FAQ

Najczęście zadawane pytania

czwartek, 26 maj 2022 19:03
poniedziałek, 15 luty 2021 13:03

Ochrona UV i kategorie filtrów dla okularów przeciwsłonecznych i okularów ...

Ochrona UV i kategorie filtrów dla okularów przeciwsłonecznych i okularów to temat kluczowy, jeśli mamy w planach zakup nowych okularów.

 

Ochrona UV i kategorie filtrów, co to właściwie jest?

Wytyczne UE zobowiązują producentów okularów przeciwsłonecznych od 1995 r. Do zabezpieczania soczewek okularów przeciwsłonecznych przed promieniowaniem UV (UVA + UVB) (UV 400). Okulary te są oznaczone symbolem „CE”, po którym następuje ich wskaźnik ochrony, czyli liczba od 0 do 4. Ten wskaźnik ochrony określa stopień ochrony zapewniany nie tylko przez filtry soczewek okularowych, ale także jakość materiału, z którego zostały wykonane. Oczywiście kategoria filtrów nie ma nic wspólnego z kremami do opalania lub innymi produktami do opalania, które chronią skórę przed oparzeniami słonecznymi.

Aby być w pełni wrażliwym na właściwości soczewek przeciwsłonecznych, należy wiedzieć, że indeks UV jest powiązany z intensywnością promieniowania UV słonecznego i zagrożeniem dla zdrowia. Im wyższy wskaźnik UV, tym wyższe promieniowanie.

 

Co to są kategorie filtrów UV?

Optymalne widzenie dzięki ochronie przeciwodblaskowej:

kategoria filtra
przydatność
1 Odpowiedni na pochmurne dni
2 Odpowiednia na letnie dni w klimacie brytyjskim
3 Odpowiedni na śniegu, w górach i na morzu w południowej Europie
4 Odpowiednia na wysokie góry i lodowce. Nie nosić podczas jazdy!

 

Ochrona UV i kategorie filtrów dla okularów przeciwsłonecznych i okularów
Ochrona UV i kategorie filtrów dla okularów przeciwsłonecznych i okularów

 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 0

Kategoria 0 filtrów przeciwsłonecznych ledwo chroni przed odblaskami, a stopień ochrony wynosi od 0% do 19%, czyli tylko około 20% światła jest pochłaniane. Filtrowanie niebezpiecznych promieni UV A i UV-B jest zbyt słabe, aby zapewnić skuteczną ochronę. Nie nosić tych okularów przeciwsłonecznych przy silnym nasłonecznieniu ani w letnim słońcu. Te typy okularów przeciwsłonecznych są ogólnie uważane za wygodne okulary przeciwsłoneczne lub estetyczne dodatki modowe. Tego typu okulary są optymalne w pomieszczeniach lub przy słabym nasłonecznieniu. Idealnie sprawdza się również w biurze.

 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 1

Tego typu okulary rozpoznasz po ich jasnym odcieniu, zwykle szarym lub różowo-fioletowym. Indeks 1 chroni oczy przy słabym nasłonecznieniu lub w pochmurne dni. Procentowa ochrona wynosi od 20% do 57%, co odpowiada szarej pogodzie lub zimowemu niebu. Uważaj na klasę 1, unikaj ekspozycji na słońce.

 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 2

Okulary przeciwsłoneczne o wskaźniku ochrony 2 są idealne na wiosnę i przy średnim słońcu bez zbytniego natężenia. Okulary pochłaniają od 57% do 82% promieni słonecznych. Są odpowiednie przy słabym nasłonecznieniu.

 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 3

Indeks 3 ma bardzo zadowalającą ochronę. Dzięki procentowej ochronie od 82% do 92%, te okulary przeciwsłoneczne klasy 3 mogą być używane na morzu lub w górach w jasnym słońcu. Okulary Index 3 mają również tę zaletę, że blokują 100% promieni ultrafioletowych słońca

Jeśli szukasz 100% ochrony przed promieniowaniem UV, a także doskonałej ochrony przed oślepianiem, polecamy okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją z filtrem kategorii 3. Więcej ciekawych informacji znajdziesz w naszym poradniku „Okulary i soczewki spolaryzowane

 

Która kategoria filtrów UV jest dla mnie najlepsza?

Okulary przeciwsłoneczne na receptę lub bez są uwzględniane nie tylko pod względem estetycznym, ale mają również istotne cechy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze:

• Stopień ochrony i filtr UV
• Intensywność zabarwienia okularów (niezależnie od współczynnika ochrony)
• Jakość użytego materiału

Często uważa się, że okulary przeciwsłoneczne z ciemniejszymi soczewkami lepiej filtrują światło UV niż jaśniejsze okulary. Nie jest to prawdą, ponieważ kolor soczewek okularów przeciwsłonecznych nie wskazuje na filtrowanie światła słonecznego. Ciemne okulary zmniejszają odblaski, ale nie chronią lepiej przed promieniowaniem UV. Jakość i materiał, z którego wykonane są soczewki oraz zastosowana powłoka, są ważnym czynnikiem przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Na przykład poliwęglan, który jest powszechnie stosowany przez producentów okularów, w naturalny sposób blokuje promienie UV.

