Najnowsze informacje

Dowiedz się, co u nas słychać

niedziela, 16 luty 2020 15:24

Co to jest astenopia? Zmęczenie oczu. Objawy, zapobieganie, leczenie.

Co to jest astenopia? Zmęczenie oczu. Objawy, zapobieganie, leczenie.
   
||| ||| |||

Co to jest astenopia?

Astenopia jest bardziej znana jako zmęczenie oczu. Jest to powszechny stan, który pojawia się, gdy twoje oczy stają się zmęczone intensywnym użyciem. Długie okresy wpatrywania się w ekran komputera lub wysiłek, aby widzieć w słabym świetle, są częstymi przyczynami.

Przez większość czasu astenopia nie jest poważna i ustępuje po odprężeniu oczu. Czasami astenopia jest związana z leżącym u jej podstaw problemem widzenia, takim jak astygmatyzm lub dalekowzroczność (nadwzroczność).
Objawy astenopii

Objawy astenopii mogą być różne dla różnych osób w zależności od przyczyny i leżących u jej podstaw problemów z oczami. Najczęstsze objawy to:

    ból wokół oczu
    ból głowy, który może nasilać się przy użyciu oczu
    suche lub łzawiące oczy
    rozmazany obraz
    piekące, obolałe lub zmęczone oczy
    wrażliwość na światło
    trudności z utrzymaniem otwartych oczu
    zawrót głowy

Według American Academy of Ophthalmology u niektórych osób występują objawy odruchowe związane z astenopią. Mogą one obejmować:

    migrena
    nudności
    drganie mięśni twarzy

 

Przyczyny astenopii

Długotrwałe korzystanie z komputerów i urządzeń cyfrowych stało się tak powszechną przyczyną astenopii, że nazwano ją „syndromem widzenia komputerowego” lub „cyfrowym zmęczeniem oczu”.

Oprócz wpatrywania się w ekrany przez dłuższy czas, inne przyczyny astenopii obejmują:

    czytanie przez długi czas
    wpatrując się w ciemne lub ciemne otoczenie
    jazda na duże odległości
    ekspozycja na jasne światło lub odblaski
    działania wymagające intensywnego skupienia
    być zestresowanym lub zmęczonym
    narażenie na poruszające się suche powietrze, takie jak wentylator, klimatyzacja lub grzejnik
    choroby oczu, takie jak suche oko lub nieskorygowane widzenie

Przez większość czasu astenopię można leczyć, wprowadzając kilka zmian w środowisku i stylu życia.

 

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci leczyć astenopię w domu.

Dostosuj swoje oświetlenie

Wystarczające oświetlenie podczas wykonywania niektórych zadań, takich jak czytanie lub szycie, może pomóc zmniejszyć zmęczenie i zmęczenie oczu. Umieść źródło światła za sobą, wykonując jakikolwiek rodzaj pracy w pobliżu, i ustaw je tak, aby światło było skierowane na twoje zadanie.

Klosz lampy w świetle ustawionym przed Tobą jest najlepszy, jeśli pracujesz lub czytasz za biurkiem. Kluczem jest, aby mieć wystarczające oświetlenie, bez świecenia bezpośrednio w oczy.

Jeśli oglądasz telewizję, miękkie lub słabe oświetlenie w pokoju będzie łatwiejsze dla twoich oczu.
Ćwicz mądrzejszy czas na ekranie

Ograniczenie czasu poświęcanego na ekran komputera lub urządzenie cyfrowe może znacznie przyczynić się do poprawy objawów astenopii. Wraz z ograniczaniem czasu wyświetlania, wypróbuj następujące rozwiązania podczas pracy na komputerze lub urządzeniu cyfrowym:

  • Rób przerwy, stosując zasadę 20-20-20, przesuwając oczy, aby patrzeć na obiekt oddalony o co najmniej 20 stóp, przez 20 sekund, co 20 minut.
  • Usiądź na wyciągnięcie ręki - około 25 cali - od ekranu komputera.
  • Ustaw ekran tak, aby twoje spojrzenie było lekko skierowane w dół.
  • Użyj matowego filtra ekranowego, aby zmniejszyć odblaski, patrząc na szklany ekran.
  • Dostosuj ustawienia ekranu, w tym jasność, kontrast i rozmiar tekstu, aby było lepiej widoczne.

    Dowiedz się, w jaki sposób możesz skutecznie ograniczyć czas spędzany na ekranie przez swoje dzieci, jeśli mają również zmęczenie oczu.

Rób przerwy

Astenopia występuje, gdy twoje oczy spędzają zbyt dużo czasu skupiając się na czymś bez przerwy. Niezależnie od tego, czy czytasz, korzystasz z komputera, czy prowadzisz samochód, robienie okresowych przerw jest ważne. Od czasu do czasu odwracaj wzrok od ekranów lub stron i zatrzymuj się, aby zatrzymać wzrok na długiej drodze.
Używaj sztucznych łez

Sztuczne łzy bez recepty (OTC) pomagają utrzymać nawilżenie oczu, co może złagodzić lub zapobiec suchym oczom spowodowanym wysiłkiem. Używaj ich, nawet jeśli twoje oczy czują się dobrze przed siadaniem do pracy przy komputerze lub innym bliskim zadaniu.

