Co to jest nadwzroczność (dalekowzroczność)?
Nadwzroczność lub dalekowzroczność to kolejny powszechny błąd refrakcji, w którym odległe obiekty wydają się wyraźniejsze niż obiekty z bliska. Wada refrakcji występuje, gdy kształt oka powoduje nieprawidłowe zginanie światła na siatkówce, co powoduje rozmycie widzenia. Nie mylić ze starczowzrocznością, która jest częścią naturalnego procesu starzenia, nadwzroczność może wystąpić w każdym wieku i ludzie mogą ją doświadczać inaczej.
Przyczyny nadwzroczności
Nadwzroczność rozwija się, gdy rogówka jest zbyt płaska lub gałka oczna jest zbyt krótka, co powoduje, że promienie światła skupiają się poza siatkówką, a nie bezpośrednio na niej. Statystyki pokazują, że ponad 25% Polaków w wieku 40 lat i starszych ma nadwzroczność. Tego typu wady refrakcji występują u około 1 na 4 osoby; jednak eksperci uważają, że stan ten może być dziedziczny i może być przenoszony z pokolenia na pokolenie. W rzadkich przypadkach dalekowzroczność może również wystąpić z powodu cukrzycy, guzów lub niedorozwoju plamki żółtej, niewielkiego obszaru na siatkówce.
Z sondażu przeprowadzonego w styczniu 2018 r. na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 40-55 lat przez agencję PBS wynika, że trudności z wyraźnym widzeniem z bliska, szczególnie przy słabym oświetleniu, ma aż 98 proc. osób po 40 roku życia.
Jakie są oznaki i objawy nadwzroczności?
Niektórzy ludzie mogą mieć nadwzroczność i nie zauważyli żadnych problemów ze wzrokiem, zwłaszcza gdy są młodsi. Jednak w poważnych przypadkach ludzie mogą zauważyć rozmycie obiektów z dowolnej odległości, z bliska lub z daleka. W młodszych przypadkach iw łagodnych przypadkach pacjenci są w stanie zrekompensować sobie codzienną rutynę bez soczewek korekcyjnych. W każdym wieku osoby z poważniejszymi objawami mogą po prostu nosić okulary lub soczewki kontaktowe, aby pomóc w zobaczeniu przedmiotów z bliska.
Oprócz zamazanych obiektów znajdujących się w pobliżu, inne oznaki i objawy nadwzroczności obejmują zmęczenie oczu, zmęczenie oczu, bóle głowy oraz bolące lub piekące oczy podczas próby skoncentrowania się na bliskich szczegółach.
Opcje leczenia nadwzroczności.
Celem leczenia nadwzroczności jest umożliwienie oczom skupienia się na przedmiotach z bliska. Typowe metody leczenia tego stanu obejmują implanty soczewek, różnego rodzaju operacje refrakcji i soczewki korekcyjne, takie jak soczewki kontaktowe lub okulary. Dla każdego, kto szuka bardziej długoterminowego rozwiązania, dostępne są opcje chirurgiczne, które eliminują potrzebę stosowania okularów.
LASIK i PRK to dwa rodzaje chirurgii refrakcyjnej, które mogą korygować ten stan u pacjentów z lekkim lub umiarkowanym poziomem dalekowzroczności. Oba wymagają zmiany kształtu oka. LASIK wykorzystuje laser do zmiany kształtu rogówki poprzez usunięcie części warstw znajdujących się pod nią. PRK zmienia kształt zewnętrznej części oka po usunięciu części nabłonka, a następnie pozwala mu się zagoić, aby rozwiązać problem.
Refrakcyjna wymiana soczewki to kolejna opcja chirurgiczna dla pacjentów z nadwzrocznością. Podczas tej procedury naturalna soczewka każdego oka jest usuwana i zastępowana implantem soczewki. Implant soczewki wieloogniskowej, podobny do podobnej soczewki wieloogniskowej, jest umieszczany wewnątrz oka i dostosowywany do Twoich wymagań wizualnych.
Od czego zacząć?
Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, jest dalekowzroczny, umów się na badanie wzroku z naszymi doświadczonymi okulistami w jednym z naszych salonów, aby omówić dostępne opcje leczenia i wejść na ścieżkę do wyraźniejszego widzenia.
Być może będzie możliwe dobranie dla Ciebie odpowiednich oprawek i soczewek, abyś mógł/mogła uniknąć ingerencji chirurgicznej w tak ważny narząd, jakim są Twoje oczy?
Zapraszamy do naszych salonów. Wybierz nasz salon, który jest najbliżej Ciebie TUTAJ