W ten sposób przezroczyste okulary mogą mieć współczynnik ochrony 4 i blokować ponad 92% promieniowania świetlnego, pochłaniając 100% promieni UV.

 

Ochrona UV i kategorie filtrów dla okularów przeciwsłonecznych i okularów,

to temat, który warto poznać przed zakupem okularów.

 

W GRALOPTIC nasi specjaliści doradzą na miejscu jakie oprawki i szkła wybrać, aby były dla Państwa idealne.

 

Zapraszamy do naszych salonów optycznych.
 
 
 
 
 
 
previous arrow
next arrow
Slider
czwartek, 17 grudzień 2020 18:05

Jak wybrać tusz do rzęs bezpieczny dla oczu?

Tusz do rzęs to jeden z najczęściej używanych przez kobiety kosmetyków. Ale zanim nałożysz grube rzęsy, spójrz, co może kryć się w Twoim ulubionym tuszu do rzęs. Jak bezpieczny jest twój tusz do rzęs?

Kto nie lubi mieć długich, bujnych rzęs? Kobiety na całym świecie zgadzają się, że dramatyczne rzęsy mogą natychmiast zmienić nudne w bajeczne. Szacuje się, że przeciętna kobieta wydaje w ciągu życia prawie 16000zł na tusz do rzęs.

Wielu z nas nie zastanawia się dwa razy, zanim nałoży swój ulubiony tusz do rzęs. Robimy to odkąd pamiętamy. To tylko część tego, co robimy. Sprawia, że ​​nasze oczy wyglądają jaśniej. Nasze oczy bardziej wyróżniają się długimi, bujnymi rzęsami. Dobrze wyglądamy, więc czujemy się dobrze. I nie ma w tym nic złego :)

Martwi nas jednak zawartość naszego tuszu do rzęs. Wiemy już, że jest bardzo mało regulacji dotyczących branży kosmetycznej. Stany Zjednoczone nie uchwaliły ustawy regulującej składniki (czyli chemikalia) używane w przemyśle kosmetycznym od 1938 roku. Większość z nas nie urodziła się nawet w 1938 roku. Czy nie powinniśmy się martwić chemikaliami, które nakładamy na nasze ciała, zwłaszcza wokół oczu?

Warto przyjrzeć się bliżej tuszom do rzęs, a konkretnie ich składnikom i zobaczyć czy są bezpieczne:

 

8 NIEBEZPIECZNYCH SKŁADNIKÓW, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ W MASKARZE

1. PARABENY
Parabeny to szkodliwe środki konserwujące, które są dodawane do produktów kosmetycznych w celu wydłużenia ich trwałości. Niestety, nie tylko zapobiegają rozwojowi bakterii w naszym tuszu do rzęs, ale także naśladują hormon estrogen i są znane jako substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Tak, to znaczy, że parabeny w twoim tuszu mogą wpływać na twoje hormony. Parabeny są również powiązane z rakiem piersi i skóry, problemami reprodukcyjnymi i rozwojowymi w ciąży.

Parabeny to znane czynniki drażniące, które powodują wysypkę, obrzęk i zaczerwienienie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tusz do rzęs powoduje, że swędzą Cię oczy? To parabeny, które drażnią twoje oczy.

 

2. GLIKOL PROPYLENOWY
Glikol propylenowy to pochodna ropy naftowej stosowana w tuszach do rzęs. Jest również częstym dodatkiem do żywności (jak E1520) i znajduje się również w dezodorantach, pastach do zębów, płynach do płukania ust, wyrobach tytoniowych i innych produktach przemysłowych, takich jak płyn niezamarzający i płyn hamulcowy. Płyn hamulcowy???

Chociaż FDA uważa glikol propylenowy za „bezpieczny”, został powiązany z problemami skórnymi i oddechowymi. Zgodnie z Kartą charakterystyki substancji niebezpiecznej dotyczącą glikolu propylenowego, substancja chemiczna silnie drażni skórę i wywołuje kontaktowe zapalenie skóry. Składnik może hamować wzrost komórek skóry i uszkadzać błony komórkowe, powodując wysypki, suchość skóry i uszkodzenia powierzchni. Environmental Working Group (EWG) ocenia to jako umiarkowane zagrożenie dla zdrowia skóry i podrażnień płuc i ma obawy dotyczące raka, toksyczności rozwojowej i reprodukcyjnej, alergii i immunotoksyczności, podrażnień i zwiększonej absorpcji przez skórę oraz toksyczności narządów.

