niedziela, 16 sierpień 2020 17:18

Zapalenie błony naczyniowej oka - poważny problem

Zapalenie błony naczyniowej oka||| Zapalenie błony naczyniowej oka||| |||

Zapalenie błony naczyniowej oka - poważny problem

Zapalenie błony naczyniowej oka - to bardzo poważny problem, który może mieć fatalne następstwa.

 

Czym jest powyższe schorzenie?

Jest to ogólne określenie dla grupy chorób zapalnych, które dotyczą głównie środkowej części oka, zwanej błony naczyniowej oka. Głównym objawem jest obrzęk, ale możesz też mieć zaczerwienienie i ból. Zapalenie błony naczyniowej oka może zniszczyć tkankę oka, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z okulistą przy pierwszych oznakach problemu.

 

Co to powoduje?

Może być spowodowane siniakiem lub chorobami, takimi jak AIDS, stwardnienie rozsiane, zapalenie stawów, kiła i gruźlica. W wielu przypadkach przyczyna nie jest znana.

To poważne

Nieleczone zapalenie błony naczyniowej oka może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, w tym ślepoty. Jest to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku wśród osób w wieku produkcyjnym. Może również prowadzić do takich rzeczy, jak zaćma, jaskra, uszkodzenie nerwu wzrokowego i odwarstwienie siatkówki, cienkiej tkanki wyściełającej tylną część oka.

 

Co to jest Uvea?

Błona naczyniowa to kolorowa „rurka wewnętrzna” oka. Obejmuje:

- Naczyniówka. To grupa naczyń krwionośnych pod siatkówką.
- Ciało rzęskowe. To sprawia, że ​​twoje oczy stają się płynne. (Twój okulista może nazwać to „wodnistym”).
- Tęczówka. Otacza źrenicę i kontroluje ilość światła wpadającego do oka.

Zapalenie błony naczyniowej oka
Zapalenie błony naczyniowej oka
Budowa oka:  28 – naczyniówka / 3, 4, 12 – ciało rzęskowe / 9 – tęczówka

 

Jakie to uczucie?

Twoja wizja może się rozmyć. Możesz mieć zaczerwienienie i ból. Może nadejść powoli lub po prostu obudzić się z nim pewnego ranka. Może być w jednym lub obu oczach. Zwykle dotyka błony naczyniowej oka, ale może uderzyć w dowolną część oka, w tym rogówkę (przezroczysta powłoka z przodu oka) lub białą część, zwaną twardówką.

 

Czego jeszcze szukać?

Możesz mieć:

- Wrażliwość na światło
- „Pływaki” w Twoim polu widzenia czyli męty
- Biaława plama zwana hypopyon w dolnej części oka

Jeśli przeszkadza Ci światło, ból oka lub jakakolwiek zmiana widzenia, natychmiast skontaktuj się z okulistą.

 

Kto może zachorować?

Mogą go mieć ludzie w każdym wieku. Nieco częściej występuje wśród kobiet. Pojawia się częściej wraz z wiekiem, a wraz z wiekiem jest bardziej prawdopodobne, że wpłynie na więcej części oczu.

Jest więcej niż jeden rodzaj

- Zapalenie przedniego błony naczyniowej oka znajduje się w przedniej części oka.
- Pośrednie zapalenie błony naczyniowej oka znajduje się pośrodku.
- Zapalenie tylnego błony naczyniowej znajduje się z tyłu.
- Panuveitis dotyczy całego oka.

Trzy ostatnie są poważniejsze.

 

 

Zapalenie błony naczyniowej oka
Zapalenie błony naczyniowej oka

 

Czy to to samo co Pinkeye?

Twoje oko może być różowe, jeśli masz zapalenie błony naczyniowej oka. Ale różowe oczy, zwane również zapaleniem spojówek, to nie to samo. Różowe oko jest częstym stanem, który pojawia się w wyściółce i białku oka. Często jest wywoływana przez alergie, wirusy lub bakterie. Zapalenie błony naczyniowej oka jest rzadkie i występuje wewnątrz oka. Ma go tylko 38 na 100 000 osób.

 

Czy mogę temu zapobiec?

Wydaje się, że niektóre leki są w stanie powstrzymać nawrót niektórych rodzajów zapalenia błony naczyniowej oka (na przykład metotreksat działa u niektórych osób z zapaleniem przedniego odcinka błony naczyniowej oka). Zapobieganie jest jednak trudne. Nikt nie wie dokładnie, co go powoduje. Badanie wzroku i historia choroby mogą pomóc lekarzowi w znalezieniu innych chorób, które mogą być przyczyną. Leczenie tej choroby może pomóc w zapaleniu błony naczyniowej oka.

