czwartek, 14 kwiecień 2022 10:28

Jak odczytać receptę okularową?

OP/OL

Oko prawe/Oko lewe

 

Dal
Oznaczenie korekcji okularowej do dali czyli przeznaczonej do codziennego użytku. Zapewnią Ci ostre widzenie z większych odległości.

 

Bliż
Oznaczenie korekcji okularowej przeznaczonej do bliży. Takie okulary będą odpowiednie do ostrego widzenia z bliska, często nazywane są okularami "do czytania".

 

Sfera
Oznacza moc soczewki okularowej, przyjmuje ona wartości dodatnie (+), ujemne (-) lub 0 / PLAN w przypadku braku wady, co potocznie nazywa się "zerówkami".

 

Cylinder
To parametr związany z korekcją astygmatyzmu. Moce cylindra mogą być dodatnie (+) lub ujemne (-). Występują ZAWSZE razem z wartością "Oś".

 


Jest niezbędnym parametrem do poprawnego ustawienia soczewki okularowej w oprawie. Występuje zawsze w połączeniu z cylindrem, a zakres jej wynosi od 0 do 180 stopni.

 

Pryzmat
Parametr podawany jest w przypadku zeza lub problemów z widzeniem obuocznym. Moc szkieł zapisywana jest w dioptriach pryzmatycznych oraz z podaną bazą pryzmatu.

 

Baza pryzmatu
Jest określeniem kierunku pryzmatu. Może być podana w dwojaki sposób: kątowo od 0 do 360 stopni lub opisowo – nos (bazą do nosa), skroń (bazą do skroni), góra (bazą do góry), dół (bazą do dołu).

 

PD
Oznacza rozstaw źrenic, czyli odległość środka źrenicy od środka nasady nosa. Wartości PD mogą być różne dla jednego i drugiego oka lub takie same i dzieje się to w zależności od symetrii twarzy. Rozstaw źrenic PD jest niezbędną wartością do przygotowania okularów.

 

Addycja

Czasami na recepcie okularowej lekarz lub optometrysta napisze oznaczenie ADD (addycja) z podaną obok wartością. Określa ona różnicę (mierzoną w dioptriach – DPT) miedzy korekcją do dali (górna część recepty) a korekcją do bliży (dolna część recepty). Parametr ten wprowadzany jest na recepcie w sytuacjach, w których będziesz decydował się na zakup okularów progresywnych. Wartość addycji dla obu oczu w przypadku okularów progresywnych zawsze jest taka sama.

 

Wszystkie powyższe dane są niezbędne do przygotowania okularów. Wartości, które dodatkowo znajdują się na recepcie dotyczą pacjentów z bardziej skomplikowanymi wadami wzroku np. z astygmatyzmem.

SALONY OPTYCZNE
GRALOPTIC
Zadzwoń do nas i umów się na badanie

Alteo nowa soczewka Progresywna w ofercie JZO badanie wzroku czestochowa badanie wzroku w czestochowie bezpieczny makijaz BLUVXPERT dieta veganska Dieta wspomagająca ochronę przed UV dojazd do nas gdzie kupic dobre okulary przeciwsloneczne lubliniec gdzie kupic okulary w miescie czestochowa gdzie kupic okulary z polaryzacja w czestochowie jak bezpiecznie uzywac kosmetykow dookola oczu jak bezpiecznie uzywac kosmetykow przy oczach jak dbac o okulary jak dlugo zyje koronawirus na roznych powierzchniach jak stosowac srodek dezynfekcyjny do czyszczenia okularow jak trafić do graloptic koronawirus kosmetyki niebezpieczne dla oczu multifokalne soczewki kontaktowe do korekcji prezbiopii na co zwracac uwage przy zakupie okularow przeciwslonecznych naprawa okularow progresywnych ochrona przed słońcem ochrona przed uv ochrona uv i kategorie filtrow dla okularow przeciwslonecznych i okularow okular bezramkowe częstochowa okulary 2020 Okulary bezramkowe wady i zalety Okulary czy soczewki kontaktowe: wady i zalety okulary dla dzieci okulary dla dzieci częstochowa okulary dla dzieci kalety okulary dla dzieci lubliniec okulary dla dzieci olesno okulary dla okraglych twarzy okulary do komputera okulary dzieciece okulary korekcyjne częstochowa Okulary po operacji zaćmy okulary progresywne czestochowa okulary przeciwsloneczne czestochowa okulary przeciwsloneczne w lublincu okulary przeciwsłoneczne okulary spolaryzowane czestochowa okulary tytanowe częstochowa okulary z filtrem uv ultrafioletowym czestochowa Oprawki z matalu czy z tworzywa sztucznego? Co wybrać? oprawy okularowe częstochowa parowanie szkiel okularowych profesjonalne badanie wzroku czestochowa Przejście z okularów do kontaktów: wady i zalety salon graloptic soczewki spolaryzowane w czestochowie szkodliwosc kosmetykow dla oczu trener personalny w czestochowie poleca sportowy trening wzroku w boksie Zapalenie rogówki Zapalenie rogówki Objawy, diagnoza, leczenie zaparowane okulary zdrowe oczy zwyrodnienie plamki zoltej