Glikol propylenowy zwiększa również wchłanianie. Oznacza to, że inne szkodliwe chemikalia w twoich produktach są bardziej skłonne do penetracji powierzchniowej warstwy skóry i wnikania głębiej, do krwiobiegu.

 

3. OCTAN RETYNYLU (WITAMINA A-OCTAN)
Wiele osób uważa, że ​​octan retinylu jest bezpieczny w użyciu, ponieważ jest witaminą. Jednak EWG klasyfikuje octan retinylu jako składnik kosmetyków wysokiego ryzyka. Wiadomo, że powoduje zmiany biochemiczne lub komórkowe i jest powiązany z dodatnimi mutacjami nowotworowymi w badaniach. Kanada zakazała stosowania octanu retinylu przy używaniu kosmetyków.

 

4. PROSZEK ALUMINIOWY
Proszek aluminiowy to metaliczna substancja złożona z drobno zmielonych cząstek aluminium, która służy do nadania koloru tuszowi do rzęs. Jest również znaną neurotoksyną i zaburza podstawowe funkcje naszych komórek i procesów organizmu. Długotrwała ekspozycja na proszek aluminiowy może osłabić zdolność organizmu do wydalania metali ciężkich, takich jak rtęć. Może to spowodować, że każda ekspozycja na metal ciężki w organizmie będzie jeszcze bardziej toksyczna.

 

5. BARWNIKI SMOŁOWE
Barwniki ze smoły węglowej zawierają metale ciężkie i są używane jako barwniki w tuszach do rzęs. Poszukaj FD & C Blue no. 1 na etykiecie. Możesz również znaleźć je na liście jako pięciocyfrowa liczba poprzedzona literą Cl. (obejmuje D&C Blue 1, Green 3, Yellow 5, Yellow 6, Red 33 itd.) Mogą być również oznakowane jako aminofenol, diaminodenzen lub fenylenodiamina. Barwniki te są uważane za rakotwórcze (powodujące raka), a metale ciężkie mogą być toksyczne dla mózgu.

 

6. ZAPACH
Uważajmy na zapach, szczególnie ładny i intensywny. Zapachy to tajemnica handlowa, a składniki nie muszą być ujawniane. Środki zapachowe służą głównie do zatuszowania zapachu innych substancji chemicznych w produkcie, głównie barwników ze smoły węglowej w tuszu do rzęs. Zapachy mogą podrażniać oczy i skórę. Inne reakcje mogą obejmować zawroty głowy, bóle głowy, trądzik i alergie. Zapachy są czasami wymienione jako „perfumy” na liście składników.

 

7. KONSERWATORY UWALNIAJĄCE FORMALDEHYD
Formaldehyd to rakotwórcze zanieczyszczenie uwalniane przez szereg konserwantów kosmetycznych. Jest oceniany przez EWG jako bardzo niebezpieczny i sklasyfikowany jako rakotwórczy (rakotwórczy). Stosowany w kosmetykach i produktach do pielęgnacji urody jest również związany z kontaktowym zapaleniem skóry. Często jest oznaczany pod różnymi nazwami, takimi jak DMDM, imidazolindyl mocznik, methenamina, diazuli dinyl mocznik i quaternium-15 - żeby wymienić tylko kilka.

 

8. BHT I BHA
BHT i BHA są używane jako środki konserwujące w tuszach do rzęs i są uważane za substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Badania powiązały BHA z rakiem. Obie są szkodliwe dla ryb i innych dzikich zwierząt. Dawno temu były stosowane w słynnych gumach do żucia... na szczęście zniknęły po głośnej aferze w latach 80-tych z tego produktu.

 

JAK WYBRAĆ BEZPIECZNY TUSZ DO RZĘS?
Zasadniczo chcesz znaleźć produkty, które są bezpieczne i nietoksyczne. Najlepszym sposobem sprawdzenia bezpieczeństwa aktualnie używanego tuszu do rzęs jest sprawdzenie Skin Deep Database EWG - link: https://www.ewg.org/skindeep/ Możesz wpisać swoją markę i zobaczyć, jak ocenia bezpieczeństwo. Możesz również wyszukać poszczególne składniki swojego tuszu do rzęs, aby sprawdzić, czy jest bezpieczny.

Jeśli Twój ulubiony tusz do rzęs ma ocenę od 1 do 2, wiesz, że masz dobrą, bezpieczną markę. Oceny od 3 do 5 są uważane za takie sobie. Możesz rozważyć przejście na bezpieczniejszą markę, gdy się skończą. Wszystko powyżej 5 jest uważane za niebezpieczne i prawdopodobnie powinno się tego unikać.

