Jak odczytać receptę okularową?
Dal
Oznaczenie korekcji okularowej do dali czyli przeznaczonej do codziennego użytku. Zapewnią Ci ostre widzenie z większych odległości.
Bliż
Oznaczenie korekcji okularowej przeznaczonej do bliży. Takie okulary będą odpowiednie do ostrego widzenia z bliska, często nazywane są okularami "do czytania".
Sfera
Oznacza moc soczewki okularowej, przyjmuje ona wartości dodatnie (+), ujemne (-) lub 0 / PLAN w przypadku braku wady, co potocznie nazywa się "zerówkami".
Cylinder
To parametr związany z korekcją astygmatyzmu. Moce cylindra mogą być dodatnie (+) lub ujemne (-). Występują ZAWSZE razem z wartością "Oś".
Oś
Jest niezbędnym parametrem do poprawnego ustawienia soczewki okularowej w oprawie. Występuje zawsze w połączeniu z cylindrem, a zakres jej wynosi od 0 do 180 stopni.
Pryzmat
Parametr podawany jest w przypadku zeza lub problemów z widzeniem obuocznym. Moc szkieł zapisywana jest w dioptriach pryzmatycznych oraz z podaną bazą pryzmatu.
Baza pryzmatu
Jest określeniem kierunku pryzmatu. Może być podana w dwojaki sposób: kątowo od 0 do 360 stopni lub opisowo – nos (bazą do nosa), skroń (bazą do skroni), góra (bazą do góry), dół (bazą do dołu).
Addycja
Czasami na recepcie okularowej lekarz lub optometrysta napisze oznaczenie ADD (addycja) z podaną obok wartością. Określa ona różnicę (mierzoną w dioptriach – DPT) miedzy korekcją do dali (górna część recepty) a korekcją do bliży (dolna część recepty). Parametr ten wprowadzany jest na recepcie w sytuacjach, w których będziesz decydował się na zakup okularów progresywnych. Wartość addycji dla obu oczu w przypadku okularów progresywnych zawsze jest taka sama.
Wszystkie powyższe dane są niezbędne do przygotowania okularów. Wartości, które dodatkowo znajdują się na recepcie dotyczą pacjentów z bardziej skomplikowanymi wadami wzroku np. z astygmatyzmem.