Najnowsze informacje

Dowiedz się, co u nas słychać

piątek, 24 kwiecień 2020 08:49

Czy okulary lub soczewki kontaktowe ochronią Cię przed koronawirusem?

Czy okulary lub soczewki kontaktowe ochronią Cię przed koronawirusem?
Czy okulary lub soczewki kontaktowe ochronią Cię przed koronawirusem?  
Czy okulary lub soczewki kontaktowe ochronią Cię przed koronawirusem?||| Czy okulary lub soczewki kontaktowe ochronią Cię przed koronawirusem?||| |||

"W związku z epidemią koronawirusa w Polsce @GIS_gov oraz prof. Marek Rękas - Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych" - komunikat takiej treści można znaleźć między innymi na Twitterze Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wirusem możemy zarazić się drogą kropelkową. Obecnie okazuje się, że do zakażenia może też dojść przez narząd wzroku. To bardzo ważna informacja dla tych osób, które noszą szkła i soczewki korekcyjne. Z soczewek dla bezpieczeńśtwa lepiej chwilowo zrezygnować, a o okulary dbać bardziej niż dotychczas. 

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób pracownicy medyczni na linii frontu pandemii koronawirusa powinni nosić okulary ochronne, takie jak gogle lub osłony twarzy - czy więc noszenie okularów również może zapewnić pewną ochronę?

Nie ma naukowych dowodów na to, że noszenie standardowych okularów na receptę zapewnia ochronę przed COVID-19 lub innymi transmisjami wirusowymi, a obecnie nie ma dowodów sugerujących zwiększone ryzyko zarażenia COVID-19 przez zużycie soczewek kontaktowych w porównaniu ze zużyciem soczewek okularów.

Prosta rama okularów nie uszczelnia powietrza wokół oczu, a zatem nie może zapewnić odpowiedniej ochrony. To odkrycie jest zgodne z wytycznymi CDC w USA dla lekarzy. Agencja zaleca im noszenie okularów lub jednorazowej osłony twarzy, która zakrywa przód i boki twarzy. CDC zauważyło również, że nie ma dowodów sugerujących, że osoby noszące soczewki kontaktowe są bardziej narażone na zarażenie COVID-19 niż osoby noszące okulary.

 

Amerykańska Akademia Okulistyczna zasugerowała w marcu, że osoby noszące soczewki kontaktowe mogą chcieć przełączyć się na okulary, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, częściowo dlatego, że ludzie mniej dotykają błon śluzowych oczu, gdy noszą okulary zamiast kontaktów. Faktem jest, że niewiele wiadomo o COVID-19 i jego zachowaniu w oku. Większość pacjentów nie przestrzega właściwej higieny soczewek kontaktowych i warto, aby pacjenci zastanawiali się nad przerwą w używaniu soczewek kontaktowych.

Badania wykazały, że kontakty i okulary oferują porównywalne ryzyko w przypadku koronawirusa. Jedno nie jest lepsze od drugiego - chyba że dana osoba jest chora, w takim przypadku powinni nosić okulary.. Powiedział, że dotyczy to wszystkich chorób, nie tylko COVID-19, choroby wywołanej przez nowy koronawirus. Podjęcie tego kroku ogranicza szanse rozwoju jakiejkolwiek reakcji zapalnej, która może wystąpić wtórnie do infekcji wirusowej, na przykład ból lub czerwone oko.

Dopóki choroba nie minie, powinieneś nosić okulary. Następnie skontaktuj się z okulistą, aby upewnić się, że możesz bezpiecznie wrócić do kontaktów. Po wyczyszczeniu powinieneś kupić nowe soczewki i nowy pojemnik na soczewki kontaktowe.

Jeśli nie jesteś chory, możesz nosić soczewki kontaktowe lub okulary. Ludzie zawsze powinni umyć ręce i osuszyć je przed dotknięciem jakiejkolwiek części twarzy, niezależnie od tego, czy noszą soczewki kontaktowe, noszą okulary, czy też wcale nie wymagają korekcji wzroku.

Podobnie CDC USA zaleca, aby osoby noszące soczewki kontaktowe powinny nadal ćwiczyć bezpieczne noszenie soczewek kontaktowych i dbać o higienę. Ważne jest, aby ludzie, którzy noszą okulary, regularnie je suszą i myją, ponieważ wirus wywołujący COVID-19 może żyć na plastiku, z którego składają się okulary.

 

Koronawirus: Starannie myj okulary
W przypadku okularów ważne jest, by myć je dokładnie po każdym powrocie do domu. Wystarczy do tego ciepła woda płynem do mycia naczyń. Mydła nie zalecamy , ponieważ pozostawia smugi. Nie nadają się do tego za to wszelkie czyściki, które jeynie rozmażą ewentualnego wirusa i przeniosą je na nasze dłonie, a to już prosta droga do zakażenia.

Oczywiście, nalezy też pamiętać, by podczas spacerów, czy zakupów nie dotykać okularów palcami, a wiele osób noszących okulary ma taki odruch, bo na przykład zsuwają się z nam nosa. 

 

 

SALONY OPTYCZNE
GRALOPTIC
Zadzwoń do nas i umów się na badanie

Alteo nowa soczewka Progresywna w ofercie JZO badanie wzroku czestochowa badanie wzroku w czestochowie bezpieczny makijaz BLUVXPERT dieta veganska Dieta wspomagająca ochronę przed UV dojazd do nas gdzie kupic okulary w miescie czestochowa gdzie kupic okulary z polaryzacja w czestochowie jak bezpiecznie uzywac kosmetykow dookola oczu jak bezpiecznie uzywac kosmetykow przy oczach jak czyscic okulary jak dbac o okulary jak dlugo zyje koronawirus na roznych powierzchniach jakie oprawki do okularow progresywnych jak stosowac srodek dezynfekcyjny do czyszczenia okularow jak trafić do graloptic koronawirus kosmetyki niebezpieczne dla oczu na co zwracac uwage przy zakupie okularow przeciwslonecznych naprawa okularow progresywnych ochrona przed słońcem ochrona przed uv okular bezramkowe częstochowa okulary 2020 Okulary bezramkowe wady i zalety Okulary czy soczewki kontaktowe: wady i zalety okulary dla dzieci okulary dla dzieci częstochowa okulary dla dzieci kalety okulary dla dzieci lubliniec okulary dla dzieci olesno okulary dla okraglych twarzy okulary do komputera okulary dzieciece okulary korekcyjne częstochowa Okulary po operacji zaćmy okulary progresywne czestochowa okulary przeciwsloneczne czestochowa okulary przeciwsłoneczne okulary spolaryzowane czestochowa okulary tytanowe częstochowa okulary z filtrem swiatla niebieskiego czestochowa okulary z filtrem uv ultrafioletowym czestochowa Oprawki z matalu czy z tworzywa sztucznego? Co wybrać? oprawy okularowe częstochowa parowanie szkiel okularowych problemy z okularami progresywnymi profesjonalne badanie wzroku czestochowa Przejście z okularów do kontaktów: wady i zalety regulacja okularow progresywnych salon graloptic soczewki spolaryzowane w czestochowie szkodliwosc kosmetykow dla oczu Zapalenie rogówki Zapalenie rogówki Objawy, diagnoza, leczenie zaparowane okulary zdrowe oczy zwyrodnienie plamki zoltej