Jeśli masz dobrą markę, którą kochasz i która jest sklasyfikowana jako bezpieczna, trzymaj się jej. Jeśli Twoja obecna marka jest mniej niż czysta, możesz rozważyć wypróbowanie bezpieczniejszej marki.

 

Dbaj o swoje oczy. Muszą Ci wystarczyć do końca życia.

 
czwartek, 10 grudzień 2020 11:19

Które witaminy są dobre na zespół suchego oka?

Zespół suchego oka występuje, gdy gruczoły łzowe w oczach nie wytwarzają wystarczającej ilości płynu lub łzy znikają zbyt szybko. Naukowcy badają możliwości stosowania środków dietetycznych lub suplementów witaminowych w leczeniu zespołu suchego oka.

Badania są w powijakach, ale mogą wskazać opcje łagodzenia objawów, które mogą zmniejszyć dyskomfort i poprawić jakość życia. Najlepiej jest pozyskiwać witaminy z samej diety, ale dostępne są suplementy uzupełniające dla osób, które mogą ich nie spożywać w wystarczającej ilości lub mają naturalny niedobór.

Czytając ten artykuł masz szansę, aby dowiedzieć się więcej o związku między zdrowiem oczu a witaminami i poznać inne wskazówki dotyczące leczenia

Witaminy na zespół suchego oka
Istnieją ograniczone dowody naukowe na to, że suplementacja witamin pomaga w leczeniu zespołu suchego oka i niewystarczające dowody, aby zalecać rutynowe stosowanie dostępnych na rynku suplementów w zespole suchego oka. Jednak niektóre badania obserwacyjne wskazują na możliwe znaczenie diety wspomagającej zespół suchego oka. Ludzie powinni zachować sceptycyzm wobec wszelkich suplementów witaminowych, mineralnych i ziołowych, które mają pomóc w leczeniu zespołu suchego oka.

Poniższe witaminy mogą mieć wpływ na zespół suchego oka, ale badania są w toku. Przed rozpoczęciem stosowania suplementów w leczeniu zespołu suchego oka należy skonsultować się z lekarzem.

 

Witamina A
Niedobór witaminy A ma związek z zespołem suchego oka.

Niedostatek pokarmu jest główną przyczyną niedoboru witaminy A, który występuje głównie w biednych społecznościach. W niektórych częściach świata nawet 50 procent dzieci w wieku przedszkolnym nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy A.

Ludzie mogą mieć niedobór witaminy A, jeśli choroba podstawowa uniemożliwia jelitom wchłanianie składników odżywczych, na przykład choroby układu pokarmowego, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna i przewlekłe zapalenie trzustki.

W badaniu z 2009 roku porównano krople do oczu zawierające witaminę A z kroplami do oczu na receptę na zespół suchego oka. Naukowcy odkryli, że zapewniają one podobny poziom łagodzenia objawów.

 

Możliwe efekty uboczne

Jednak witamina A może czasami mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Omów z lekarzem ryzyko i korzyści płynące z suplementacji witaminą A.

Produkty uboczne witaminy A mogą potencjalnie przyspieszyć utratę wzroku i zwyrodnienie siatkówki u osób z recesywną chorobą Stargardta, dystrofią czopkowo-pręcikową i innymi schorzeniami siatkówki spowodowanymi przez pewne zmiany genetyczne. Jest to rzadki stan, który dotyka około 1 na 9000 osób.

Ponieważ witamina A jest magazynowana w komórkach tłuszczowych, możliwe jest przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy A w postaci suplementu, chociaż nadmierne przyjmowanie witaminy A ze źródeł dietetycznych jest rzadkością. Większość ekspertów zaleca maksymalną dawkę suplementu witaminy A wynoszącą 10000 IU dziennie.

Nadmierne spożycie witaminy A może wywołać skutki uboczne dotyczące żołądka i nerwów, takie jak ból żołądka i głowy, nudności i drażliwość. Intensywne stosowanie witaminy A może nasilać objawy, a także prowadzić do rozwoju niewyraźnego widzenia.

 

Witamina D

Wczesne badania wykazały, że witamina D może mieć związek z suchością oczu. Suchość oka i upośledzenie funkcji łez to sporadyczne objawy niedoboru witaminy D.

Witamina D może odgrywać rolę w ochronie przed rozwojem zespołu suchego oka, poprawiając czynniki związane z powłoką łez pokrywającą przednią część oka. Może również pomóc zmniejszyć stan zapalny na powierzchni oka.

Badania sugerują, że suplementy witaminy D mogą pomóc w objawach zespołu suchego oka, według tego niewielkiego badania z 2015 roku. Jednak naukowcy muszą przeprowadzić dalsze badania, aby uzyskać znaczące dowody.