Sztuczne łzy OTC można kupić w sklepach lub w Internecie. Poszukaj nawilżających kropli do oczu, które nie zawierają konserwantów. Można ich używać tak często, jak potrzebujesz i nie zawierają substancji chemicznych, które mogą dodatkowo podrażniać twoje oczy.


Popraw jakość powietrza w swojej przestrzeni

Wprowadzanie zmian w jakości powietrza w otoczeniu, np. Stosowanie nawilżacza, może pomóc w zapobieganiu suchości oczu. Unikaj wdmuchiwania powietrza bezpośrednio w twarz. Możesz to zrobić, odsuwając krzesło od otworów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub przesuwając wentylatory lub grzejniki. Podczas jazdy umieść otwory wentylacyjne z dala od twarzy.
Leczenie astenopii

Leczenie astenopii jest czasem konieczne, gdy objawy są ciężkie lub związane z chorobą podstawową. Skontaktuj się z okulistą lub okulistą, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z widzeniem lub astenopia utrzymuje się nawet po skróceniu czasu na ekranie i podjęciu innych środków w celu odpoczynku oczu.

Leczenie astenopii i powiązanych objawów zależy od przyczyny i może obejmować:

    okulary
    szkła kontaktowe
    chirurgia refrakcyjna
    krople do oczu na receptę

 

Zapobieganie astenopii

Najlepszym sposobem zapobiegania astenopii jest ograniczenie czynności powodujących zmęczenie oczu. Możesz to zrobić, robiąc regularne przerwy podczas wykonywania zadań wymagających intensywnego skupienia, takich jak czytanie, prowadzenie samochodu lub patrzenie na ekran komputera. Jeśli to możliwe, ogranicz ilość czasu spędzanego na komputerze lub urządzeniu cyfrowym.

Regularne badania oczu są również ważne, aby zdiagnozować i leczyć wszelkie zmiany widzenia lub inne problemy z oczami. Wyjściowe badanie oka jest zalecane w wieku 40 lat, czyli wtedy, gdy bardziej prawdopodobne są wczesne objawy choroby oka lub zmiany widzenia. Przeprowadź badanie okulistyczne wcześniej, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w widzeniu lub masz chorobę oka.

Osoby, które są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju choroby oka z powodu cukrzycy lub wysokiego ciśnienia krwi, powinny również wcześniej zgłosić się do okulisty lub okulisty.
Na wynos

Astenopia, choć denerwująca, nie jest poważna i nie powoduje trwałych problemów ze wzrokiem lub oczami. Ograniczanie czasu na ekranie, robienie przerw i wprowadzanie kilku zmian w otoczeniu i codziennych nawykach to często wszystko, co jest potrzebne, aby złagodzić objawy i zapobiec ich nawrotowi.

SALONY OPTYCZNE
GRALOPTIC
Zadzwoń do nas i umów się na badanie

Alteo nowa soczewka Progresywna w ofercie JZO badanie wzroku czestochowa badanie wzroku w czestochowie bezpieczny makijaz BLUVXPERT dieta veganska Dieta wspomagająca ochronę przed UV dojazd do nas gdzie kupic okulary w miescie czestochowa gdzie kupic okulary z polaryzacja w czestochowie jak bezpiecznie uzywac kosmetykow dookola oczu jak bezpiecznie uzywac kosmetykow przy oczach jak czyscic okulary jak dbac o okulary jak dlugo zyje koronawirus na roznych powierzchniach jakie oprawki do okularow progresywnych jak stosowac srodek dezynfekcyjny do czyszczenia okularow jak trafić do graloptic koronawirus kosmetyki niebezpieczne dla oczu na co zwracac uwage przy zakupie okularow przeciwslonecznych naprawa okularow progresywnych ochrona przed słońcem ochrona przed uv okular bezramkowe częstochowa okulary 2020 Okulary bezramkowe wady i zalety Okulary czy soczewki kontaktowe: wady i zalety okulary dla dzieci okulary dla dzieci częstochowa okulary dla dzieci kalety okulary dla dzieci lubliniec okulary dla dzieci olesno okulary dla okraglych twarzy okulary do komputera okulary dzieciece okulary korekcyjne częstochowa Okulary po operacji zaćmy okulary progresywne czestochowa okulary przeciwsloneczne czestochowa okulary przeciwsłoneczne okulary spolaryzowane czestochowa okulary tytanowe częstochowa okulary z filtrem swiatla niebieskiego czestochowa okulary z filtrem uv ultrafioletowym czestochowa Oprawki z matalu czy z tworzywa sztucznego? Co wybrać? oprawy okularowe częstochowa parowanie szkiel okularowych problemy z okularami progresywnymi profesjonalne badanie wzroku czestochowa Przejście z okularów do kontaktów: wady i zalety regulacja okularow progresywnych salon graloptic soczewki spolaryzowane w czestochowie szkodliwosc kosmetykow dla oczu Zapalenie rogówki Zapalenie rogówki Objawy, diagnoza, leczenie zaparowane okulary zdrowe oczy zwyrodnienie plamki zoltej