powodu ważne jest, aby skontaktować się z okulistą w celu oceny, jeśli twoje oko nie zacznie się poprawiać wkrótce po przepłukaniu.

SALONY OPTYCZNE
GRALOPTIC
Zadzwoń do nas i umów się na badanie

Alteo nowa soczewka Progresywna w ofercie JZO badanie wzroku czestochowa badanie wzroku w czestochowie bezpieczny makijaz BLUVXPERT dieta veganska Dieta wspomagająca ochronę przed UV dojazd do nas gdzie kupic dobre okulary przeciwsloneczne lubliniec gdzie kupic okulary w miescie czestochowa gdzie kupic okulary z polaryzacja w czestochowie jak bezpiecznie uzywac kosmetykow dookola oczu jak bezpiecznie uzywac kosmetykow przy oczach jak dbac o okulary jak dlugo zyje koronawirus na roznych powierzchniach jak stosowac srodek dezynfekcyjny do czyszczenia okularow jak trafić do graloptic koronawirus kosmetyki niebezpieczne dla oczu multifokalne soczewki kontaktowe do korekcji prezbiopii na co zwracac uwage przy zakupie okularow przeciwslonecznych naprawa okularow progresywnych ochrona przed słońcem ochrona przed uv ochrona uv i kategorie filtrow dla okularow przeciwslonecznych i okularow okular bezramkowe częstochowa okulary 2020 Okulary bezramkowe wady i zalety Okulary czy soczewki kontaktowe: wady i zalety okulary dla dzieci okulary dla dzieci częstochowa okulary dla dzieci kalety okulary dla dzieci lubliniec okulary dla dzieci olesno okulary dla okraglych twarzy okulary do komputera okulary dzieciece okulary korekcyjne częstochowa Okulary po operacji zaćmy okulary progresywne czestochowa okulary przeciwsloneczne czestochowa okulary przeciwsloneczne w lublincu okulary przeciwsłoneczne okulary spolaryzowane czestochowa okulary tytanowe częstochowa okulary z filtrem uv ultrafioletowym czestochowa Oprawki z matalu czy z tworzywa sztucznego? Co wybrać? oprawy okularowe częstochowa parowanie szkiel okularowych profesjonalne badanie wzroku czestochowa Przejście z okularów do kontaktów: wady i zalety salon graloptic soczewki spolaryzowane w czestochowie szkodliwosc kosmetykow dla oczu trener personalny w czestochowie poleca sportowy trening wzroku w boksie Zapalenie rogówki Zapalenie rogówki Objawy, diagnoza, leczenie zaparowane okulary zdrowe oczy zwyrodnienie plamki zoltej