poniedziałek, 10 sierpień 2020 14:45

Jak zadbać o zdrowie oczu? Poznaj kluczowe zasady.

Jak zadbać o zdrowie oczu||| Jak zadbać o zdrowie oczu||| UNSPLASH|||

Jak zadbać o zdrowie oczu

Jak zadbać o zdrowie oczu - co zrobić, aby cieszyć się zdrowymi oczami przez długie lata?

Nie bierz zdrowia oczu za pewnik. Zadbaj o nie jak należy.

 

1. Dobrze się odżywiaj

Dobry stan oczu zaczyna się od jedzenia na talerzu. Składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, luteina, cynk i witaminy C i E, mogą pomóc w zapobieganiu związanym z wiekiem problemom ze wzrokiem, takim jak zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma. Aby je zdobyć, wypełnij swój talerz:

- Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i kapusta włoska
- Łosoś, tuńczyk i inne tłuste ryby
- Jajka, orzechy, fasola i inne źródła białka niemięsnego
- Pomarańcze i inne owoce cytrusowe lub soki
- Ostrygi i wieprzowina

Dobrze zbilansowana dieta pomaga również zachować zdrową wagę. Zmniejsza to prawdopodobieństwo otyłości i powiązanych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, która jest główną przyczyną ślepoty u dorosłych. Warto dowiedzieć się jak zadbać o zdrowie oczu.

 

2. Rzucić palenie

Zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy, uszkodzenia nerwu wzrokowego i zwyrodnienia plamki żółtej, wśród wielu innych problemów zdrowotnych. Jeśli wcześniej próbowałeś zerwać z nałogiem, tylko po to, by zacząć od nowa, trzymaj się go. Im więcej razy spróbujesz rzucić palenie, tym większe prawdopodobieństwo, że odniesiesz sukces. Poproś lekarza o pomoc.

 

3. Noś okulary przeciwsłoneczne

Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne pomogą chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV) słońca. Zbyt duża ekspozycja na promieniowanie UV zwiększa ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.

Wybierz parę, która blokuje 99% do 100% promieni UVA i UVB. Soczewki zawijane pomagają chronić oczy z boku. Soczewki polaryzacyjne zmniejszają odblaski podczas jazdy, ale niekoniecznie zapewniają dodatkową ochronę.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, niektóre zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV. Jak zadbać o zdrowie oczu? Nadal dobrym pomysłem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych jako dodatkowej warstwy.

 

4. Używaj okularów ochronnych

Jeśli używasz materiałów niebezpiecznych lub unoszących się w powietrzu w pracy lub w domu, noś okulary ochronne lub gogle ochronne.

Sporty takie jak hokej na lodzie, racquetball i lacrosse mogą również prowadzić do urazów oczu. Nosić okulary ochronne. Kaski z maskami ochronnymi lub okulary sportowe z soczewkami z poliwęglanu będą chronić oczy.

 

5. Odwróć się od ekranu komputera

Zbyt długie wpatrywanie się w ekran komputera lub telefonu może spowodować:

- Zmęczenie oczu
- Niewyraźne widzenie
- Problem z ogniskowaniem na odległość
- Suche oczy
- Bóle głowy
- Ból szyi, pleców i ramion

Jak zadbać o zdrowie oczu? Zatem aby chronić oczy:

- Upewnij się, że recepta na okulary lub kontakty jest aktualna i nadaje się do patrzenia na ekran komputera.
- Jeśli zmęczenie oczu nie ustąpi, porozmawiaj z lekarzem o okularach komputerowych.
- Przesuń ekran tak, aby oczy znajdowały się na poziomie górnej części monitora. To pozwala spojrzeć lekko w dół na ekran.
- Staraj się unikać oślepiania przez okna i światła. W razie potrzeby użyj ekranu przeciwodblaskowego.
- Wybierz wygodne, stabilne krzesło. Ustaw go tak, aby stopy były płasko na podłodze.
- Jeśli twoje oczy są suche, mrugaj więcej lub spróbuj użyć sztucznych łez.
- Daj odpocząć oczom co 20 minut. Odwróć wzrok na 20 stóp przez 20 sekund. Wstawaj co najmniej co 2 godziny i zrób 15-minutową przerwę.

 

6. Regularnie odwiedzaj okulistę

Każdy potrzebuje regularnego badania wzroku, nawet małe dzieci. Pomaga chronić wzrok i pozwala widzieć jak najlepiej.

Badanie wzroku może również wykryć choroby, takie jak jaskra, które nie dają żadnych objawów. Ważne jest, aby wcześnie je dostrzec, kiedy łatwiej je wyleczyć.

W zależności od Twoich potrzeb zdrowotnych oczu możesz spotkać się z jednym z dwóch rodzajów lekarzy:

Okuliści to lekarze specjalizujący się w pielęgnacji oczu. Mogą zapewnić ogólną pielęgnację oczu, leczyć choroby oczu i wykonywać operacje oczu.
Po ukończeniu studiów optycy przeszli 4 lata specjalistycznego szkolenia. Zapewniają ogólną pielęgnację oczu i mogą diagnozować leczenie większości chorób oczu. Nie wykonują operacji oka.

