Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać

Suche oczy w pracy... jak temu zaradzić?

Suche oczy w pracy... jak temu zaradzić?

Suche oczy w pracy...

Suche oczy w pracy... jak temu zaradzić? Czy Twoje oczy są zaczerwienione i podrażnione pod koniec dnia w biurze?

Czy po wielu godzinach wpatrywania się w ekran komputera litery zaczynają wyglądać na rozmyte?

To są objawy suchego oka. Ankiety przeprowadzone wśród amerykańskich i europejskich pracowników biurowych wykazały, że 1/3 z nich skarżyło się na objawy suchego oka.

Jasne światło i suche powietrze występujące w większości biur, wraz z niemal ciągłym wpatrywaniem się w ekrany komputerów, co większość z nas, zwiększa ryzyko wystąpienia suchości oczu. Ale możesz podjąć proste kroki, aby temu zapobiec i złagodzić objawy.

Zazwyczaj masz suche oczy, gdy twoje oczy nie wytwarzają wystarczającej ilości łez, aby je nawilżyć i wypłukać kurz. Czasami środowisko wysycha film łzowy. To może się zdarzyć w środowisku biurowym.
Dlaczego moje biuro wysusza oczy?

Osoby pracujące przy biurku mają rutynę i miejsca pracy, które zwiększają prawdopodobieństwo suchego oka. Obejmują one:

 • Mrugasz o 30% mniej, gdy patrzysz na ekrany komputera lub wideo.
 • Patrzysz na coś przez długi czas z tej samej stałej, bliskiej odległości, na przykład podczas pracy przy komputerze lub czytania gazet.
 • Siedzisz w pobliżu nawiewów klimatyzacji lub ogrzewania.
 • Twoje biuro ma słabe oświetlenie.
 • Twoje biuro ma suche powietrze.

Suche oczy w pracy...  Co możesz zrobić?

Suche oczy i praca biurowa nie muszą iść w parze. Zmiana nawyków i przearanżowanie miejsca pracy to proste sposoby na powstrzymanie suchego oka:

 • Odsuń się od tego ekranu. Eksperci zalecają zasadę 20-20-20: co 20 minut zrób 20-sekundową przerwę, aby spojrzeć na coś, co znajduje się w odległości co najmniej 20 stóp.
 • Noś okulary zamiast soczewek kontaktowych. Okulary mogą zapobiegać dmuchaniu powietrza na oczy, a także spowalniać parowanie łez. Jeśli nie potrzebujesz okularów, aby widzieć, rozważ noszenie okularów ze zwykłymi, przezroczystymi soczewkami.
 • Utrzymuj nawodnienie swojego ciała, pijąc 8-10 szklanek wody dziennie.
 • Ustaw monitor komputera tak, aby znajdował się około 10-20 stopni (4-5 cali) poniżej poziomu oczu. Patrzenie w dół nie pozwala na zbyt szerokie otwieranie oczu, co może powodować wysuszanie.
 • Wypróbuj dostępne bez recepty krople do oczu, takie jak sztuczne łzy, aby utrzymać nawilżenie oczu.
Jeśli te kroki nie pomogą złagodzić objawów zespołu suchego oka, możesz współpracować ze swoim pracodawcą, aby spróbować innych rzeczy, takich jak:

 • Przekieruj otwory wentylacyjne lub zmień położenie miejsca pracy, aby powietrze nie było dmuchane w kierunku twarzy.
 • Dostosuj oświetlenie w swoim biurze, aby ograniczyć odblaski. Może to obejmować ściemnianie górnych lamp i dodanie lampy biurkowej; wiszące żaluzje, które blokują światło w oknie lub stosowanie filtrów do rozpraszania oświetlenia górnego.
 • Użyj nawilżacza w biurze, aby zwiększyć wilgotność powietrza.

 

Suche oczy w pracy...  Kiedy rozmawiać z lekarzem?

Jeśli twoje oczy nadal cię męczą i nie możesz uzyskać ulgi, być może nadszedł czas, aby porozmawiać z lekarzem. Lekarze mogą być w stanie zaproponować różne zabiegi, aby złagodzić suche oczy.

SALONY OPTYCZNE
GRALOPTIC
Zadzwoń do nas i umów się na badanie