 

Możliwe efekty uboczne

Powikłania związane z przyjmowaniem zbyt wielu suplementów witaminy D są rzadkie, ale mogą być poważne. Nadmiar witaminy D może powodować gromadzenie się wapnia we krwi. Może to powodować słaby apetyt, nudności i wymioty, a także częste oddawanie moczu, problemy z nerkami i w niektórych przypadkach osłabienie.

Zalecane spożycie witaminy A wynosi 600 IU dziennie dla dorosłych, chociaż wielu z nich ma niedobór witaminy D i muszą przyjmować większe dawki. Ludzie powinni porozmawiać z lekarzem o odpowiednim spożyciu witaminy D.

 

Omega-3: Czy to naprawdę działa?
Wytyczne American Academy of Ophthalmology (AAO) mówią, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być korzystne w leczeniu zespołu suchego oka.

Jednak nie ma wystarczających dowodów, aby potwierdzić skuteczność jakiegokolwiek konkretnego suplementu kwasów tłuszczowych omega-3.

 

Zdrowie oczu i witaminy
Pojawiają się powiązania między witaminami i minerałami a zdrowiem oczu, ale obecnie nie ma udowodnionych powiązań, a pracownicy służby zdrowia potrzebują więcej dowodów, zanim przepisują same witaminy w leczeniu zespołu suchego oka.

Niektóre badania wykazały, że suplementy mogą być korzystne dla seniorów ze słabym spożyciem witamin w diecie z powodu trudności.

Duże badanie zwane AREDS wykazało, że witaminy C i E, związki roślinne luteina i zeaksantyna oraz minerały cynk i miedź mogą pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom oczu, takim jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD).

AMD to stan, w którym plamka traci funkcjonalność czyli wzrok przestaje działąć. Plamka plamka jest częścią oka kontrolującą widzenie centralne.

Niektóre bdania pokazują również, że przyjmowanie pewnych witamin i minerałów, w tym tiaminy, może spowolnić rozwój mętnych obszarów, które tworzą się w soczewce oka, zwanych zaćmą.

 

Leczenie
W większości przypadków zespołu suchego oka objawy mogą złagodzić dostępne bez recepty (OTC) krople do oczu. Te krople mogą wymagać użycia tylko raz lub kilka razy dziennie.

 

Lekarz może przepisać następujące metody leczenia zespołu suchego oka:

 • leki zmniejszające stan zapalny lub antybiotyki
 • krople do oczu na receptę lub kortykosteroidy
 • rozpuszczające wkładki do oczu, które pomagają nawilżać oko
 • leki pobudzające łzy
 • krople surowicy krwi, wykonane z własnej zawartości krwi danej osoby

Jeśli krople do oczu i leki nie są skuteczne w usuwaniu objawów, terapie i operacje są dostępne w ostateczności.

Możliwości terapeutyczne w leczeniu zespołu suchego oka obejmują:

 • częściowe lub całkowite zamknięcie kanalików łzowych
 • noszenie specjalnych soczewek kontaktowych
 • odblokowanie gruczołów łojowych
 • światłoterapia i masaż powiek

 

Domowe środki zaradcze
W domu wykonaj następujące czynności, aby pomóc w leczeniu zespołu suchego oka:

 • Używaj sztucznych łez, żeli i maści.
 • Noś dobrze dopasowane okulary lub okulary przeciwsłoneczne. Spowalnia to tempo parowania z powierzchni oka.
 • Chronić oczy przed wiatrem, gorącym powietrzem, dymem i kurzem.
 • Zainstalowanie filtra powietrza w pomieszczeniu, aby odfiltrować cząsteczki kurzu, a także nawilżacza, aby zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
 • Pozwól oczom odpocząć podczas i po wykonaniu zadań wymagających używania oczu przez dłuższy czas, takich jak używanie komputera do pracy.
 • Utrzymuj higienę oczu, przemywając zamknięte oczy ciepłą, wilgotną i czystą szmatką.
 • Użyj ciepłych okładów na oczach, aby pomóc gruczołom, które poprawiają działanie łez.

Istnieje wiele dostępnych metod leczenia zespołu suchego oka. Trwają badania dotyczące potencjalnych witamin w leczeniu zespołu suchego oka.

Na razie najlepiej zasięgnąć porady lekarza i skorzystać z konwencjonalnych metod leczenia.

środa, 02 grudzień 2020 16:48

Czy torebki herbaty korzystnie wpływają na zdrowie oczu?


Używanie torebek z herbatą do oczu jest dostępnym i niedrogim środkiem do domu. Nie tylko wspomaga relaksację, ale może też pomóc przy wielu dolegliwościach oczu.

