Zapobieganie zmęczeniu oczu u dzieci
Zbliżają się święta i wielu z nas - zwłaszcza dzieci podczas ferii zimowych - spędza dużo czasu na naszych urządzeniach. Ale zbyt dużo czasu na ekranie może powodować objawy, takie jak suche oko, zmęczenie oczu i zaburzenia koncentracji.
Objawy zmęczenia oczu, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:
- czerwone oczy
- suche oczy
- szkliste/wodniste oczy
- bóle głowy
- częste mruganie
- bolące lub piekące oczyn
- niewyraźne lub podwójne widzenie
W niektórych przypadkach zmęczenie oczu może powodować utratę koncentracji i motywację do czytania. Zastanów się nad monitorowaniem czasu wyświetlania na ekranie i sugerowaniem innych rzeczy poza byciem na urządzeniu.
Istnieje też kilka prostych rozwiązań, które pomagają zmniejszyć ryzyko zmęczenia oczu w użytkowaniu urządzeń elektronicznych z wyświetlaczami: - Ustaw ekran w odległości wyciągniętej ręki od oczu i 20 stopni poniżej poziomu oczu.
- Dostosuj kolor i kontrast ekranu.
- Dopasuj jasność ekranu do otoczenia. Pomocne może być także włączenie trybu nocnego na tabletach, komputerach i telefonach, gdy zachodzi słońce.
- Ustaw ekran tak, aby spoczywał prostopadle do okien i innych jasnych źródeł światła, aby zminimalizować odbicia światła.
- Użyj ochronnej osłony przeciwodblaskowej.
- Utrzymuj ekran w czystości (tj. Bez kurzu, odcisków palców i innych zabrudzeń), aby poprawić przejrzystość.
- Rób przerwy, żeby mrugać. Kiedy koncentrujesz się na czymś - na przykład oglądając film lub grając w grę wideo - zwykle zapominasz mrugać, powodując zmęczenie oczu i suchość oka.
- Postępuj zgodnie z zasadą 20-20-20. Naucz dzieci robienia przerwy co 20 minut i skup się na czymś oddalonym o 20 stóp przez 20 sekund. Daje to oczom bardzo potrzebną przerwę i pomaga złagodzić objawy zmęczenia oczu i suchego oka. Możesz także ograniczyć czas ich wyświetlania (np. 20 minut raz lub dwa razy dziennie).
Dzieci w wieku poniżej 2 lat nie powinny być w ogóle narażone na ekrany, a dzieci w wieku od 2 do 5 lat powinny być ograniczone do nie więcej niż jednej godziny dziennie.
Jeśli powyższe objawy utrzymują się lub nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. Dzieci powinny również poddawać się rutynowym badaniom okulistycznym raz w roku.