Czy noszenie soczewek może zaszkodzić twojemu wzrokowi?
Kiedy ktoś po raz pierwszy zaczął nosić soczewki kontaktowe, z pewnością wydawały się małym cudem. Brak konieczności noszenia okularów poprawił jakość jazdy, sportu i codziennego życia.
Jednak pojawiały się sporadyczne doniesienia o infekcjach zagrażających wzrokowi i innych problemach związanych z używaniem soczewek kontaktowych. Były one alarmujące, delikatnie mówiąc – prawie wystarczająco, by rozważyć zrezygnowanie ze szkieł kontaktowych. Noszenie okularów nie jest takie złe, prawda? Poza korekcją wzroku otrzymujemy mechaniczną barierę ochronną.
Jakie są zagrożenia związane z noszeniem soczewek kontaktowych?
Istnieje wiele rodzajów soczewek kontaktowych — twarde, miękkie, do noszenia na co dzień i do noszenia przez dłuższy czas — wszystkie uważane są za całkiem bezpieczne. Rzadko jednak mogą wystąpić poważne problemy. A ponieważ około 45 milionów ludzi w USA nosi soczewki kontaktowe, ryzyko dotykające nawet małego odsetka użytkowników może przełożyć się na wiele tysięcy osób dotkniętych tym problemem.
Do najczęstszych problemów i stanów związanych z noszeniem soczewek kontaktowych należą:
- podrażnienie lub ból oka
- obrzęk wokół oka
- niewyraźne widzenie lub wrażliwość na światło
- zapalenie spojówek ("różowe oko")
- owrzodzenie rogówki (uszkodzenie gładkiej, przejrzystej przedniej części oka)
- zakaźne zapalenie rogówki (zapalenie rogówki spowodowane infekcją).
Chociaż niewielkie podrażnienie może ustąpić samoistnie w ciągu dnia lub dwóch, przestań nosić soczewki i skontaktuj się z okulistą, jeśli masz poważne lub uporczywe objawy. Zwykle wymaga to oceny przez okulistę.
Spanie z założonymi soczewkami kontaktowymi może spowodować poważne szkody!
Rogówka jest przezroczystą zewnętrzną warstwą oka. Chroni oko i pomaga skupić światło na tylnej części oka, umożliwiając wyraźne widzenie. Podczas gdy kontakty rzadko uszkadzają rogówkę, spanie w kontaktach nieprzeznaczonych do przedłużonego noszenia może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji rogówki, a nawet owrzodzenia.
Leczenie tych problemów powstałych na skutek noszenia soczewek kontaktowych może obejmować konieczność zastosowania długiego cyklu antybiotyków. W najgorszym przypadku może być konieczny przeszczep rogówki z możliwą w konsekwencji utratą wzroku.
Jeśli nosisz kontakty, zwróć uwagę
Jak pokazują te przypadki, nie powinieneś w nich spać, chyba że korzystasz z soczewek o przedłużonym noszeniu, które zostały specjalnie zatwierdzone do noszenia na noc. Nawet wtedy najbezpieczniej jest wyjąć je przed snem.
Inne zalecenia dotyczące bezpiecznego korzystania z kontaktu to:
- Zapytaj swojego okulistę, jakich rozwiązań powinieneś używać i trzymaj się ich. Przechowuj je w chłodnym miejscu.
- Dokładnie umyj ręce przed dotknięciem soczewek kontaktowych.
- Nie wkładaj kontaktów do ust ani nie pluj na nie (tak, są ludzie, którzy to robią, zwłaszcza w przypadku twardych kontaktów).
- Nie pozwól, aby kremy do rąk lub makijaż miały kontakt z Twoimi soczewkami. Załóż soczewki przed nałożeniem makijażu i wyjmij soczewki przed usunięciem makijażu.
- Utrzymuj futerał na soczewki czysty i suchy między użyciami i kup nowy przynajmniej co kilka miesięcy.
- Nie nadużywaj swoich kontaktów. Zmieniaj soczewki zgodnie z zaleceniami, codziennie, co tydzień lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Zrób badanie wzroku przynajmniej raz w roku.
Jeśli zauważysz problemy, takie jak zaczerwienienie lub ból oka lub zmiana widzenia, natychmiast wyjmij soczewki i powiadom o tym swojego okulistę.
Jeśli mimo dbania o soczewki masz poważne problemy, to udaj się do okulisty oraz przestań używać soczewek kontaktowych i zakup klasyczne okulary.
Najważniejsze!
Na szczęście poważne problemy związane z noszeniem soczewek kontaktowych nie zdarzają się nagminnie, prawdopodobnie dlatego, że zalecana pielęgnacja soczewek w tym pomaga. Dlatego dbaj o swoje soczewki kontaktowe sumiennie — jest to sytuacja, w której naprawdę nie powinieneś iść na skróty.
Jeśli nadążanie za zalecaną rutyną związaną z używaniem soczewek kontaktowych jest naprawdę zbyt uciążliwe, porozmawiaj ze swoim okulistą o innych opcjach.
Może uznasz, że noszenie okularów wcale nie jest takie złe. W ostateczności, jeśli nie możesz sobie pozwolić na całkowitą rezygnację z soczewek kontaktowych, staraj się nosić je najkrócej, jak to możliwe, a w pozostałym czasie używaj okularów. Gdy uśniesz w soczewkach kontaktowych, możesz się obudzić z poważnym problemem. Jeśli zaśniesz w okularach, nic się nie stanie, a poranne przebudzenie nie skończy się wizytą u lekarza.