Camellia sinensis i Camellia sinensis assamica to dwie odmiany herbaty, które rosną w około 45 krajach, w tym w Chinach, Indiach, Japonii i na Sri Lance. Te dwie rośliny herbaciane stanowią najpopularniejsze rodzaje herbaty, takie jak czarna herbata, zielona herbata, biała herbata i herbata oolong. Niektóre badania naukowe sugerują, że herbata może mieć właściwości lecznicze i zmniejszać ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.

W tym artykule omówimy korzyści płynące z używania torebek z herbatą do oczu, czy różne odmiany herbaty wpływają na oczy w różny sposób i jak z nich korzystać.

Korzyści
Niewiele badań poświęcono konkretnie korzyściom stosowania torebek z herbatą na oczach.
Niektóre dowody sugerują, że stosowanie zimnych i ciepłych okładów na oczy przynosi korzyści, a torebki z herbatą mają idealny rozmiar do stosowania jako okład do oczu.

Naukowcy zbadali również korzyści zdrowotne wynikające z właściwości herbaty, takich jak kofeina i polifenole.

 

Czy torebki herbaty korzystnie wpływają na zdrowie oczu?
Czy torebki herbaty korzystnie wpływają na zdrowie oczu?

 

Jako zimny kompres
Korzyści wynikające ze stosowania torebek z herbatą jako zimnego kompresu obejmują:

Redukcja cieni pod oczami. Rozszerzone naczynia krwionośne pod oczami mogą odgrywać rolę w cieniach pod oczami. Trzymanie torebki zimnej herbaty na tym obszarze może spowodować zwężenie naczyń.
Kurczące się worki pod oczami. Chłodny kompres z torebki herbaty może poprawić wygląd obrzęku lub łagodnego obrzęku pod oczami.
Łagodzi różowe oko. Różowe oko lub zapalenie spojówek występuje, gdy błony śluzowe ulegają zapaleniu i obrzękowi. Kompres z zimnej herbaty może pomóc złagodzić część suchości i stanu zapalnego.
Kojące czerwone oczy. Zaczerwienione lub przekrwione oczy pojawiają się, gdy naczynia krwionośne pod powierzchnią oka ulegają podrażnieniu. Przyłożenie okładów z zimnej herbaty na oczy może złagodzić to podrażnienie.
Łagodzenie drobnych urazów oczu. Jeśli oko zostanie uderzone piłką, łokciem lub innym twardym przedmiotem, umieszczenie w tym miejscu zimnego kompresu z torebki herbaty na 15 minut może zmniejszyć ból i obrzęk.

 

Jako ciepły kompres
Korzyści wynikające ze stosowania torebek z herbatą jako ciepłego kompresu obejmują:

Zmniejszenie zapalenia powiek. Zapalenie powiek to zapalenie powiek wywołane bakteriami, łupieżem skóry głowy lub problemami z gruczołami łojowymi powiek. Trzymanie ciepłej torebki herbaty nad zamkniętymi oczami przez co najmniej 1 minutę może poluzować płatki przyklejone do rzęs i zapobiec zatykaniu się gruczołów łojowych.
Opróżnianie jęczmienia. Jęczmień to czerwona, bolesna grudka, która rośnie pod powieką lub u podstawy powieki, zwykle z powodu infekcji. Przyłożenie ciepła za pomocą ciepłego kompresu z torebki herbaty do jęczmienia przez 10–15 minut dwa do trzech razy dziennie może pomóc uwolnić ropę i wyleczyć jęczmień.
Leczenie gradówki. Zablokowany gruczoł łojowy zwykle powoduje gradówkę. Użycie ciepłego kompresu w torebce herbaty na powiece przez 10–15 minut cztery do sześciu razy dziennie może pomóc w odblokowaniu zablokowanego przewodu.
Łagodzenie suchych oczu. Suche oczy pojawiają się, gdy oczy nie wytwarzają wystarczającej ilości łez lub gdy łzy wyparowują zbyt szybko. Wkładanie ciepłych torebek z herbatą do oczu może uwalniać tłuszcz z gruczołów i poprawiać jakość łez.
Nie ma jednak dowodów na to, że używanie torebki herbaty jest lepsze niż używanie czystej ściereczki namoczonej w zimnej lub ciepłej wodzie.

Rodzaje
Różne rodzaje herbaty mogą przynosić różne korzyści dla zdrowia oczu i skóry.

Herbaty czarne, zielone i białe zawierają przeciwutleniacze i kofeinę, które mogą pomóc w niektórych chorobach oczu, natomiast herbaty ziołowe mogą łagodzić podrażnienia i stany zapalne oczu.

Herbata czarna i zielona
Czarna herbata i zielona herbata zawierają polifenole, kofeinę i określone minerały. Niektóre z tych związków mogą mieć właściwości ochronne lub zapobiegające chorobom.

Polifenole działają jako przeciwutleniacze i mogą chronić przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Polifenole zawierają wiele różnych składników, w tym 3-galusan epigallokatechiny (EGCG).