 

Czy to jest zaraźliwe?

Nie. Ale niektóre związane z tym choroby mogą się rozprzestrzeniać. Więc nie musisz się martwić, że ktoś złapie zapalenie błony naczyniowej oka. Ale musisz uważać na niektóre warunki, które mogą do tego doprowadzić.

 

Jak mogę się dowiedzieć, czy to mam?

Najpierw badanie wzroku. Twój okulista zapyta również o Twoją historię medyczną. Następnie może :

- Ocenić czy oko nie jest mechanicznie uszkodzone
- Zamówić badania krwi
- Rozszerzyć oczy atropiną, aby mogły zajrzeć do środka
- Zrobić pomiar ciśnienia w oku. Szukać innej choroby oczu zwanej jaskrą.
- Wykonać badania z lampą szczelinową. To da im trójwymiarowy wygląd różnych części oka. Pomoże im to dostrzec oznaki zapalenia.


Jak leczy się zapalenie błony naczyniowej oka?

Często pierwszym krokiem są leki przeciwzapalne. Zwykle są to krople do oczu lub maść. Możesz także dostać pigułki lub zastrzyki, ponieważ ani krople, ani maść nie dotrą do środkowej ani tylnej części oka.

Celem jest leczenie zapalenia. Jeśli przydarzy Ci się taka choroba, musisz regularnie sprawdzać oczy, aby zapobiec uszkodzeniom i utracie wzroku.

 

Potrzebujesz okularów? Nie wiesz jak zadbać o zdrowie oczu? Zapraszamy do nas.

 Kliknij i zobacz gdzie jesteśmy, znajdź najbliższy salon.

 

Nasz facebook:

Optyk Okulista Lubliniec - Salony GRALOPTIC ul. Lompy 10 i Damrota 25

Optyk Okulista Częstochowa - Salon Optyczny Graloptic ul. Kordeckiego 4

Salony Optyczne Graloptic Lubliniec, Olesno, Kalety, Częstochowa

SALONY OPTYCZNE
GRALOPTIC
Zadzwoń do nas i umów się na badanie

Alteo nowa soczewka Progresywna w ofercie JZO badanie wzroku czestochowa badanie wzroku w czestochowie bezpieczny makijaz BLUVXPERT dieta veganska Dieta wspomagająca ochronę przed UV dojazd do nas gdzie kupic dobre okulary przeciwsloneczne lubliniec gdzie kupic okulary w miescie czestochowa gdzie kupic okulary z polaryzacja w czestochowie jak bezpiecznie uzywac kosmetykow dookola oczu jak bezpiecznie uzywac kosmetykow przy oczach jak dbac o okulary jak dlugo zyje koronawirus na roznych powierzchniach jak stosowac srodek dezynfekcyjny do czyszczenia okularow jak trafić do graloptic koronawirus kosmetyki niebezpieczne dla oczu multifokalne soczewki kontaktowe do korekcji prezbiopii na co zwracac uwage przy zakupie okularow przeciwslonecznych naprawa okularow progresywnych ochrona przed słońcem ochrona przed uv ochrona uv i kategorie filtrow dla okularow przeciwslonecznych i okularow okular bezramkowe częstochowa okulary 2020 Okulary bezramkowe wady i zalety Okulary czy soczewki kontaktowe: wady i zalety okulary dla dzieci okulary dla dzieci częstochowa okulary dla dzieci kalety okulary dla dzieci lubliniec okulary dla dzieci olesno okulary dla okraglych twarzy okulary do komputera okulary dzieciece okulary korekcyjne częstochowa Okulary po operacji zaćmy okulary progresywne czestochowa okulary przeciwsloneczne czestochowa okulary przeciwsloneczne w lublincu okulary przeciwsłoneczne okulary spolaryzowane czestochowa okulary tytanowe częstochowa okulary z filtrem uv ultrafioletowym czestochowa Oprawki z matalu czy z tworzywa sztucznego? Co wybrać? oprawy okularowe częstochowa parowanie szkiel okularowych profesjonalne badanie wzroku czestochowa Przejście z okularów do kontaktów: wady i zalety salon graloptic soczewki spolaryzowane w czestochowie szkodliwosc kosmetykow dla oczu trener personalny w czestochowie poleca sportowy trening wzroku w boksie Zapalenie rogówki Zapalenie rogówki Objawy, diagnoza, leczenie zaparowane okulary zdrowe oczy zwyrodnienie plamki zoltej