okulary na receptę

20 czerwiec 2023

Udostępnij:

Jak odczytać receptę okularową?


Jak odczytać receptę okularową? Dowiedz się, jak interpretować wartości sferyczne, cylindryczne i osiowe, oraz skróty używane w receptach na okulary. Zrozum swoje potrzeby wzrokowe i zamów odpowiednie okulary. 

Jak odczytać receptę okularową?

Dal
Oznaczenie korekcji okularowej do dali czyli przeznaczonej do codziennego użytku. Zapewnią Ci ostre widzenie z większych odległości.

 

Bliż
Oznaczenie korekcji okularowej przeznaczonej do bliży. Takie okulary będą odpowiednie do ostrego widzenia z bliska, często nazywane są okularami "do czytania".

 

Sfera
Oznacza moc soczewki okularowej, przyjmuje ona wartości dodatnie (+), ujemne (-) lub 0 / PLAN w przypadku braku wady, co potocznie nazywa się "zerówkami".

 

Cylinder
To parametr związany z korekcją astygmatyzmu. Moce cylindra mogą być dodatnie (+) lub ujemne (-). Występują ZAWSZE razem z wartością "Oś".

 


Jest niezbędnym parametrem do poprawnego ustawienia soczewki okularowej w oprawie. Występuje zawsze w połączeniu z cylindrem, a zakres jej wynosi od 0 do 180 stopni.

 

Pryzmat
Parametr podawany jest w przypadku zeza lub problemów z widzeniem obuocznym. Moc szkieł zapisywana jest w dioptriach pryzmatycznych oraz z podaną bazą pryzmatu.

 

Baza pryzmatu
Jest określeniem kierunku pryzmatu. Może być podana w dwojaki sposób: kątowo od 0 do 360 stopni lub opisowo – nos (bazą do nosa), skroń (bazą do skroni), góra (bazą do góry), dół (bazą do dołu).

 

Addycja

Czasami na recepcie okularowej lekarz lub optometrysta napisze oznaczenie ADD (addycja) z podaną obok wartością. Określa ona różnicę (mierzoną w dioptriach – DPT) miedzy korekcją do dali (górna część recepty) a korekcją do bliży (dolna część recepty). Parametr ten wprowadzany jest na recepcie w sytuacjach, w których będziesz decydował się na zakup okularów progresywnych. Wartość addycji dla obu oczu w przypadku okularów progresywnych zawsze jest taka sama.

 

Wszystkie powyższe dane są niezbędne do przygotowania okularów. Wartości, które dodatkowo znajdują się na recepcie dotyczą pacjentów z bardziej skomplikowanymi wadami wzroku np. z astygmatyzmem.

Znak

Znaczenie

OP/OL Oko prawe / Oko lewe
PD Oznacza rozstaw źrenic, czyli odległość środka źrenicy od środka nasady nosa. Wartości PD mogą być różne dla jednego i drugiego oka lub takie same i dzieje się to w zależności od symetrii twarzy. Rozstaw źrenic PD jest niezbędną wartością do przygotowania okularów.
okulary dziecięce na receptę
Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3
Następny artykuł

Graloptic - Twoje źródło optyki

graloptic

Zobacz świat
na nowo