Niektóre badania sugerują, że EGCG ma działanie przeciwzapalne. Dodatkowe badania sugerują, że polifenole mogą:

- łagodzą oparzenia po ekspozycji na słońce
- zapobiegają poparzeniom słonecznym
- leczy oparzenia, rany i blizny


Zielona herbata może być bardziej skuteczna niż czarna ze względu na wyższą zawartość flawonoidów.

Kofeina zawarta w tych herbatach ma również pozytywne działanie. Stosowanie kofeiny może pomóc poprawić elastyczność skóry i zmniejszyć cienie pod oczami, a także zmniejszyć obrzęk i pigmentację.

Autorzy badania z 2018 roku stwierdzili, że osoby, które codziennie piją gorącą herbatę, były o 74% mniej narażone na jaskrę niż osoby, które nie piły gorącej herbaty.


Rumiankowa herbata
Ludzie tradycyjnie używali herbaty rumiankowej w celu złagodzenia infekcji oczu, zablokowania dróg łzowych i zapalenia spojówek.

Zawiera również flawonoidy, więc może być pomocne w zmniejszeniu stanu zapalnego.

Herbata z nagietka
Niektórzy uważają, że herbata z nagietka może zmniejszyć obrzęk i pomóc w rozwoju nowej tkanki. Jednak istnieją ograniczone dowody naukowe dotyczące stosowania nagietka dla zdrowia skóry i oczu.

Jak ich używać?
Aby przygotować zimny lub ciepły kompres do oczu z torebki herbaty:

 1. Zmocz dwie torebki herbaty w gorącej wodzie.
 2. Wyciśnij płyn z torebek herbaty.
 3. Aby użyć jako ciepły kompres, poczekaj, aż lekko ostygną.
 4. Aby użyć jako zimnego kompresu, schłódź je w lodówce.
 5. Umieść torebki herbaty na zamkniętych oczach na maksymalnie 15 minut.
 6. Powtarzaj tak często, jak potrzeba.
 7. Oczy są bardzo wrażliwe, więc ludzie powinni zawsze zachować ostrożność, używając do tego torebek herbaty.

Nigdy nie używaj torebek z gorącą herbatą na oczy i przestań ich używać, jeśli wystąpią jakiekolwiek podrażnienia. Również nakładanie torebek z herbatą na oczy może być nieodpowiednie dla dzieci.

Podsumowanie
Torebki z herbatą są skutecznym środkiem do nakładania zimnych i ciepłych okładów na oczy. Zimne i ciepłe okłady pomagają złagodzić objawy wielu chorób oczu i skóry.

Gromadzą się dowody na to, że czarna i zielona herbata może być korzystna dla zdrowia oczu i skóry.

Jednak potrzeba więcej badań z użyciem różnych herbat, zanim naukowcy będą mogli wyciągnąć jakiekolwiek ostateczne wnioski.

Zawsze zachowaj ostrożność, używając alternatywnych lub domowych środków na oczy, ponieważ są to wrażliwe obszary.

 

 

środa, 30 październik 2019 12:56

Oprawki plastikowe czy z metalu. Co wybrać?

 Osoba posiadająca w swoich planach zakup okularów powinna wiedzieć o tym, iż na rynku znajdują się oprawki plastikowe oraz metalowe. Wiele z tych osób ma często dylemat dotyczący wyboru pomiędzy tworzywem sztucznym, a metalem.  W niniejszym tekście Postaramy się rozwiać dylematy przedstawiając "Blaski i Cienie" obu rozwiązań.

 Zaczniemy od zestawienia wad i zalet oprawek plastikowych, a następnie metalowych.

 

Zalety oprawek plastikowych:

 • mała waga, są po prostu lekkie,
 • produkty wykonane z tworzywa sztucznego mają często niższą cenę, co za tym idzie są częściej wybierane w przypadku, kiedy chcemy zminimalizować koszty, 
 •  są odporne na uszkodzenia pomimo tego ich konstrukcja jest lekka i to możemy posunąć się do stwierdzenia że przewyższają w tym zakresie oprawki metalowe,
 •  duży wybór kolorystyczny,
 •  grubsze oprawy z tworzywa sztucznego doskonale maskują grubość szkieł większych mocy zastosowanych w okularach.
 •  bardzo korzystne przy zastosowaniu jako okulary do czytania.

 Wady oprawek plastikowych:

 •  są bardziej wyraźnie widoczne na twarzy niż oprawy metalowe,
 •  są nie wytrzymałem No zewnętrzne działanie temperatur, co może doprowadzić do zniekształcenia oprawek, a co za tym idzie konieczne do poniesienia koszty zakupu nowych okularów,
 •  nie posiadają na nośniku co istotnie utrudnia a w zasadzie uniemożliwia dokładne dopasowania ich do nosa właściciela.