Kompleksowe badanie wzroku może obejmować:

- Mówienie o Twojej osobistej i rodzinnej historii medycznej
- Testy wzroku, aby sprawdzić, czy jesteś krótkowzroczny, dalekowzroczny, masz astygmatyzm (zakrzywiona rogówka, która zamazuje widzenie) lub prezbiopię (zmiany widzenia związane z wiekiem)
- Testy, aby zobaczyć, jak dobrze współpracują ze sobą twoje oczy
- Ciśnienie w oku i testy nerwu wzrokowego w celu wykrycia jaskry
- Badanie zewnętrzne i mikroskopowe oczu przed i po rozszerzeniu

Możesz także potrzebować innych testów. W ich trakcie moższ dowiedzieć się jak zadbać o zdrowie oczu.

 

Jak zadbać o zdrowie oczu
Jak zadbać o zdrowie oczu

 

7. Optometrysta, okulista, optyk - kto jest kim

  • Zadaniem optometrysty jest prawidłowy pomiar refrakcji czyli pomiar wady oka i dobór odpowiednich mocy soczewek okularowych i kontaktowych. Optometrysta może zauważyć zmiany w oku, natomiast nie może podjąć specjalistcznego leczenia.
  • Okulista natomiast zajmuje się diagnostyką oka, jego schorzeniami, chorobami, zwyrodnieniami oraz podejmuje specjalistyczne leczenie i opiekę nad pacjentem.
  • Optyk jest ostatnim ogniwem. Zadaniem optyka jest dobór odpowiedniego rodzaju soczewek okularowych zgodnych z receptą i np. wykonywaną pracą bądź trybem życia. Optyk pomaga w doborze odpowiednich opraw okularowych oraz jest odpowiedzialny za prawidłowy montaż soczewek korekcyjnych w wybranych oprawach.

Potrzebujesz okularów? Nie wiesz jak zadbać o zdrowie oczu? Zapraszamy do nas.

 Kliknij i zobacz gdzie jesteśmy, znajdź najbliższy salon.

 

Nasz facebook:

Optyk Okulista Lubliniec - Salony GRALOPTIC ul. Lompy 10 i Damrota 25

Optyk Okulista Częstochowa - Salon Optyczny Graloptic ul. Kordeckiego 4

Salony Optyczne Graloptic Lubliniec, Olesno, Kalety, Częstochowa

SALONY OPTYCZNE
GRALOPTIC
Zadzwoń do nas i umów się na badanie

Alteo nowa soczewka Progresywna w ofercie JZO badanie wzroku czestochowa badanie wzroku w czestochowie bezpieczny makijaz BLUVXPERT dieta veganska Dieta wspomagająca ochronę przed UV dojazd do nas gdzie kupic dobre okulary przeciwsloneczne lubliniec gdzie kupic okulary w miescie czestochowa gdzie kupic okulary z polaryzacja w czestochowie jak bezpiecznie uzywac kosmetykow dookola oczu jak bezpiecznie uzywac kosmetykow przy oczach jak dbac o okulary jak dlugo zyje koronawirus na roznych powierzchniach jak stosowac srodek dezynfekcyjny do czyszczenia okularow jak trafić do graloptic koronawirus kosmetyki niebezpieczne dla oczu multifokalne soczewki kontaktowe do korekcji prezbiopii na co zwracac uwage przy zakupie okularow przeciwslonecznych naprawa okularow progresywnych ochrona przed słońcem ochrona przed uv ochrona uv i kategorie filtrow dla okularow przeciwslonecznych i okularow okular bezramkowe częstochowa okulary 2020 Okulary bezramkowe wady i zalety Okulary czy soczewki kontaktowe: wady i zalety okulary dla dzieci okulary dla dzieci częstochowa okulary dla dzieci kalety okulary dla dzieci lubliniec okulary dla dzieci olesno okulary dla okraglych twarzy okulary do komputera okulary dzieciece okulary korekcyjne częstochowa Okulary po operacji zaćmy okulary progresywne czestochowa okulary przeciwsloneczne czestochowa okulary przeciwsloneczne w lublincu okulary przeciwsłoneczne okulary spolaryzowane czestochowa okulary tytanowe częstochowa okulary z filtrem uv ultrafioletowym czestochowa Oprawki z matalu czy z tworzywa sztucznego? Co wybrać? oprawy okularowe częstochowa parowanie szkiel okularowych profesjonalne badanie wzroku czestochowa Przejście z okularów do kontaktów: wady i zalety salon graloptic soczewki spolaryzowane w czestochowie szkodliwosc kosmetykow dla oczu trener personalny w czestochowie poleca sportowy trening wzroku w boksie Zapalenie rogówki Zapalenie rogówki Objawy, diagnoza, leczenie zaparowane okulary zdrowe oczy zwyrodnienie plamki zoltej