 

Zalety oprawek metalowych:

 •  posiadają nanośniki co daje nam możliwość niemal perfekcyjnego dopasowania do nosa a to z kolei owocuje wysokim komfortem eksploatacji,
 •  posiadają stosunkowo dużą wytrzymałość zatem Istnieje duże prawdopodobieństwo że będziemy eksploatować je zdecydowanie dłużej, niż oprawy z tworzywa sztucznego
 •  są lekkie zatem posiadanie ich na twarzy nie przyczynia się do powstania dyskomfortu,
 •  z czasem oprawki metalowe nie powinny się odkształcić Czyli mamy spore szansę na dłuższą eksploatację niż w przypadku okularów z tworzywa sztucznego,
 •  powszechnie uważa się że  oprawki wykonane z metalu są bardziej eleganckie niż oprawy plastikowe,
 • oprawy metalowe cały czas dominują na rynku, ich popularność nie maleje,
 • oprawy okularowe w przypadku wykonania ze stali nierdzewnej cechują się odpornością na korozję,dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz są antyalergiczne.

Wady oprawek metalowych:

 • są droższe niż oprawy z tworzywa sztucznego,
 • niewielki wybór w zakresie kolorystyki,
 • trudność w przypadku niektórych osób do przyzwyczajenia się z uwagi na nośniki, które w przypadku niektórych losów powodują dyskomfort.
 • W wielu przypadkach zastosowanie grubszych szkieł o dużych mocach z uwagi na fakt iż oprawy są cienkie dochodzi do uzyskania negatywnego efektu szkieł okularowych wystających w sposób istotny poza oprawę, co psuje estetykę.

Jakie oprawy okularowe wybrać?

Oprawy z tworzywa sztucznego poleca się osobom która lubią wyróżniać się na tle ogółu. Możemy to posługiwać się barwą różnorodnym kształtem i również pamiętać o tym, że świetnie odnajdą się w przypadku osób z bardzo dużymi wadami wzroku doskonale maskujące nic w grubości zastosowanego szkła.

Oprawy metalowe są przeznaczone raczej dla osób które kochają klasykę.  Doskonale odnajdą się na spotkaniu biznesowym jak również w życiu codziennym oraz podczas uprawiania sportu. Mimo wszystko są uniwersalne.

SALONY OPTYCZNE
GRALOPTIC
Zadzwoń do nas i umów się na badanie

Alteo nowa soczewka Progresywna w ofercie JZO badanie wzroku czestochowa badanie wzroku w czestochowie bezpieczny makijaz BLUVXPERT dieta veganska Dieta wspomagająca ochronę przed UV dojazd do nas gdzie kupic dobre okulary przeciwsloneczne lubliniec gdzie kupic okulary w miescie czestochowa gdzie kupic okulary z polaryzacja w czestochowie jak bezpiecznie uzywac kosmetykow dookola oczu jak bezpiecznie uzywac kosmetykow przy oczach jak dbac o okulary jak dlugo zyje koronawirus na roznych powierzchniach jak stosowac srodek dezynfekcyjny do czyszczenia okularow jak trafić do graloptic koronawirus kosmetyki niebezpieczne dla oczu multifokalne soczewki kontaktowe do korekcji prezbiopii na co zwracac uwage przy zakupie okularow przeciwslonecznych naprawa okularow progresywnych ochrona przed słońcem ochrona przed uv ochrona uv i kategorie filtrow dla okularow przeciwslonecznych i okularow okular bezramkowe częstochowa okulary 2020 Okulary bezramkowe wady i zalety Okulary czy soczewki kontaktowe: wady i zalety okulary dla dzieci okulary dla dzieci częstochowa okulary dla dzieci kalety okulary dla dzieci lubliniec okulary dla dzieci olesno okulary dla okraglych twarzy okulary do komputera okulary dzieciece okulary korekcyjne częstochowa Okulary po operacji zaćmy okulary progresywne czestochowa okulary przeciwsloneczne czestochowa okulary przeciwsloneczne w lublincu okulary przeciwsłoneczne okulary spolaryzowane czestochowa okulary tytanowe częstochowa okulary z filtrem uv ultrafioletowym czestochowa Oprawki z matalu czy z tworzywa sztucznego? Co wybrać? oprawy okularowe częstochowa parowanie szkiel okularowych profesjonalne badanie wzroku czestochowa Przejście z okularów do kontaktów: wady i zalety salon graloptic soczewki spolaryzowane w czestochowie szkodliwosc kosmetykow dla oczu trener personalny w czestochowie poleca sportowy trening wzroku w boksie Zapalenie rogówki Zapalenie rogówki Objawy, diagnoza, leczenie zaparowane okulary zdrowe oczy zwyrodnienie plamki zoltej